Razem wspierają produkcję i zarząd

Jednocześnie to mechanizmy z zakresu Business Intelligence okazały się być zwieńczeniem możliwości systemu zintegrowanego i źródłem największych korzyści biznesowych. "System przyniósł nam wiele korzyści w obszarach takich jak planowanie i rozliczanie produkcji czy koordynacja logistyki, ale dobrodziejstwa rozwiązania ERP Epicor, które chyba najbardziej odczuwamy na co dzień, to dostęp do informacji firmowych, dzięki narzędziom Business Intelligence" - uważa Sylwester Deć. Przyznaje również, że klucz do sukcesu tkwi nie tyle w łatwiejszym dostępie do informacji o działalności, co w sposobie ich wykorzystania.

BI, czyli kropka nad i

Zdaniem Sylwestra Decia, prawdziwe korzyści wynikające z posiadania systemu ERP są widoczne dopiero w sprzężeniu z rozwiązaniami analitycznymi. "Kluczową zmianą, jaką zaobserwowaliśmy po wdrożeniu systemu ERP jest dostęp do informacji, które potrafimy właściwie wykorzystać. Większość odpowiedzi na standardowe pytania kierownictwa mamy zobrazowane w raportach. Co ważne, to nie jest zbiór danych, które trzeba redagować. Raporty są przygotowane tak, żeby stanowiły odpowiedź na konkretne pytania" - podkreśla Sylwester Deć. Wspomniane przez niego odpowiedzi są zaś początkiem całego łańcucha zależności. Na bazie wielowymiarowych analiz opartych na kostkach OLAP tworzone są prognozy sprzedaży, które są wykorzystywane do budżetowania oraz oceny zapotrzebowania na zasoby produkcyjne i surowce. To zaś daje podstawę do bliskiego prawdzie szacowania kosztów zmiennych i byłoby praktycznie niemożliwe przy wykorzystaniu używanych wcześniej raportów, tworzonych w arkuszach kalkulacyjnych.

Wykorzystanie zaawansowanych mechanizmów Business Intelligence przekłada się na konkretne korzyści związane z jakością i terminowością produkcji. "Generujemy raporty, które potrafimy wykorzystać we właściwy, pożyteczny dla działalności grupy EKA sposób. Wyniki raportów są dostępne dla każdego pracownika adekwatnie do pełnionej funkcji" - mówi Sylwester Deć. Jego zdaniem, wdrożenie zintegrowanego systemu nie pozostało bez wpływu na motywację pracowników. Wyeliminowano również błędy ludzkie związane z raportowaniem. Możliwa stała się ocena źródeł potencjalnych problemów oraz podejmowanie stosownych działań zaradczych. W miarę upływu czasu raportowanie zaczęło obejmować coraz szerszy zakres działalności obu spółek Grupy EKA. Obecnie każdego dnia tworzonych jest ok. 200 raportów. "Sprawozdawczość produkcyjną mamy rozbudowaną do granic możliwości" - mówi Sylwester Deć.

Z oprogramowania korzysta dziś 35 pracowników firm EKAplast i Eka-production. Na kolejne miesiące br. planowane jest wdrożenie systemu w należącej do Grupy EKA spółce Ramatti. System ma również zyskać nowe mechanizmy związane z planowaniem produkcji ciągłej oraz obsługę kodów kreskowych.


TOP 200