SSD kontra HDD, analiza cen i perspektywy rynkowe

Seagate twierdzi, że na dyskach twardych HAMR będzie można zapisywać nawet do 30 TB danych. Firma wykorzystuje osiągnięcia w dziedzinie nanotechnologii do produkcji talerzy HAMR będących stopem żelaza i platyny. Są to nanorurki, dzięki którym tarcie występujące na styku głowicy z talerzem można ograniczyć do minimum. Dyski wykorzystujące technologię HAMR zaprezentowały też dwie inne firmy: Western Digital oraz TDK.

Ale decydując się na zakup dysku użytkownicy kierują się nie tylko ceną. Biorą też pod uwagę to, że SSD pracują dużo szybciej od dysków twardych oraz sprawdzają się lepiej w urządzeniach mobilnych, gdyż nie zawierają ruchomych części mechanicznych. W związku z tym są mniej podatne na awarie spowodowane tym, że komputer jest ciągle przenoszony z miejsca na miejsce i poddawany wstrząsom.

Zobacz również:

  • Plikowa, blokowa czy obiektowa pamięć masowa?
  • Brak miejsca na dysku? Najlepsze metody na zwiększenie pamięci

Producenci pamięci NAND/flash, tacy jak Samsung, Toshiba, Micron i Intel, pracują cały czas nad nowymi technologiami litograficznymi, dzięki którym podstawowe elementy pamięci flash - czyli tranzystory - zajmują coraz mniej miejsca. Pod koniec zeszłego roku Toshiba zademonstrowała na konferencji Flash Memory Summit urządzenie litograficzne, które pozwala budować układy NAND/flash przy użyciu technologii 15 nanometrów.

SSD kontra HDD, analiza cen i perspektywy rynkowe

850EVO SSD (Samsung)

Kolejna nowa technologia, dzięki której dyski SSD będą wypierać z rynku standardowe dyski twarde, kryje się a skrótem TLC (Triple-Level Cell). Są to układy flash zdolne przechowywać w jednej komórce trzy bity. Obecnie w większości komputerów można spotkać dyski SSD zawierające pamięci flash typu MLC (Multi-Level Cell). W pamięciach takich w jednej komórce można przechować tylko dwa bity.

Pamięci flash oparte na układach TLC charakteryzują się większym zagęszczeniem bitów od pamięci NAND/flash opartych na układach MLC. Dlatego mogą przechowywać na tej samej powierzchni większą ilość danych. Jakby tego było mało, niektóre firmy - w tym Intel - pracują już nad układami flash typu QLC, w których w jednej komórce pamięci będzie można przechowywać aż cztery bity.

SSD kontra HDD, analiza cen i perspektywy rynkowe

Pamięć 3D NAND/flash o pojemności 3,5 TB (karta formatu M.2)

Dużą karierę robią ostatnio pamięci 3D NAND/flash. Oferują one duże pojemności, ponieważ – jak sama nazwa na to wskazuje – mają trójwymiarową budowę. Pierwszą firmą, która wprowadziła na rynek pamięci NAND/flash oparte na architekturze 3D, był Samsung. Są to pamięci V-NAND, które składają się z 32 warstw i są budowane przy użyciu technologii CTF (Charge Trap Flash). Układy takie produkuje też firma Toshiba, która nadała swojej firmowej architekturze 3D nazwę BiCS (Bit Cost Scaling). Jeden układ oparty na tej architekturze może przechowywać 128 Gb (16 GB) danych.

SSD kontra HDD, analiza cen i perspektywy rynkowe

Układ NAND/flash 3D firmy Toshiba (48 warstw)

Dzięki wszystkim wymienionym powyżej technologiom firmy mogą obecnie produkować układy flash mające pojemność 16 GB, a na opartych na nich dyskach SSD można przechowywać do 4 TB danych. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku na rynku pojawią pierwsze dyski SSD o pojemności 8 czy nawet 10 TB.

Seagate zapowiada np., że za kilka miesięcy w jego ofercie pojawi się dysk SSD o pojemności 8 GB. Twierdzi też, że będzie w stanie podwajać pojemność produkowanych przez siebie dysków SSD co dwa lata. Dlatego analitycy sądzą, że za pięć lat na rynku pojawią się dyski SSD mające pojemność 25 TB, które będą w hurcie kosztować ok. 2750 USD. Oznacza to, że 1 GB będzie wtedy kosztować producenta komputerów ok. 11 centów.

Podsumowując - dyski SSD wypierają z komputerów dyski twarde wolniej niż można się było tego spodziewać, ale są cały czas w ofensywie. I tak np. pod koniec 2014 roku dyski SSD były instalowane w 15% nowych notebooków. Oczekuje się, że za cztery lata dyski SSD będą instalowane w ponad połowie wszystkich nowo produkowanych komputerach - mobilnych i stacjonarnych. Dostawcy komputerów będą wtedy płacić za dysk SSD o pojemności 256 GB ok. 45 dolarów.


TOP 200