Przyspieszanie Wi-Fi dla początkujących

Jak zbadać problem?

Mając na uwadze powyższe uwarunkowania, pierwszym krokiem na drodze do rozwiązania problemów w sieci jest znalezienie przyczyn interferencji. W tym celu warto przejrzeć statystyki routera dotyczące sieci bezprzewodowej.

Przyspieszanie Wi-Fi dla początkujących

NetStumbler wyświetla kompletną listę sieci, które wykrywa karta Wi-Fi oraz wskazuje kanały wykorzystywane przez sąsiadujące sieci

Parametry sygnału i szumu wskazują relatywną siłę sygnału, wyrażoną w postaci ujemnej wartości. W przypadku szumów - wysokie wartości tego parametru (przykładowo -50) oznaczają występowanie znaczącej liczby interferencji. Im niższa wartość parametru (przykładowo -90), tym mniejsze szumy. W przypadku sygnału jest wprost przeciwnie. Wysoka wartość parametru (przykładowo -30) oznacza, że sygnał jest wystarczająco silny. Niska wartość to słaby sygnał (przykładowo -90). Różnica między sygnałem a szumem jest określana parametrem SNR (Signal To Noise Ratio). Im większa wartość SNR, tym jakość połączenia jest lepsza.

Jeżeli stwierdzimy znaczącą liczbę interferencji w postaci wysokiego poziomu szumów lub ograniczoną szybkość transmisji dla jednej ze stacji, wówczas konieczne staje się zidentyfikowanie potencjalnego problemu. Aby stwierdzić, czy dotyczy on pobliskiej sieci bezprzewodowej, warto pobrać i zainstalować narzędzie o nazwie NetStumbler. Pozwala ono wyświetlić kompletną listę sieci, które wykrywa karta Wi-Fi oraz wskazuje kanały wykorzystywane przez sąsiadujące sieci. Po uzyskaniu takich informacji, możemy przystąpić do działania.

Zmiana kanału

Gdy znajdziemy już sąsiadujące sieci bezprzewodowe pracujące na tych samych kanałach co nasza, możemy próbować zmienić kanał wykorzystywany przez punkt dostępowy.

Znaczna część routerów pozwala na automatyczny wybór kanałów radiowych. W takich urządzeniach wystarczy zrestartować router, aby rozpoczął pracę na zupełnie nowej częstotliwości. Funkcja ta określana jest jako DFS (Dynamic Frequency Channel). Pomaga ona rozwiązać problem bez konieczności modyfikacji konfiguracji urządzenia. Nie wszystkie urządzenia to potrafią. Możemy wtedy zrobić to w trybie manualnym.

Kanał powinien z zasady różnić się od ustawień wykorzystywanych przez sąsiednie sieci. W paśmie 2,4 GHz możemy wybierać między kanałami: 1, 6 lub 11. Jeżeli wydajność sieci bezprzewodowej na wybranym kanale nadal będzie słaba, warto spróbować dokonać zmian, aż do osiągnięcia zamierzonego efektu. W paśmie 5 GHz możemy wykorzystywać wszystkie kanały, które nie nakładają się na siebie. Można zdecydować się na niski zakres częstotliwości (5180-5320 MHz), co pomoże w redukcji interferencji. Wadą takiej konfiguracji będzie jednak mniejszy zasięgu infrastruktury bezprzewodowej. Aby wzmocnić sygnały, można wybrać wyższe kanały (5500-5700 MHz).

Jeżeli zmiana kanału częstotliwości nie pomoże, warto przećwiczyć zmianę umiejscowienia punktu dostępowego. Gdy mamy możliwość przemieszczenia punktu dostępowego do innej części budynku, należy spróbować tej opcji.

Ostatecznie warto porozmawiać z sąsiadami. Możliwe, że mają oni podobny problem z własnymi punktami dostępowymi. Być może uzyskamy zgodę na skoordynowanie wykorzystania kanałów między sąsiadującymi punktami dostępowymi. Jeżeli sąsiedzi nie będą potrafili samodzielnie skonfigurować tej zmiany, warto im pomóc, przy okazji włączając mechanizmy bezpieczeństwa, gdy nie zostały jeszcze skonfigurowane.


TOP 200