Serwer, nie serwer...

Serwerowy sześcian

Przejęta jesienią ub.r. przez Sun Microsystems firma Cobalt nie wymyśliła co prawda internetowych urządzeń serwerowych, ale ma wielkie zasługi w promowaniu takiego sprzętu. Chodzi tu przede wszystkim o urządzenie noszące nazwę Qube, które ujrzało światło dzienne w 1998 r. Wszyscy byli wtedy zaskoczeni wyglądem tego niewielkiego urządzenia (18 x 18 x 20 [cm]). Najnowsza wersja tego produktu (który jest nieco większy - 20 x 20 x 19 [cm]) nosi nazwę Qube 3 i oferuje wiele najnowszych rozwiązań stosowanych w internetowych urządzeniach serwerowych.

Przyjrzyjmy się urządzeniu Qube 3 Professional Edition, wyposażonemu w procesor zgodny z architekturą opracowaną przez Intel, w 128 MB pamięci RAM i w dwa dyski twarde 20 GB (konfiguracja RAID 1). Może ono obsługiwać ponad 150 użytkowników i kosztuje ok. 2600 USD.

Z tyłu znajduje się wyświetlacz LCD, pokazujący aktualny adres IP przypisany do tego komputera. Jeśli w sieci pracuje serwer DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol), Qube 3 odnotowuje ten fakt, pobiera adres IP z serwera DHCL i przesyła go do wyświetlacza IP. Od tego momentu wszystkie zadania związane z konfigurowaniem i zarządzaniem urządzeniem są obsługiwane przez interfejs Server Desktop (własne rozwiązanie firmy Cobalt).

Przypisywanie urządzeniu statycznego adresu IP (za pomocą przeglądarki webowej) zajmuje dosłownie kilkanaście sekund i Qube 3, po ponownym uruchomieniu, zaczyna od razu pracować wykorzystując nowy adres IP.

Strony webowe można szybko zapisywać w pamięci urządzenia z dowolnej stacji roboczej Windows, wykorzystując narzędzie noszące nazwę Server Message Block. Obsługiwane są też oczywiście rozszerzenia FrontPage, chociaż nie jest to ustawienie domyślne. Program Server Desktop nie zapewnia co prawda bezpośredniego dostępu do plików dziennika zawierających informacje o pracy serwera webowego, ale ekrany statyczne oferują sześć różnych raportów, w których administrator może znaleźć wszystkie najistotniejsze informacje o pracy systemu.

Po zainstalowaniu urządzenia w sieci usługa buforująca dane internetowe jest uruchamiana automatycznie. Jeśli Qube 3 jest zainstalowany między routerem internetowym i resztą sieci, wszyscy klienci korzystają z tego rozwiązania automatycznie. Jeśli usytuowanie urządzenia jest inne, każdy klient musi być konfigurowany indywidualnie.

Serwer, nie serwer...

Jest kilka wersji Sun Cobalt Qube 3: od porstego urządzenia serwerowego do urządzenia z "górnej półki"

Większość internetowych urządzeń serwerowych obsługuje wiele różnych protokołów pocztowych, ale Qube 3 jest jednym z tych nielicznych produktów tego typu, który obsługuje też webowy protokół pocztowy WebMail. Wykorzystując dowolną przeglądarkę, klienci mogą uruchamiać każdą aplikację pocztową dołączoną do ich produktu, jak również mogą uruchamiać dowolne oprogramowanie pocztowe oparte na protokole Post Office Protocol 3 lub Internet Message Access Protocol. Zdalne biura mogą tak skonfigurować Qube 3, aby odbierać pocztę ze swoich firmowych serwerów e-mail. Jest to bardzo przydatna opcja, dzięki której zdalni klienci nie muszą łączyć się co kilka minut z serwerem korporacyjnymi i sprawdzać, czy nie ma dla nich nowych wiadomości. Rozwiązanie takie pozwala zmniejszyć ruch na łączach WAN oraz zmniejszyć obciążenie serwera korporacyjnego.

Urządzenia serwerowe Qube 3 dostępne na polskim rynku (ceny netto w USD)*

QUBE 3 300 MHz, 32 MB, 10,2 GB - 1327

QUBE 3 300 MHz, 64 MB, 20 GB - 1327

QUBE 3 300 MHz, 128 MB, 2x20 GB - 2428

*Na przykładzie oferty firmy AMM-KOMPUTER (http://www.amm-komputer.com.pl )

Użytkownicy logują się do urządzenia Qube 3 celem uzyskania dostępu do poczty webowej oraz do publicznych i prywatnych książek adresowych, jak i po to, aby przejrzeć informacje prywatne, takie jak adresy, kontakty czy osobiste strony webowe. Użytkownicy mogą sami zarządzać swoimi kontami, w tym zmieniać hasła, nie zaprzątając tymi sprawami głowy administratorowi.

Qube 3 zawiera trzy doskonałe rozwiązania: można w nim zainstalować dwa dyski twarde (zwiększona odporność na awarie), oferuje funkcje obsługujące pocztę webową oraz usługę sprawdzającą automatycznie dostępność uaktualnień i poprawek - administrator jest informowany, że określona poprawka jest już dostępna i można ją pobrać oraz zainstalować.

Jest kilka wersji Sun Cobalt Qube 3: od prostego urządzenia serwerowego do urządzenia z "górnej półki", oferującego najnowsze, wyrafinowane rozwiązania.


TOP 200