RAID 6 - podwójne zabezpieczenie

Podobnego zdania jest Mirosław Chełmecki, dyrektor działu pamięci masowych i serwerów w Veracompie: - Każdy z producentów chce zaoferować coś nowszego, wydajniejszego czy bezpieczniejszego, aby zostać wybranym do realizacji danego rozwiązania. Stąd pojawiło się tak wiele konkurencyjnych rozwiązań tego podwójnego zabezpieczenia. Tym bardziej, że coraz łatwiej je tworzyć - rozwijają się technologie procesorów stosowanych do przeliczania danych, co pozwala na wykorzystanie bardziej złożonych algorytmów zabezpieczeń. Dlatego funkcjonalność RAID 6 i jej odpowiedniki wykorzystuje coraz więcej systemów, także tych przeznaczonych dla mniejszych firm. Moim zdaniem konstruktorzy takich systemów nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa, możemy więc liczyć na pojawienie się nowych algorytmów zabezpieczeń "online" danych na dyskach.

Duże, wolne i mniej trwałe dyski Serial ATA, chociaż tanie, to i tak podnoszą koszt całego systemu. Konieczne staje się wdrożenie dodatkowych, opisanych powyżej zabezpieczeń. Wraz z nimi wydajność systemu spada jeszcze bardziej, a rośnie cena, związana z koniecznością zakupu dodatkowych dysków.

<hr>Dyski SATA w dużych systemach pamięci masowych

Marcin Gosiewski konsultant w dziedzinie pamięci masowych, właściciel firmy doradczej MGDZ

RAID 6 - podwójne zabezpieczenie
W ostatnich latach zauważono, zresztą bardzo słusznie, że dyski Serial ATA mogą być z powodzeniem stosowane w rozwiązaniach klasy enterprise. Ich zalety, takie jak niska cena czy duża pojemność, z powodzeniem bilansują ich niższą wydajność i trwałość. Dotyczy to większości zastosowań, nie licząc tych, gdzie wymagana jest rzeczywiście największa możliwa wydajność. Przy stosowaniu dysków SATA należy jednak zdawać sobie sprawę z ich ograniczeń konstrukcyjnych:

  • Nie są one projektowane do wieloletniej ciągłej pracy. Po ok. 3 latach trzeba je wymienić, nawet jeżeli nie ulegną jeszcze awarii - wynika to ze stosowanego łożyskowania, które ulega zużyciu i ryzyko jednoczesnej awarii kilku dysków szybko rośnie.
  • Ich wydajność mierzona w operacjach I/O na sekundę jest mniejsza niż SCSI czy FC. Dlatego ogólna wydajność macierzy z nich zbudowanej również będzie niższa.
  • Mają znacznie wyższą awaryjność, nie tylko z powodu lżejszej konstrukcji. Ich kolejne generacje są wprowadzane bardzo szybko, często oprogramowanie firmware jest niedopracowane i niestabilne - potrafi zwrócić błąd interfejsu, nawet gdy dysk pracuje normalnie. Chociaż są też badania wskazujące na to, że dobrze wygrzane dyski Serial ATA mogą mieć poziom awaryjności zbliżony do napędów Fibre Channel.
  • Paradoksalną wadą dysków SATA jest to, że są... duże. Z tego powodu czas odbudowy systemu RAID znacznie się wydłuża (coraz częściej trzeba go liczyć raczej w dniach niż godzinach), a co za tym idzie rośnie ryzyko jednoczesnego uszkodzenia drugiego dysku w tej samej grupie RAID i nieodwracalnej utraty danych.
Jak uniknąć awarii drugiego dysku?

Nie zawsze musimy korzystać z konfiguracji RAID 6, aby ochronić się przed awarią drugiego dysku w macierzy dyskowej, podczas odbudowy pierwszego. Wystarczy pamiętać o tym, aby zapewnić jak najkrótszy czas procesu odbudowy pierwszego uszkodzonego dysku, minimalizując jednocześnie prawdopodobieństwo uszkodzenia drugiego. Można to zrobić na kilka sposobów:

  1. Używaj zapasowych dysków w macierzy z włączoną opcją automatycznej odbudowy. To nie przyspieszy procesu odbudowy, ale skróci czas pomiędzy awarią dysku i jego wymianą.
  2. Ustaw priorytet odbudowy na najwyższy poziom. To spowolni pracę aplikacji, ale skróci czas odbudowy.
  3. Zminimalizuj liczbę napędów w każdej macierzy. Im więcej napędów, tym większe prawdopodobieństwo uszkodzenia drugiego dysku.
  4. Im dłuższy jest prognozowany czas między awariami napędu (MTBF), tym mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia dysku. Zawsze stosuj dyski z jak najdłuższym czasem MTBF.
  5. Używaj większej liczby mniej pojemnych dysków. Im większy dysk, tym dłuższy jest czas jego odbudowy, a tym samym większe ryzyko uszkodzenia drugiego dysku. Co więcej, małe dyski są dziś bardzo tanie, więc niski jest też koszt zapewnienia całkowicie zapasowego dysku.

TOP 200