Rutery: wszystko w jednym

Lider i konkurencja

Niekwestionowanym liderem na rynku ruterów jest oczywiście Cisco. Jeśli chodzi o wydajne rutery dla przedsiębiorstw, to w ciągu ostatnich trzech lat praktycznie nikt nie był w stanie stawić czoła tej firmie. Jak podaje Gartner, Cisco opanowało np. ponad 80% rynku ruterów dostępowych. Ale dominacja Cisco może ulec osłabieniu za sprawą takich firm, jak Enterasys, której rutery oddziałowe linii XRS są bardzo atrakcyjne, tak pod względem zastosowanych rozwiązań (QoS, ACL i VPN), jak i cen. Na przykład ruter XSR-1805 przesyła dane przez wirtualne sieci prywatne, pracując w środowisku Fast Ethernet w trybie pełnego dupleksu z szybkością ponad 121 Mb/s. Po uruchomieniu testu tunelowania IPSec (środowisko - sieć 100 Mb/s, konfiguracja warstwy trzeciej i pakiety o różnych długościach), zagregowana przepustowość rutera XSR-1805 wynosi 7,8-121,7 Mb/s. Takim wynikiem nie może się pochwalić niejeden ruter Cisco tej samej klasy.

Enterasys stosuje w ruterach XSR kilka wypróbowanych już technologii. Chodzi tu głównie o zapory (firmowe oprogramowanie) i sieci VPN. W IV kwartale 2003 r. firma wprowadzi do produktów linii XSR technikę wykrywania włamań IDS (Intrusion Detection System) używaną do tej pory w urządzeniach z serii Dragon IDS.

Roman Napierała, dyrektor polskiego biura D-Link:

W tym roku największym zainteresowaniem cieszyły się małe rutery. D-Link w ciągu ostatnich 12 miesięcy zanotował ponad 100-proc. wzrost sprzedaży tego typu urządzeń. Wynika to przede wszystkim z rosnącego zainteresowania szerokopasmowym dostępem do Internetu. Rozwiązaniami tymi zainteresowane są przede wszystkim niewielkie firmy, które coraz częściej korzystają z łączy DSL. Do wzrostu sprzedaży ruterów przyczyniają się także rozwój technologiczny i dostępność usług typu Neostrada, a także atrakcyjne oferty innych operatorów: Netii, UPC czy Aster City. Dzięki rozpowszechnianiu się tych usług coraz więcej ruterów znajduje się także w gospodarstwach domowych. Kilka komputerów w jednym domu to może jeszcze nie codzienność, ale zainteresowanie sieciami domowymi będzie stale rosło.

Dariusz Piotrowski, dyrektor techniczny Cisco Systems Poland:

Kiedyś rola ruterów ograniczała się do obsługi połączeń w sieci rozległej oraz z Internetem. Obecnie w coraz większym stopniu urządzenia te są wykorzystywane do realizacji wielu innych usług sieciowych. Ruter wyposażony w odpowiednie oprogramowanie oraz - gdy trzeba - moduły sprzętowe może pełnić rolę serwera dostępowego, firewalla, szyfratora, koncentratora VPN, sondy IDS, przełącznika LAN, cache WWW i wideo, bramy VoIP czy wreszcie centrali IP PBX (IOS Telephony Services). Niejednokrotnie rutery są wykorzystywane nie jako urządzenia infrastruktury, ale jako platformy do wdrażania specjalizowanych usług sieciowych.

Użytkownicy potrzebują nie tylko odpowiedniego pasma, ale przede wszystkim zagwarantowania właściwej obsługi aplikacji, bezpieczeństwa i niezawodności. Dlatego konstrukcja ruterów o wysokiej dostępności umożliwia nie tylko zdublowanie praktycznie wszystkich podzespołów, ale dzięki technologii Non-Stop Forwarding pozwala na podtrzymanie komunikacji bez straty nawet jednego pakietu. Za to podwójne zasilanie można stosować już w stosunkowo niewielkich urządzeniach. Moduły IDS i firewall mogą chronić przed atakiem nie tylko sieć, ale także sam ruter. Takie technologie, jak Network-Based Application Recognition (NBAR), umożliwiają automatyczne rozpoznanie aplikacji i dostosowanie parametrów pracy do ich wymagań. Wraz ze wzrostem roli sieci wymagania dotyczące inteligencji i ogólnie pojętej odporności sieci - w tym ruterów - będą nadal rosły.


TOP 200