Serwerowy atak

Wartość dodana

Cena nowego serwera HP jest dosyć wysoka w porównaniu np. z serwerem WorldMark firmy NCR. Ten drugi kosztuje od 17 900 USD za konfigurację dwuprocesorową do 60 000 USD za konfigurację z ośmioma procesorami. Za LXr Pro 8 zapłacić trzeba znacznie więcej.

Jednak w przypadku HP wraz z serwerem klient dostaje wartość dodaną: bezpłatną instalację i konfigurację serwera, wsparcie techniczne a także zestaw dodatkowych narzędzi upraszczających zarządzanie serwerem i całą siecią komputerową. Firma chwali się także najlepszymi wynikami testów TPC-C aczkolwiek te oficjalnie nie były jeszcze dostępne w chwili oddawania artykułu do druku.

Nowością wśród aplikacji serwerowych jest pakiet TopTools. Może być on obsługiwany z dowolnego miejsca sieci korporacyjnej (a także spoza niej) za pośrednictwem zwykłej przeglądarki !WWW. TopTools pozwala prowadzić pełny monitoring zachowania kluczowych komponentów serwera i zdarzeń systemowych. Pakiet posiada także rozbudowane możliwości raportowania. Informacje o jakichkolwiek problemach wysyłane mogą być do centralnej konsoli administracyjnej, na pager administratora lub też pod odpowiedni adres poczty elektronicznej.

Innym narzędziem jest HP Remote Assistant przydatny szczególnie tym osobom, które zdalnie zarządzają serwerami Hewlett-Packarda. Za jego pośrednictwem można zdalnie, logując się przy użyciu komputera przenośnego i modemu, zrestartować serwer przy czym sesja komunikacyjna nie jest przerywana, gdyż w trakcie restartu zasilanie modemu i systemu zarządzającego jest podtrzymywane z zasilacza awaryjnego wbudowanego w serwer. Jeśli serwer wyłączony zostanie z powodu braku zasilania to moduł zarządzający i modem zasilane są z UPS'a i są w stanie automatycznie wysłać wiadomość na pager administratora w momencie, gdy zasilanie zostanie przywrócone. Administrator może wtedy ponownie zdalnie zalogować się w sieci i przy użyciu aplikacji pcAnywhere firmy Symantec przywrócić pełne funkcjonowanie serwera.

Wydajniejszy

Jakie korzyści daje zastosowanie maszyny ośmioprocesorowej w porównaniu z czteroprocesorową? To zależy od wymagań danego środowiska. Z pewnością integracja wielu funkcji na jednym serwerze ułatwia zarządzanie. Jednocześnie konfiguracja taka jest wydajniejsza niż rozwiązanie czteroprocesorowe. Według testów przeprowadzonych przez Hewlett-Packarda oprogramowanie Microsoft Exchange Server pracuje na serwerze ośmioprocesorowym około 60% wydajniej niż na maszynie czteroprocesorowej. W przypadku aplikacji SAP R/3 wydajność rośnie o 40%.

Jedynym problemem jest zapewnienie odpowiedniej dostępności takiego wielofunkcyjnego serwera. HP proponuje tu dwa wyjścia – jedno to budowanie klastrów z maszyn ośmioprocesorowych a drugie to prowadzenie proaktywnego monitoringu pracy serwera. Dzięki temu możliwe jest przewidywanie wystąpienia uszkodzenia bądź też wykrywanie „wąskich gardeł”.


TOP 200