Przez analizę do decyzji

W kraju i na świecie

Światowy rynek Business Analitycs wart jest obecnie, według szacunków IDC, 19,3 mld dolarów (jest to 8% wartości całego rynku oprogramowania). Wśród dostawców narzędzi BI istnieje duże rozproszenie, ale w ostatnim czasie zauważalne jest wyraźne przyspieszenie procesów konsolidacyjnych. Wśród oferowanych rozwiązań coraz większy nacisk kładziony jest na wsparcie procesów podejmowania decyzji. Wartość polskiego rynku BI oceniana jest przez IDC na 64,2 mln USD (5% całego krajowego rynku oprogramowania). Jeszcze do niedawna na polskim rynku dominowały wdrożenia BI w branży finansowej i telekomunikacyjnej. Obecnie w coraz większym zakresie realizowane są też w innych sektorach - handel, produkcja, energetyka, sektor publiczny. Jest też coraz więcej wdrożeń w małych i średnich firmach. Obserwowany jest wzrost poziomu wiedzy na temat rozwiązań BI i możliwości ich wykorzystania. Analityka coraz częściej wykonywana jest w ramach hurtowni danych, a nie w modułach systemów transakcyjnych. Raportowanie dostępne jest już nie tylko dla wyższych szczebli zarządzania, lecz także dla pracowników operacyjnych.

Dla Computerworld komentuje Tomasz Piętka, Business Development Manager, GeneralBusiness & Public Se

Tomasz Piętka

W ubiegłym roku hitem na rynku rozwiązań BI były zaawansowane narzędzia analityczne. Obecnie jednak ich znaczenie ulega marginalizacji, ponieważ biznesmeni nie do końca rozumieją strukturę danych generowanych przez "komputer" i nie darzą ich zaufaniem. Pewnym zainteresowaniem mogą cieszyć się gotowe pakiety rozwiązań analitycznych do monitorowania działalności gospodarczej. Dotyczy to w szczególności sektora finansowego i produkcyjnego, w których istnieją powszechnie przyjęte standardy podstawowych mierników biznesowych.

Gwałtownie wzrosła dynamika popytu na analizę danych operacyjnych w czasie rzeczywistym. Menedżerowie operacyjni, a nawet poszczególni użytkownicy, używają teraz rozwiązań z dziedziny analizy danych biznesowych do bezpośredniego monitorowania działalności firmy i podejmowania decyzji. Będzie to miało duży wpływ na działania w sektorze publicznym, który obsługuje dziennie miliony klientów (obywateli), a co za tym idzie, musi przetworzyć ogromne ilości danych we wszystkich obszarach życia społecznego. Motywacja do wdrażania systemów analizy danych nie jest w sektorze publicznym tak silna jak w sektorze komercyjnym, ale powinna zapewniać stabilny wzrost tego rynku.

Wymagania rynkowe sprawiły, że hurtownia danych musi być dostępna dla setek, tysięcy pracowników, a coraz częściej także dla klientów. Powinna gromadzić informacje o wszystkich elementarnych zdarzeniach, zapewniać dostęp 24x7 oraz błyskawicznie, niemal w czasie rzeczywistym, udzielać odpowiedzi na dowolne zapytania. Powinna odpowiadać na obecne i przyszłe potrzeby użytkowników, niezależnie od kierunku rozwoju danej organizacji.

Wszystkie te wymagania zainicjowały powstanie nowej generacji hurtowni danych - operacyjnej hurtowni danych. To doprowadziło do powstania nowej architektury, zwanej xStream. Opiera się ona na modelu danych, charakterystycznym dla systemów transakcyjnych. Dzięki pionowemu składowaniu informacji, szczególnie przydatnemu przy zapytaniach analitycznych, pozwala na skuteczne przetwarzanie dużych wolumenów informacji.


TOP 200