Routery i przełączniki urządzenia do wszystkiego

A może open source?

Oczywiście router może mieć postać oprogramowania. Wśród projektów open source wyróżnia się XORP (eXtensible Open Route Platform), związany z International Computer Science Institute - niezależną instytucję badawczą działającą na Uniwersytecie w Berkeley.

Właśnie na XORP i zmodyfikowanym systemie operacyjnym Linux oparła swój router WAN kalifornijska firma Vyatta. Wydane w lutym tego roku oprogramowanie (wersja beta) może być instalowane na standardowym pececie x86. Producent wyposażył router w dodatkowe funkcje, których nie ma w kodzie XORP, takie jak VRRP (Virtual Router Redundancy Protocol), SNMP oraz inne protokoły sieciowe.

Vyatta opracowała router z myślą o małych i średnich firmach, chwaląc się, że jest to bez porównania tańsze rozwiązanie niż komercyjne routery WAN średniej klasy oferowane przez Cisco, Juniper czy Alcatel. Firma z Kalifornii chce swym routerem podążać śladami firm działających na komercyjnym rynku Linuxa. Model biznesowy ma zakładać płatne usługi i wsparcie użytkowników przy oprogramowaniu dostępnym za darmo. Finalna wersja 1.0 to ma być gotowa w drugiej połowie br.

Przyzwyczailiśmy się już do przeglądarki Firefox czy systemu Linux jako konkurencyjnych rozwiązań wobec oferty Microsoftu. Czas pokaże, czy routery open source podobne do propozycji firmy Vyatta napsują krwi Cisco...

Na rynku przełączania

Rynek przełączników rozwijał się w 2005 r. szybciej niż rynek routerów. Można nawet mówić o boomie. Podsumowując trzeci kwartał 2005 r., Dell Oro Group informowała, że tak dobre wyniki odnotowano ostatni raz w 2000 r.

Liderem na rynku przełączników Ethernet wg Dell Oro pozostaje Cisco, a drugie miejsce zajmuje Nortel. Na trzecim miejscu jest HP, a następne miejsca okupują Foundry, Extreme i 3Com.

W ostatnim roku szczególnie duży wzrost odnotowano na rynku przełączników Ethernet 10 Gb/s i przełączników warstw 4-7. Bardzo szybko rośnie sprzedaż przełączników obsługujących sieci VPN oparte na technologii SSL (rozwiązanie takie nie wymaga instalowania po stronie klienta dodatkowego oprogramowania).

W raporcie Dell Oro Group można przeczytać, że po pięciu latach od premiery Gigabit Ethernet zapotrzebowanie na tę technologię znacznie wzrosło, ale w sieciach LAN królują nadal zarządzalne przełączniki Fast Ethernet o stałej konfiguracji. Wzrost obrotów dotyczący tego typu urządzeń był w 2005 r. nieco większy niż wzrost obrotów na całym rynku przełączników. Jednocześnie 57% wszystkich sprzedanych portów Ethernet było instalowanych właśnie w takich przełącznikach.

Zarządzalne przełączniki Fast Ethernet o stałej konfiguracji nie zawierają gniazd na instalowanie dodatkowych modułów i są najczęściej stosowane do łączenia pecetów z siecią LAN. Producenci sprzedali w czwartym kwartale 2005 r. 24,3 mln portów zainstalowanych w tych urządzeniach. Średnia cena jednego portu instalowanego w zarządzalnych przełącznikach Fast Ethernet o stałej konfiguracji wyniosła w IV kwartale 2005 r. 32 USD (rok temu było to 35 USD).

Wartość sprzedaży portów Gigabit Ethernet wzrosła w czwartym kwartale 2005 r. o 77% (w porównaniu z IV kw. 2004 r.). W tym samym czasie wartość sprzedaży portów Fast Ethernet wzrosła o 16%. Biorąc jednak pod uwagę liczby portów w tym czasie kupiono 15,4 mln portów Gigabit Ethernet i 105 mln portów Fast Ethernet. Z tym, że tylko połowa wszystkich portów gigabitowych obsługuje pecety - druga połowa - rdzenie sieci LAN.

Liderem segmentu rynku zarządzalnych przełączników Ethernet o stałej konfiguracji (tak jak i na całym rynku przełączników Ethernet) jest Cisco. Silną pozycję na tym rynku zajmują przełączniki HP (ProCurve). Biorąc pod uwagę liczbę portów, do HP należy 10% rynku (Cisco opanował 56%). Na trzecim miejscu znajduje się 3Com, a na następnych Allied Telesyn i Nortel.

Michał Derdzikowski, menedżer D-Link Polska

Przewidujemy, że tendencja wypierania prostych przełączników przez bardziej zaawansowane i bogatsze w funkcje urządzenia będzie się utrzymywać w roku 2006, podobnie jak stopniowe zastępowanie urządzeń Fast Ethernet przez rozwiązania gigabitowe. Ceny portów gigabitowych systematycznie maleją, pojawił się też standard 10Gigabit. Rosną natomiast oczekiwania użytkowników wobec sprzętu teleinformatycznego oraz potrzeba zabezpieczania przechowywanych na dyskach danych, zwłaszcza w sieciach firmowych. Dlatego użytkownicy coraz częściej będą wybierać właśnie przełączniki wyposażone w zaawansowane funkcje zarządzania i bezpieczeństwa. Przewidujemy, że implementacja tego typu urządzeń już wkrótce stanie się rozwiązaniem standardowym, tym bardziej że ich koszty są coraz niższe.

Przełączniki wielousługowe

Routery i przełączniki urządzenia do wszystkiego

Standard PoE (802.3at)

Coraz większą popularnością cieszą się przełączniki dostosowano do potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw, które mają zintegrować w ramach jednego urządzenia całą infrastrukturę informatyczno-telekomunikacyjną. Urządzenia takie oferują funkcje gwarantujące bezpieczne przesyłanie danych, wraz z kodowaniem i szyfrowaniem transmitowanych informacji, a oprogramowanie przełącznika umożliwia konfigurację wirtualnej sieci prywatnej (VPN), dzięki której pracownicy mobilni mogą bezpiecznie łączyć się z siecią firmy. Wbudowany interfejs DSL pozwala nawiązywać połączenia telefoniczne między wszystkimi abonentami, niezależnie od miejsca, w którym przebywają.

Bezprzewodową transmisję głosu (Voice over WLAN) i danych umożliwiają zintegrowane karty WLAN (współpracujące z punktami dostępowymi), a wbudowana brama zapewnia dostęp do publicznej sieci telefonicznej za pośrednictwem łącza ISDN.

Oprogramowanie takich przełączników obsługuje funkcje telekomunikacyjne (połączenia telefoniczne, połączenia konferencyjne, wyświetlanie identyfikatorów rozmówców oraz oddzwonienia). Zintegrowana poczta głosowa pozwala skonfigurować skrzynki z wiadomościami, eliminując potrzebę posiadania automatycznej sekretarki.


TOP 200