Sejm ujednolicony

Dzięki nowemu systemowi zarządzania bazą danych wszystkie sejmowe aplikacje będą współpracować z jedną bazą. Ma to nastąpić w II kwartale tego roku.

Dzięki nowemu systemowi zarządzania bazą danych wszystkie sejmowe aplikacje będą współpracować z jedną bazą. Ma to nastąpić w II kwartale tego roku.

Na potrzeby Sejmu przygotowano nowy system zarządzania bazą danych o posłach i prowadzonych przez nich pracach legislacyjnych oraz oprogramowanie wspomagające proces legislacyjny Kancelarii Sejmu. Oba systemy zostaną uruchomione pod koniec marca br. Realizacja projektu finansowana jest ze środków PHARE, a na jego wykonawcę wybrano firmę Hektor.

Zintegrowane dane

"Głównym celem i korzyścią, jaką przyniesie nowy system, jest ujednolicenie i uporządkowanie wykorzystywanych narzędzi informatycznych oraz zintegrowanie wszystkich aplikacji z jedną bazą danych" - mówi Zbigniew Jabłoński, dyrektor Ośrodka Informatyki Sejmu. O wdrożeniu nowego systemu zadecydowały trzy podstawowe czynniki. Po pierwsze, częścią starego systemu był komputer HP 3000, który nie kwalifikował się już do użycia. Pracowała na nim część z kilkunastu wykorzystywanych, niekompatybilnych ze sobą aplikacji.

Niewystarczający okazał się także system relacyjnej bazy danych Ingres, który stał się barierą ze względu na zaprzestanie prac rozwojowych wersji stosowanej w Sejmie. W ramach projektu dokonano migracji z baz danych Ingres i Minisys do Oracle 8, pracującej na przeznaczonym dla niej dwuprocesorowym serwerze Sun 450. Do opracowania nowej aplikacji wspomagającej działania Sejmu wykorzystano narzędzia Crystal Reports. Stworzono w nich 10 modułów, w tym: Proces Legislacyjny, Praca w Komisjach Sejmowych, Wyjazdy Zagraniczne, Głosowania, Interpelacje, Zapytania i Oświadczenia. Prace obejmowały również przygotowanie standardowych raportów, które będą udostępniane na stronie WWW Sejmu (http://www.sejm.gov.pl).

Mniej pracy

"Nowością w stosunku do starego systemu jest przede wszystkim możliwość automatyzacji wielu zadań, które dotychczas były realizowane indywidualnie przez pracowników Ośrodka Informatyki i pochłaniały wiele pracy i czasu" - mówi Zbigniew Jabłoński. Chodzi tu przede wszystkim o publikacje w Internecie relacji prac sejmowych czy publikacji na stronach WWW aktów normatywnych.

"Posiadamy dwie zasadnicze grupy użytkowników naszego systemu: Biura Kancelarii Sejmu, dla których system jest tworzony, oraz osoby odwiedzające naszą stronę internetową" - mówi Zbigniew Jabłoński.

Liczbę osób odwiedzających sejmową stronę WWW szacuje się na 3 tys., z czego ok. 2 tys. stanowią stali użytkownicy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200