SMP czy MPP?

Obsługa podejmowania decyzji

Wymagania aplikacji z dziedziny obsługi podejmowania decyzji w stosunku do systemu komputerowego różnią się zdecydowanie od wymagań typowych aplikacji transakcyjnych. Aplikacje są tu nakierowane na dogłębną analizę danych, wymagającą częstego przeglądania całych tabel bazy. Jak wiadomo pełne przeglądanie tabeli mocno obciąża zarówno kanały we/wy, dyski, jak i procesory. Ponadto aplikacje z dziedziny wspomagania podejmowania decyzji korzystają z ogromnych zasobów danych historycznych (wyciągi z danych operacyjnych z wielu lat działalności), nie zawierających indeksów -typowych dla danych transakcyjnych - znacznie przyspieszających przeszukiwanie bazy. Aplikacje te posługują się skomplikowanymi zapytaniami do bazy i nie wymagają, aby dane znajdowały się na jednym systemie komputerowym. Operacje skomplikowanych przeszukiwań szybciej wykonuje się jeśli dane są podzielone na wiele partycji w różnych systemach komputerowych.

Większość systemów zarządzania bazami danych z opcją zapytań równoległych dobrze obsługuje złożone zapytania na systemach równoległych z danymi rozmieszczonymi w wielu partycjach. Komputery MPP zmniejszają znacznie czas skanowania całych tabel, gdyż wykonują te operacje jednocześnie na wielu partycjach za pomocą wielu procesorów.

Aplikacje podejmowania decyzji generują duże ilości danych, co mocno obciąża kanały we/wy. Typowe zapytanie z tej dziedziny może wymagać przesyłania setek megabajtów danych. Jest to zresztą jeden z powodów aby nie łączyć aplikacji przetwarzania transakcyjnego i obsługi podejmowania decyzji na tym samym komputerze.

Dane wytworzone w procesie skanowania tabel są teraz łączone (operacja bazodanowa JOIN) w celu utworzenia wyniku końcowego. Jeżeli rozmiar danych do łączenia jest taki, że mieszczą się w pamięci systemu komputerowego, to komputer SMP wykona tę operację szybko. Jeżeli natomiast przekraczają ten rozmiar, zdecydowaną przewagę osiągają systemy MPP, połączone między sobą za pomocą szybkiej szyny danych.

Jak wynika z powyższych rozważań, jeśli dysponujemy potężnym komputerem SMP z bardzo dużą pamięcią, to nadaje się on równie dobrze do obsługi przetwarzania transakcyjnego, jak i do wspomagania podejmowania decyzji. Jeżeli jednak przewidywane wolumeny danych w aplikacjach przekraczają rozmiar pamięci operacyjnej komputera, lepiej do obsługi podejmowania decyzji nadaje się sprzęt typu MPP.

Co z przetwarzaniem wsadowym?

Nie jest to wcale kompletnie zapomniana działka przetwarzania danych. Większość operacji generowania raportów, drukowania wyciągów z kont czy drukowania czeków i faktur wykonywana jest w trybie wsadowym, często nocą przy mniejszym obciążeniu systemu. Wiele z tych operacji wymaga skomplikowanych zapytań i posługuje się jedynie częściowymi danymi (z określonej partycji). Podobnie więc jak aplikacje wspomagania podejmowania decyzji lepiej wykorzystuje moc obliczeniową komputerów MPP niż SMP.

Nie ma panaceum

Nie ma uniwersalnej platformy sprzętowej spełniającej wszystkie wymagania aplikacji i systemów zarządzania bazami danych. Dobranie właściwej platformy wymaga starannego rozważania charakteru aplikacji i rozmiaru bazy danych nie tylko w najbliższym czasie, ale także w sensownie przewidywalnej przyszłości.


TOP 200