Publiczne sieci Wlan kolej na operatorów

WLAN w sieci Polkomtel jest traktowany jako integralna część istniejącej sieci, dlatego jakość usług WLAN ma być taka jak w przypadku usług GSM. Problemy związane z bezpieczeństwem ma rozwiązać wykorzystanie modelu przedpłat za usługi WLAN. W przypadku naliczania opłat za każde połączenie istnieje ryzyko, że ktoś podsłucha informacje przekazywane do punktu dostępowego przez legalnego użytkownika, a następnie wykorzysta jego atrybuty. W przypadku systemu pre-paid to ryzyko praktycznie znika - twierdzi Grzegorz Kowalski.

Polkomtel rozważa również zastosowanie modelu naliczania opłat post-paid, pod warunkiem że upowszechnią się urządzenia umożliwiające uwierzytelnianie za pomocą karty SIM (np. czytniki kart SIM dla mechanizmu EAP-SIM).

PTK Centertel

Platforma CMX Cisco znalazła również zastosowanie do budowy publicznej sieci WLAN PTK Centertel. Będzie ona służyć m.in. do uwierzytelniania użytkowników w sieci. Użytkownik pre-paid w sieci Idea będzie uwierzytelniany na podstawie loginu i hasła z karty zdrapki. W przypadku klientów post-paid PTK Centertel planuje wykorzystanie mechanizmu jednorazowych haseł (model proponowany w rozwiązaniu Ericssona) przesyłanych do abonenta SMS-em. Ponadto operator pracuje nad rozwiązaniem EAP-SIM.

Przy transmisji do sieci rdzeniowej standardem jest łącze 2 Mb/s do hot spota, ale monitoring ruchu z danego hot spota ma pomóc w ocenie, czy tej przepustowości nie należy zwiększyć. PTK Centertel planuje zastosowanie roamingu opartego na RADIUS oraz GSM-A specyfikacji TAP3.10.

Operator zakłada współpracę (handover) międzysystemową przy uwierzytelnieniu EAP-SIM do sieci GPRS lub UMTS oraz jednolity system rozliczania dla sieci WLAN, GPRS i UMTS.

Planowane jest wprowadzenie billingu opartego na czasie połączenia, przesyłanych danych oraz sprowadzanych treściach, np. za dostęp do specjalnie płatnych stron (premium rate) lub brak opłat za przeglądanie stron z reklamami. Mechanizm realizacji billingu usług WLAN wykorzystuje rozwiązanie RADIUS oraz analizę protokołów sieciowych. Jak podaje Jacek Kalinowski, rzecznik prasowy PTK Centertel, w najbliższym czasie operator sieci Idea zamierza uruchomić kilkanaście hot spotów w głównych miastach Polski, a w roku 2004 - we współpracy z partnerami - zwiększyć ich liczbę do kilkudziesięciu.

Szanse rozwoju

Publiczne sieci Wlan kolej na operatorów

<b>Rys. 9</b> Prognozy wzrostu sprzedaży urządzeń WLAN do roku 2007

Dotąd (stan w grudniu 2003 r.) w Polsce uruchomiono ok. 120 hot spotów (na stroniehttp://www.pdaclub.pl/hs/ można znaleźć informacje o ich lokalizacji). Biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze stosunkowo niedawno w całej Polsce działało tylko kilka hot spotów, można mówić o bardzo dynamicznym rozwoju. Zdecydowana większość zainstalowanych publicznych WLAN to sieci operatorów komórkowych.

Jak twierdzą analitycy, sprzedaż urządzeń WLAN będzie szybko rosła (rys. 9). Czy przełoży się to na upowszechnienie hot spotów? Eksperci podkreślają, iż brak sprawdzonych modeli biznesowych dla publicznych sieci WLAN może okazać się hamulcem w ich dalszym rozwoju. Warto zauważyć, że wiele osób kupuje notebooki z instalowanymi przez producenta kartami WLAN, ale wcale nie ma zamiaru korzystać z nich.

Sprzedaż urządzania WLAN nie oznacza więc automatycznie pozyskania przez operatorów nowego użytkownika. Poza tym, o ile na brak ruchu w bezpłatnych hot spotach operatorzy z pewnością nie będą narzekać, o tyle liczba użytkowników, którzy będą chcieli korzystać z komercyjnych publicznych sieci WLAN pozostaje niewiadomą.

Mimo pewnego sceptycyzmu, operatorzy komórkowi instalują publiczne sieci WLAN. Z pewnością traktując rozwiązanie WLAN jako usługę komplementarną do GPRS czy UMTS, operatorzy nie ryzykują wiele. Zwłaszcza że koszt instalacji hot spotów jest nieporównywalnie mniejszy niż budowa sieci UMTS.


TOP 200