Rozwój wyspowy

Powyższe przykłady pokazują, jak determinacja i świadomość osób zarządzających placówkami oraz wykorzystanie środków unijnych umożliwiają działania na światowym poziomie. Niestety, równie długa co dokonań ostatnich lat jest lista rzeczy, których nie udało się zrobić. Na prowadzenie wysuwa się Rejestr Usług Medycznych, którego koncepcja sięga 1991 r. Jego wprowadzenie miało przynosić co roku oszczędności od 1 mld zł do 3 mld zł. Służba zdrowia nadal nie doczekała się też standardów wymiany danych medycznych. Prace nad nimi prowadzone są na razie oddolnie, choć zarówno przedstawiciele placówek opieki zdrowotnej, jak i firm informatycznych dostarczających rozwiązania dla przychodni, szpitali i laboratoriów mówią, że powinny być one stworzone przez Ministerstwo Zdrowia. Ministerstwo zajmuje się jednak na razie, poprzez podległe mu Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, próbą "zrobienia" w Polsce e-recepty i elektronicznego rekordu pacjenta.

E-recepty i roboty

O tym, jak przez kolejne lata będzie się zmieniała obsługa pacjenta przy wykorzystaniu narzędzi IT, mówi po części ustawa, która trafiła kilka miesięcy temu do konsultacji społecznych. Projekt ustawy - autorstwa Ministerstwa Zdrowia - zakłada m.in. możliwość umawiania się na wizyty w publicznych poradniach przez Internet, monitorowanie online statusu w kolejce do lekarza lub na badanie oraz skuteczniejsze wykrywanie fałszowania recept i dokumentacji medycznej. Na razie jednak większość części składowych projektów P1 i P2, realizowanych przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, jest w fazie przetargów lub ich finalizacji. Poza tym ich efektem będą tylko prototypy aplikacji, a nie systemy wdrożone we wszystkich placówkach służby zdrowia w Polsce. Te będą musiały znaleźć środki i przejść przez wdrożenie samodzielnie. CSIOZ zapewniał jednak, że w 2014 r. w całej Polsce będą funkcjonowały e-recepty. Trwają też prace nad prototypem Internetowego Konta Pacjenta.

To właśnie w IKP mają być gromadzone wszystkie dane na temat pacjenta. CSIOZ zapewnia, że IKP stworzy wiele możliwości pacjentom, np. rejestrację online, ale zawierać też będzie informacje o chorobach, wynikach ich badań, planach szczepień, zaleceniach medycznych itd. Internetowe Konto Zdrowotne Pacjenta dostępne jest już w Ogólnopolskim Systemie Opieki Zdrowotnej - OSOZ. Jednak do tej pory nie udaje się powszechnie z niego korzystać. "Elektroniczny Rekord Pacjenta i elektroniczna wymiana dokumentacji medycznej to już nie wizja tylko rzeczywistość. W projekcie, którego liderem jest Świętokrzyskie Centrum Onkologii, w województwie świętokrzyskim na lata 2011-2013 jest przewidziane takie zadanie obejmujące trzy szpitale i ratownictwo medyczne i mam nadzieję, że zakończy się sukcesem" - mówi Ryszard Mężyk, kierownik Działu Informatyki w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Co więcej? "Konsultacje lekarskie przez Internet, zdalna opieka nad pacjentami, konsultacje z wykorzystaniem robotów" - wymienia Marcin Lenarczyk, pełnomocnik dyrektora ds. systemu informatycznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. I dodaje, że nad tym pracuje się obecnie na świecie i ma nadzieję, że niedługo takie metody opieki nad pacjentem będą wykorzystywane w Polsce.


TOP 200