Przenoszenie aplikacji biznesowych do chmury

Rozważając korzystanie z chmury w modelu PaaS, ważne jest, aby wybrać ofertę, która umożliwi elastyczne skonfigurowanie platformy zgodnie z potrzebami firmy i specyfiką aplikacji. Jeśli zostały wprowadzone jakieś zmiany w architekturze firmowym centrum danych, potrzebny będzie operator chmury, który umożliwi wprowadzenie analogicznych zmian w chmurze. To nie tylko ułatwi migrację, ale również zapobiegnie sytuacji, w której aplikacja w ogóle nie będzie działać na platformie PaaS. Konkretnie, należy poszukać dostawcy chmury, który:

  • oferuje otwarte rozwiązanie, wykorzystujące jak najmniej zamkniętych technologii,
  • zapewnia niezawodność i wydajność, które odpowiadają temu, czym przedsiębiorstwo dysponuje w swojej serwerowni,
  • zapewnia wymaganą przez użytkownika przejrzystość, dostęp i swobodę w zakresie konfiguracji,
  • ma doświadczenie wystarczające, aby pomóc klientom w występujących problemach,
  • oferuje narzędzia potrzebne do oceny środowiska i jego optymalizacji.

Po drugie, przepustowość

Okazuje się, że tak prosta kwestia, jak brak łączy o wystarczającej przepustowości jest powszechnym problemem, występującym podczas migracji aplikacji do chmury. Z uwagi na specyfikę aplikacji i środowisk IT w firmach, w każdym przypadku należy dokonać indywidualnej oceny wymagań. Można się jednak pokusić o pewne ogólne oszacowanie. Minimalna zalecana przepustowość dla aplikacji uruchamianych w chmurze to 100 KB/s razy liczba użytkowników. Trzeba też pamiętać, że te wymagania mogą się zmieniać w zależności od dostawcy chmury obliczeniowej. Jednak żaden, nawet mający najniższe wymagania operator, nie sprawdzi się, jeśli firma nie dysponuje wystarczająco szybkim i co ważne niezawodnym połączeniem z Internetem. Łącza radiowe, nawet LTE, nie są rozwiązaniem, ponieważ nie dają gwarancji przepustowości.

Plan migracji

Wybór dostawcy to dopiero początek. Kolejny etap to przeniesienie danych, np. aplikacji CRM czy ERP, z lokalnego środowiska do chmury publicznej. Często ten proces nie jest ujęty w kosztach wdrożenia aplikacji w chmurze. Wcześniejsze zaplanowanie, w jaki sposób dane zostaną przeniesione do chmury, znacznie ułatwi przebieg wdrożenia. Najlepszym rozwiązaniem jest wyznaczenie jednej osoby, która ma odpowiednie umiejętności i będzie odpowiedzialna za przeniesienie danych.

Zobacz również:

  • GPW WATS – twarda podstawa do globalnego konkurowania
  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
  • Google ostrzega przed monopolem Microsoftu w chmurze

Jeśli firma nie zatrudnia odpowiedniego specjalisty, dostawca chmury powinien być w stanie pomóc w tym zakresie. Typowo taka pomoc jest płatna, co więcej, nie każdy dostawcy w ogóle świadczy usługi migracji danych. Solidny dostawca będzie jednak potrafił wskazać właściwe narzędzia do migracji danych, zajmie się tym zadaniem lub dostarczy klientowi odpowiednie instrukcje.


TOP 200