Serwery Linux klasy korporacyjnej

Akwizycje objęły spółkę Conectiva (brazylijska firma, która stworzyła dystrybucję o tej samej nazwie), Lycoris (twórcę systemu Lycoris Desktop/LX, pod względem interfejsu i prostoty obsługi imitującego Windows XP) oraz firmę Linbox – dostawcę rozwiązań klasy korporacyjnej na bazie Linuksa. Obecnie, Mandriva skupia się na dostarczaniu wyłącznie rozwiązań serwerowych dla przedsiębiorstw i korporacji, sektora publicznego i edukacji. Ostatnia wersja systemu Mandriva Linux 2011 dla stacji roboczej została wydana w połowie 2011 roku i nie jest już oficjalnie wspierana.

Mandriva ServicePlace to sklep z aplikacjami (marketplace) gotowymi do instalacji w systemie Mandriva Business Server. Podejście to pozwala skupić się na wdrażaniu usługi i aplikacji, a nie żmudnym konfigurowaniu poszczególnych komponentów systemu.

Zobacz również:

  • Akcje Intel spadają - winna rosnąca konkurencja w AI
  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
Serwery Linux klasy korporacyjnej

YaST2 to podstawowe narzędzie konfiguracyjne systemu SUSE Enterprise Server. Pozwala na zmianę ustawień sprzętu, instalację oprogramowania oraz zarządzanie usługami i aplikacjami uruchamianymi na serwerze

Przykładowy scenariusz zakłada wykorzystanie Mandriva Business Server do uruchomienia kompletnej platformy komunikacyjnej (e-mail, czat, telefonia VoIP) oraz pracy grupowej dla wszystkich pracowników firmy. Oprogramowanie może działać jako serwer plików (Samba) i drukarek (CUPS), serwer aplikacji (Tomcat, OpenJDK), serwer baz danych (MariaDB, PostgreSQL, Sqlite3), serwer sieci web (Apache) oraz rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych (Bacula). Mandriva Business Server pozwala przekształcić zwykły komputer w funkcjonalny, wysokowydajny router z funkcją filtrowania pakietów (zapora sieciowa) oraz możliwością tworzenia bezpiecznych tuneli VPN.

Mandriva Server Setup (MSS) to proste narzędzie, które umożliwia wstępne skonfigurowanie systemu do pracy, m.in. wprowadzenie ustawień sieci oraz instalację poszczególnych komponentów i usług serwera. Aplikacja obsługiwana jest przez przeglądarkę internetową. Zwróćmy uwagę, że w Mandriva Business Server, środowisko graficzne nie jest instalowane domyślnie.

Drugie narzędzie do zarządzania serwerem, również w formie aplikacji webowej, to Mandriva Management Console. MMC może być uruchamiane w trybie standardowym i zaawansowanym. Pozwala zarządzać regułami zapory sieciowej, dodawać konta użytkowników i ich grupy, śledzić stan serwera oraz konfigurować wybrane usługi sieciowe, m.in. dodawać skrzynki poczty e-mail oraz definiować udziały serwera plików, jeśli zainstalowano usługę Samba.

Mandriva Pulse 2

Topowym produktem Mandrivy jest Pulse 2 – rozwiązanie do zarządzania i monitorowania środowiska IT w organizacji oraz inwentaryzacji sprzętu i oprogramowania. W trakcie inwentaryzacji, Pulse 2 wykorzystuje silnik FusionInventory, choć możliwa jest również integracja systemu z GLPI. Agent usługi dostępny jest dla wielu systemów operacyjnych, co pozwala na wykorzystanie tego narzędzia w heterogenicznym środowisku Linux/UNIX, Windows i Mac.

Pulse 2 ułatwia dystrybucję pakietów aplikacji i aktualizacji na stacje robocze i serwery. Ma wbudowany moduł helpdesk, który umożliwia rejestrację i śledzenie zgłoszeń serwisowych oraz przejęcie zdalnej kontroli nad komputerem użytkownika. Oprogramowanie dostarcza funkcje tworzenia i klonowania dysków na potrzeby zadań backupu, wdrażania nowych serwerów lub reinstalacji istniejących. Pulse 2 obsługuje wszystkie najpopularniejsze systemy plikowe, w tym NTFS oraz ext3.


TOP 200