Serwery i storage - recepty na zalew danych

"Choć architektury takie jak ARM lub MIPS są energooszczędne i pod tym względem mają przewagę nad klasycznymi procesorami serwerowymi, to trzeba dobrze oszacować całkowity koszt użytkowania" - zwraca z kolei uwagę Jim McGregor z In-Stat. Bo inwestycja w nawet najbardziej energooszczędny sprzęt, nie jest celem samym w sobie i trzeba pamiętać o oprogramowaniu, które z reguły jest najbardziej kosztownym elementem systemu.

Polecamy Czy Twoje serwery aby się nie nudzą?

Zobacz również:

  • Akcje Intel spadają - winna rosnąca konkurencja w AI
  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób

Jeżeli więc oprogramowanie i wsparcie dla aplikacji wykorzystujących nową architekturę ma wysoką cenę lub grozi uzależnieniem od jednego dostawcy, to zyski związane z energooszczędnością systemu mogą się okazać pozorne. Pod tym względem klasyczne architektury serwerów x86 Intela lub AMD mają dużą przewagę, bo wybór wśród dostawców oprogramowania i wsparcia technicznego jest niemal nieograniczony.

Pamięci masowe - jak pogodzić wzrost pojemności z wydajnością?

Przewidywania analityków dotyczące ogromnego wzrostu liczby danych, które trzeba przechowywać w pamięciach masowych, jak dotąd sprawdzają się w praktyce. Coraz popularniejsze staje się określenie "Big Data", mające odniesienie do systemów wymagających przechowywania bardzo dużej liczby danych. Dodatkowo, na rozwój technologii pamięci masowych wpływ ma wzrost wymagań na szybkość dostępu, bo duże i wciąż rosnące zbiory informacji trzeba efektywnie udostępniać lub analizować.

Polecamy Dziewięć zasad wytrawnego administratora Uniksa

Podstawowe kierunki rozwoju technologii pamięci masowych, to zwiększanie dostępnej do zapisu danych pojemności oraz szybkości zapisu i odczytu informacji. Jednocześnie coraz więcej pojawia się nowych pomysłów na efektywniejsze wykorzystanie fizycznych zasobów. Rośnie popularność technologii deduplikacji danych, rozwiązań pozwalających na inteligentną analizę strumieni informacji i eliminację powtarzających się fragmentów (np. w tzw. systemach do optymalizacji WAN).

Pojawiają się koncepcje technologii programowych, które mają umożliwić automatyczne zarządzanie pamięciami masowymi, uwzględniając wymagania różnych aplikacji i dostępnych zasobów. Oprogramowanie takie opracowuje IBM, i jeżeli znajdzie ono powszechne zastosowanie w serwerach, komputerach PC, notebookach, smartfonach itd., to pozwoli na optymalizację zapisu/odczytu danych przez automatyczne dopasowanie do wymagań aplikacji. Na przykład zapis wideo w pamięci flash (dyski SSD), a innych plików o mniejszych wymaganiach - w zakresie szybkości dostępu na klasycznym dysku. Zaawansowane algorytmy analizy danych, umożliwiające optymalizację i przyspieszenie dostępu do dużych zbiorów informacji, są stosowane m.in. w prototypowych wersjach systemu IBM Watson, przeznaczonego do zastosowań medycznych.

Innym przykładem jest Apache Hadoop, platforma, która ma ułatwić dostęp, przeszukiwanie i analizę bardzo dużych, rozproszonych zbiorów danych.

Dyski tradycyjne kontra SSD
• Według prognoz SNIA (Storage Networking Industry Association), choć dyski SSD szybko zyskują popularność, to w 2016 r. będą stosowane jako podstawowa lub hybrydowa pamięć tylko w 53% laptopów i 25% komputerów PC.

• Według raportu Seagate, w 2010 r. w notebookach zainstalowano dyski o ogólnej pojemności 69 eksabajtów (69 mld gigabajtów). Tymczasem w 2010 r. pojemność wszystkich wyprodukowanych pamięci flash wyniosła 11 eksabajtów, a 93% z nich zainstalowano w tabletach, telefonach komórkowych, odtwarzaczach MP3 i kartach pamięci flash. Tylko 7% zostało wykorzystanych do produkcji dysków SSD. Dlatego wzrost podaży układów flash jest kluczowym warunkiem dla popularyzacji SSD. Jak podaje IDC, w 2011 r. sprzedaż SSD wzrosła o 105%, a do 2015 r. ten wzrost nie spadnie poniżej 50% rocznie. W 2011 r. średnia cena pamięci flash to 1,56 USD/gigabajt, a w tym roku ma spaść poniżej 1 USD/gigabajt. Układy pamięci NAND/flash nadają się doskonale do budowania buforów na dane, usytuowanych między pamięcią systemową RAM a dyskami magnetycznymi. Dyski SSD dobrze sprawdzają się wszędzie tam, gdzie szybkość dostępu do danych i mała awaryjność systemu pamięci masowej ma duże znaczenie.


TOP 200