RHEL6 gotowy do "zielonej" wirtualizacji

Wsparcie wirtualizacji

RHEL6 jest pierwszą wersją tego systemu operacyjnego bez hiperwizora Xen - firma zdecydowała się na wirtualizację opartą na KVM (Kernel-based Virtual Machine). Hiperwizor KVM wbudowany w system (tak jak w serwerze Ubuntu) obsługuje do 64 wirtualnych CPU na platformach serwerowych Intel i AMD (virtualization-enhanced).

RHEL6 gotowy do "zielonej" wirtualizacji
Dostępne są sterowniki CPU (a właściwie rozszerzenia) do maszyn wirtualnych pracujących nad KVM, zwiększające możliwości VM o wykorzystanie rozszerzonych zestawów instrukcji CPU.

Zobacz jak wypadł RedHat w pojedynku platform wirtualizacyjnych

Podobnie jak parawirtualizacja, która zapewnia ogólne złącza do sieci i pamięci masowych, rozszerzenia CPU pozwalają aplikacjom korzystającym z zaawansowanych bibliotek (i ich zestawów instrukcji) na omijanie kroku interpretacji, gdy hiperwizor musi radzić sobie ze złożonymi stanami instancji VM. Rezultatem powinna być lepsza efektywność interakcji między hostującym hhiperwizorem a VM.

Podsumowanie

Jak testowano

Red Hat Enterprise Linux 6 testowano na różnych platformach hiperwizora, w tym VMware, XenServer i Red Hat. W testach użyto: sprzętu serwerowego DELL i HP, z 8- i 16-rdzeniowymi procesorami AMD i Intel; Compellent FC/iSCSI SAN, przełączników Extreme Networks oraz Windows 2008 R2, Apple XServer i innych serwerów Linux, niektóre na VM.

RHEL6 to suma dojrzałych koncepcji z poprzednich edycji, z podkreśleniem znaczenia integracji usług katalogowych oraz komponentów bezpieczeństwa. Nie są one ani radykalne, ani destabilizujące, lecz stawiają Red Hat na czele stawki systemów wspierających infrastrukturę hiperwizora KVM.

W wersji 6. RHEL dodano też wiele mniejszych komponentów, które poszerzyły możliwości tego systemu.


TOP 200