Przywiązani do architektury

Choć początkowo Opteron nie zyskał dużej popularności, wg IDC w 2003 r. sprzedano ok. 35 tys. serwerów z tymi procesorami (platforma ta uzyskała zaledwie 0,7-proc. udział w rynku), to zainteresowanie użytkowników systematycznie rośnie. Serwery z Opteron zostały wprowadzone do oferty m.in. przez IBM, Sun, a nawet HP. W większości przypadków były to 2-procesorowe systemy low-end, ale ostatnio zaczynają się pojawiać również serwery 4-procesorowe z Opteron przeznaczone na rynek korporacyjny (HP, Sun).

Paradoksalnie najważniejszym wydarzeniem, które może się przyczynić do popularyzacji Opteron, jest ogłoszenie w lutym br. przez dominującego na rynku Intela, największego konkurenta AMD, że firma ta zdecydowała się na wprowadzenie w tym roku 64-bitowych wersji układów Xeon (Nocona i Prescott). Układy Intela będą wykorzystywały listę instrukcji EM64T (Extended Memory 64 Technology), która w praktyce ma być identyczna z zestawem rozkazów AMD64. Oznacza to, że systemy operacyjne i aplikacje będą mogły być bez problemu przenoszone między platformami AMD i Intela.

Największym problemem w popularyzacji 64-bitowej platformy x86 jest oczywiście wciąż ograniczona liczba odpowiednio przystosowanych do niej aplikacji. Ale zdaniem obserwatorów rynku właśnie decyzja Intela może się przyczynić do zdecydowanego wzrostu zainteresowania producentów rozwijaniem 64-bitowych wersji oprogramowania.

Blady popyt na blade

Według IDC na rynku światowym sprzedaż serwerów blade osiągnęła w 2003 r. wartość 622 mln USD (sprzedano 185 tys. serwerów). Choć oznacza to, że osiągnęły one tylko 4-proc. udział w rynku, to jednocześnie nastąpił aż 550-proc. wzrost w porównaniu z rokiem 2002. W tym roku oczekiwany jest co najmniej 100-proc. wzrost sprzedaży, IDC zaś przewiduje, że udział blade w rynku serwerów osiągnie 27% w 2007 r. Wartość sprzedaży tych komputerów przekroczy wówczas 7 mld USD. W roku 2003 największe udziały w tym segmencie rynku uzyskały IBM (35%) i HP (31%).

Tego typu prognozy przyciągają uwagę producentów, którzy intensywnie rozwijają architekturę komputerów blade. Z jednej strony zmniejszają się wymiary (a więc również gęstość upakowania), z drugiej, wzrasta różnorodność platform.

Serwery blade zaczynają znajdować zastosowania jako elementy superkomputerów klasy mainframe, a także systemów telekomunikacyjnych.

Należy zauważyć, że na wzrastające zainteresowanie producentów ma wpływ nie tylko zwiększenie popytu, ale także inne czynniki. Komputery tego typu nie mają uniwersalnej, standardowej architektury, a więc jeśli ktoś zdecyduje się na zakup takiego sprzętu, to jest prawdopodobne, że w przyszłości, rozszerzając lub modyfikując swoje systemy, wróci do tego samego dostawcy. Jednocześnie użytkownicy blade z reguły są też nabywcami zaawansowanych urządzeń pamięci masowych, np. wg IBM znacznie częściej kupują urządzenia SAN/NAS niż użytkownicy klasycznych serwerów intelowskich, są więc także dobrymi, potencjalnymi klientami na inne elementy infrastruktury IT.

W Polsce serwery blade wciąż nie cieszą się popularnością, a ich sprzedaż jest śladowa. Wynika to ze względnie wysokiej ceny małych zestawów, która nie jest konkurencyjna w porównaniu ze standardowymi architekturami stelażowymi. Choć pojedyncza karta blade ma umiarkowaną cenę, to wymaga zakupu specjalnej, niestandardowej i dość drogiej obudowy. Dlatego inwestycja w system wykorzystujący tego typu serwery z ekonomicznego punktu widzenia jest opłacalna dopiero w przypadku zakupu kilkunastu/kilkudziesięciu modułów serwerowych. Jeśli oczywiście nie uwzględniać dodatkowej zalety tej architektury - oszczędności zajmowanej przez serwery powierzchni.


TOP 200