Router dla małej firmy

Bezpieczne połączenie z firmą

Nawet tanie domowe routery mają możliwość tworzenia bezpiecznej sieci prywatnej VPN – Virtual Private Network z opcją szyfrowania danych. Jednak tylko najbardziej zaawansowane pozwalają na obsługę kilkudziesięciu tuneli VPN. To na tego typu konstrukcje warto zwrócić uwagę chcąc zapewnić użytkownikom pracującym zdalnie bezpieczny i wygodny dostęp do firmowej sieci. Mogą być one wykorzystane też do łączenia oddziałów firm, chociaż w tym wariancie warto pomyśleć o wyspecjalizowanych serwerach VPN, które mają dobrej jakości zabezpieczenia. Podczas zakupów trzeba zwrócić uwagę na to, ile router może obsłużyć tuneli VPN i jakie wspiera protokoły.

Router obsługujący połączenia LTE

Stacjonarne routery LTE uzyskują najlepszą jakość połączenia i często oferują dobrej jakości sygnał w miejscach, gdzie przenośne urządzenia LTE pracują na granicy zasięgu sieci komórkowej. Kupując tego typu urządzenie warto wybrać model wyposażony w duże zewnętrzne anteny, przynajmniej jedno gniazdo WAN, gigabitowe gniazda LAN i radio Wi-Fi. Taki router umożliwi dostęp do internetu zarówno za pośrednictwem mobilnego, jak i standardowego łącza.

Zobacz również:

  • Netgear wkracza z Wi-Fi 7 dla klientów biznesowych
  • Z usługi Google One zniknie funkcja VPN

Obecnie jest kilka standardów modemów LTE, te najwydajniejsze (Cat.6) mogą pracować z szybkością do 300 Mb/s. To jednak tylko teoria, bo szybkość pracy sieci LTE zależy od wielu czynników, a nawet pogody. W Polsce szybkie łącza LTE o teoretycznej wydajności 150 Mb/s w praktyce uzyskują 70–80% maksymalnej wydajności, i to w optymalnych warunkach pracy. Lepszym rozwiązaniem jest zatem zaopatrzenie się w router z modemem LTE o przepustowości 100–150 Mb/s, ale o bogatszej funkcjonalności. Niestety w dalszym ciągu rzadkością są routery LTE z wbudowanym szybkim radiem Wi-Fi obsługującym standard IEEE 802.11 ac czy nawet z dwuzakresowymi kartami Wi-Fi. To spore niedopatrzenie ze strony producentów.

Routery Wi-Fi z wbudowanym modemem LTE to dobry wybór dla osób często podróżujących i pracujących na laptopie czy tablecie bez wbudowanego modemu komórkowego. Wyposażone są w autonomiczne zasilanie i idealnie nadają się do pracy z urządzeniami przenośnymi. Dodatkowym atutem jest to, że nie obciążają akumulatorów urządzeń, które z niech korzystają i są łatwe w transporcie.

Jeden router czasami nie wystarcza

Nawet najwydajniejszy router niewiele zdziała, gdy wokół siebie będzie miał grube ściany żelbetowe. Aby zapewnić dobrej jakości zasięg bezprzewodowy wszystkich firmowych komputerów, można skorzystać ze wzmacniaczy sygnału (te lepiej nadają się do zastosowań domowych niż w firmach), lub po prostu dokładać kolejne punkty dostępowe. Ten ostatni sposób jest najefektywniejszy.

Punkty dostępowe najczęściej wymagają podłączenia przewodowego interfejsu, ale są też modele z funkcją replikacji sieci Wi-Fi. Wówczas istotne jest ich odpowiednie rozmieszczenie, bo muszą być w zasięgu sieci Wi-Fi, której sygnał będą replikowały i jednocześnie w takim miejscu, żeby pokrywały jak największy obszar o słabym sygnale Wi-Fi. Wybierając punkt dostępowy trzeba pamiętać o tym, aby pracował on w tych samych pasmach częstotliwości co router i oferował zbliżoną wydajność. Należy też sprawdzić, czy może być zasilany bezpośrednio z sieci LAN (obsługa standardu PoE) oraz czy ma w widocznym miejscu umieszczone diody sygnalizujące pracę urządzenia i status połączeń. Dzięki nim można szybko zorientować, czy np. problem braku dostępu do internetu wynika z braku połączenia z routerem, czy jest to wina routera.

Przegląd urządzeń

Spora grupa nowoczesnych routerów wykorzystujących technologię IEEE 802.11 ac pozbawiana jest zewnętrznych anten. Dzięki takiemu zabiegowi urządzenia wyglądają nowocześnie, a przede wszystkim zajmują niewiele miejsca i nie są kłopotliwe w montażu. Co więcej, nowoczesne anteny i radia zintegrowane w obudowie okazują się niewiele gorsze od swoich zewnętrznych odpowiedników. Inwestując w nowoczesne routery warto też pomyśleć o modernizacji komputerów, które będą z nich korzystały. Pamiętajcie, że gigabitowy interfejs LAN może pracować z maksymalną szybkością do 122 MB/s, czyli 10-krotnie szybciej niż w sieci 100 Mb/s. Szkoda więc zatykać tak szybki interfejs wolną kartą sieciową zamontowaną w komputerze.

Router dla małej firmy

FRITZ!Box 7490 to świetny router dla małych przedsiębiorstw. Ma przyjazny dla użytkownika interfejs programowy i możliwość rejestrowania do sześciu słuchawek za pomocą jednego przycisku. Dysponuje też nowoczesnym radiem Wi-Fi o szybkości 1300 Mb/s (IEEE 802.11 ac), gigabitowym interfejsem LAN (cztery gniazda), można też do niego podłączyć dwa analogowe telefony. Do dyspozycji użytkownika jest też pięć automatycznych sekretarek z funkcją voice to mail. Producent udostępnia także darmową aplikację do obsługi telefonii internetowej w telefonach Apple iPhone od wersji iOS4, Google Android od wersji 2.1.

Router dla małej firmy

D-Link DSR-1000N to zaawansowany router VPN obsługujący 70 tuneIi IPsec, 20 SSL, 25 PPTP/L2TP i 20 GRE. Obsługuje najpopularniejsze protokoły umożliwiając nawiązywanie bezpiecznych połączeń z urządzeniami wyposażonymi w system Windows, Max OS X, Linux, iOS, Android czy Windows Phone. Obecność dwóch portów WAN eliminuje przestoje pracy routera w razie awarii jednego z gniazd. Router ma też 4-portowy przełącznik gigabitowy oraz mocną metalową obudowę. Wyposażony jest w trzy duże anteny (2 dBi) i dwuzakresowe radio Wi-Fi zgodne z technologią IEEE 802.11 n. Wbudowany Firewall oferuje ochronę przed atakami DoS, inspekcję pakietów (SPI), zaawansowane filtrowanie oraz dodatkowe zabezpieczenia połączeń.

Router dla małej firmy

Linksys LAPAC1750 to zawansowany punkt dostępowy wyposażony w nowoczesne radio 802.11ac o łącznej przepustowości 1750 Mb/s (1300 + 450 Mb/s). Dzięki obsłudze technologii 802.3at PoE+ może być zasilany za pomocą przewodu sieciowego. Ma trzy zintegrowane anteny 1,7 dBi i trzy 1,9 dBi. Można go powiesić na ścianie i zabezpieczyć przed ściągnięciem za pomocą zamknięcia Kensington lock. Wspiera popularne metody szyfrowania danych i protokół RADIUS. Wyposażony jest też w gigabitowy interfejs i bez problemów współpracuje z nowoczesnymi routerami 802.11ac.

Router dla małej firmy

Netgear ProSafe FVS336G to gigabitowy router VPN przeznaczony do sieci kablowych lub DSL. Obsługuje 25 tuneli VPN IPsec (78 Mb/s) i 10 VPN SSL (14 Mb/s) umożliwiając stworzenie bezpiecznych połączeń między oddziałami firmy oraz zdalny dostęp do zasobów sieciowych przez przeglądarkę. Ma gigabitowy przełącznik sieciowy, dwa gniazda WAN oraz zaawansowane mechanizmy zabezpieczeń, włącznie z rozbudowanym systemem filtrowania adresów (IP, MAC, URL), pakietów, portów czy treści. Wspiera technologię Quality of Service (QoS), i jest kompatybilny z systemami operacyjnymi Windows, Unix, Mac. Niestety nie jest wyposażony w radio Wi-Fi.


TOP 200