SOA bardziej sexy

Sześć stadiów rozwoju

Zanim jednak zostaniemy uwiedzeni elegancją nowej koncepcji, musimy poświęcić trochę czasu na przygotowanie naszej organizacji do funkcjonowania w świecie Web 2.0. Poważnym wyzwaniem dla organizacji jest - po oddaniu tworzenia aplikacji w ręce użytkowników biznesowych - utrzymanie nad tymi aplikacjami kontroli. Narzędziami tej kontroli powinny być regulacje dotyczące zasad tworzenia i korzystania z mashupów, udostępniania danych przy ich pomocy, zarządzania uprawnieniami, a także ustawiczna edukacja użytkownika.

Pewne wymagania związane z tworzeniem mashupów trzeba uwzględnić już na etapie rozwoju architektury SOA. Oznacza to konieczność przygotowania tworzonych aplikacji do wymiany funkcji lub serwisów także poza korporacyjną siecią WAN. Warto również zawczasu wyposażyć się w narzędzia do wizualizacji procesów, które ułatwią i działowi IT, i użytkownikom biznesowym projektowanie odpowiednich aplikacji oraz przygotowanie środowisk do testowania serwisów wraz z narzędziami do katalogowania tworzonych aplikacji. Gdy stworzymy użytkownikom możliwość samodzielnego projektowania mashupów, na wdrażanie narzędzi do ich ewidencji i zarządzania cyklem życia może być już za późno.

Wprowadzanie mashupów w firmie najlepiej zacząć od aplikacji integrujących dane z systemów utrzymywanych przez wypróbowanych partnerów np. w ramach łańcucha dostaw. Dzięki tego typu pilotowi możemy sprawdzić, jak nasza organizacja reaguje na takie pomysły, a także lepiej zintegrować nasze własne procesy wewnętrzne.

Sam rozwój mashupów warto podzielić na sześć stadiów: zbiór wymagań, projektowanie, nadzór, bezpieczeństwo, rozwój i testowanie. Zbiór wymagań powinien być ustrukturyzowanym i całkowicie autonomicznym procesem, wolnym od sugestii ze świata zewnętrznego i dopasowanym do unikalnych wymagań biznesowych i obecnego stanu architektury. Projektowanie powinno uwzględniać możliwości wykorzystywanych dziś technologii i ograniczenia wynikające z przyjętych standardów. Także w zakresie interfejsów czy zakładanej skalowalności rozwiązań. Spójne zasady nadzoru muszą uwzględniać cały cykl życia aplikacji czy usługi, a równocześnie być na tyle uniwersalne, by nie ograniczać nadmiernie inwencji twórców. Standardem technologicznym w przygotowywaniu mashupów jest AJAX, ale warto przyjrzeć się także innym rozwiązaniom, takim jak Adobe Flex czy Serena Business Mashups.

Mashupy i SOA są elementem tego samego procesu zmiany. Dzięki udostępnieniu funkcji pozwalających na łączenie danych, rozwiązujemy wiele problemów związanych z dostępem do aktualnych informacji czy zmiany interfejsów. Na dłuższą metę korzystanie z tego typu rozwiązań powinno prowokować zmiany organizacyjne, związane chociażby z rozproszeniem procesu podejmowania decyzji. Powinno się to stać elementem całej strategii informacyjnej przedsiębiorstwa. Do tego jednak daleka droga.


TOP 200