Sieci do wynajęcia

Szanse regionalne i europejskie

Zwiększeniu możliwości transferu wiedzy i technologii między środowiskiem naukowym a biznesowym ma służyć rozbudowa sieci miejskiej w Rzeszowie. Przedstawiciele działającego przy Politechnice Rzeszowskiej Centrum Zarządzania Siecią Miejską chcą zainteresować udziałem w tym przedsięwzięciu nie tylko władze miasta, ale też miejscowe zakłady przemysłowe. "Próbujemy je zachęcać do współpracy z nami, pokazywać, jakie korzyści mogą odnieść z przyłączenia się do sieci MAN czy Pionier" - mówi Krzysztof Kaczmarski, kierownik Centrum Zarządzania Siecią Miejską. Wstępnie zainteresowanie projektem wyraziły fabryka leków ICN Polfa i Huta Stalowa Wola. Dzięki możliwości połączenia zasobów obliczeniowych rzeszowskich uczelni można by metodą symulacji testować założenia wdrożeniowe nowych produktów. W ten sposób zacieśniałaby się współpraca obu środowisk. Z tym na razie nie jest najlepiej nie tylko w Rzeszowie, ale i całej Polsce.

Nieproporcjonalnie małe do istniejących możliwości jest na razie zainteresowanie ofertą MAN-ów ze strony administracji publicznej w naszym kraju. Z wielu przyczyn. Jedną z nich stanowi brak odpowiednich środków w kasach miejskich. "W budżetach miast nie ma jeszcze wyodrębnionej pozycji «transmisja danych», a przecież trudno bez tego wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie skomplikowanego organizmu miejskiego" - zwraca uwagę Jacek Niwicki z krakowskiego Cyfronetu. W opinii przedstawicieli jednostek wiodących utrudnieniem w nawiązywaniu kontaktów są też przepisy Ustawy o zamówieniach publicznych. Skłaniają one do preferowania rozwiązań najtańszych i najprostszych.

Środowiska związane z miejskimi sieciami akademickimi wierzą jednak, że zapotrzebowanie na ich usługi będzie wzrastać po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Nasza administracja będzie musiała dostosować się do standardów europejskich, wdrożyć rozwiązania z zakresu e-government. Wykorzystanie coraz bardziej złożonych aplikacji będzie wymagało fachowej obsługi. To w naturalny sposób ma wymusić współdziałanie organów administracji z operatorami sieci miejskich.

Nowych możliwości działania operatorzy sieci MAN upatrują też w rozbudowie infrastruktury regionalnej, rozszerzeniu sieci miejskich na teren powiatów czy całego województwa. Ma w tym pomóc ogólnopolska sieć Internetu optycznego Pionier, którego krajowym operatorem jest poznański PCSS. Natomiast jego administrowaniem na swoim obszarze zajmują się poszczególne MAN-y. Od razu w fazie projektowania Pioniera została uwzględniona możliwość dołączenia mniejszych miejscowości. Poza tym Pionier od początku był pomyślany nie tylko jako sieć dla celów naukowych, lecz także jako rozwiązanie umożliwiające świadczenie rozbudowanych, publicznych usług sieciowych - od zdalnego nauczania, przez telemedycynę, po elektroniczny rząd.

Istnieją już gotowe projekty stworzenia lubelskiej regionalnej infostrady InforREGIO, Regionalnej Szerokopasmowej Sieci Informacyjnej w województwie kujawsko-pomorskim, czy sieci światłowodowej w miastach i gminach województwa świętokrzyskiego. Do tego jednak będą potrzebne wcale niemałe fundusze. I tu znów nie obejdzie się bez współpracy operatorów sieci akademickich z administracją, samorządami czy podmiotami komercyjnymi. Wspólnie łatwiej będzie się starać o dofinansowanie z funduszy strukturalnych, na które liczą w zasadzie wszyscy zainteresowani rozwojem infrastruktury szerokopasmowego dostępu do Internetu w regionach. Kto je dostanie - czas pokaże.

Miejskie usługi

Oferta sieci MAN i ogólnopolskiej sieci Pionier dla administracji publicznej

  • aplikacje telemedyczne, sieci dla szpitali

  • ewidencja rolnicza na potrzeby dofinansowania z UE, moce obliczeniowe do planowania zbiorów płodów rolnych

  • gridy dla symulacji operacji wojskowych, dedykowana dla wojska sieć optyczna

  • integracja zasobów

  • lokalne banki informacyjne

  • moc obliczeniowa do symulacji zdarzeń

  • obsługa usług geodezyjnych i katastru

  • ogólnopolska sieć edukacyjna, centra zdalnego nauczania

  • projekt Krajowego Magazynu Danych

  • sieci regionalne

  • wideokonferencje

  • wirtualne biblioteki

  • wydzielona sieć rządowa

  • wyodrębnienie zasobów i sieci zapasowych dla policji, zapewnienie łączności dla centrów zarządzania kryzysowego, monitoring miast
Źródło: Wypowiedzi przedstawicieli operatorów sieci MAN na spotkaniu w Kazimierzu Dolnym 25/26 listopada 2003 r.


TOP 200