Przemysł i informatyka

Branża przemysłowa o całe dziesięciolecia wyprzedza informatykę w dbałości o jakość. Produkty przemysłowe są opisane przez mnóstwo norm i standardów. Kontrola parametrów - np. gładkości powierzchni, temperatury, ciśnienia - to integralna część procesu produkcyjnego. Oprogramowanie pilnuje przestrzegania norm; systemy przemysłowe mają nawet własne normy i certyfikacje - przykładem jest przemysł samochodowy, który szeroko stosuje modele CMMI i SPICE, aby poprzez zapewnienie jakości narzędzi informatycznych, zapewnić jakość produktu końcowego.

Mówiąc o jakości, warto przywołać element kulturowy. Przemysł jest wręcz religijnie przywiązany do dokładnej dokumentacji technicznej, wykonanej według zadanych norm i formatów. "Na rysunku technicznym inaczej jest oznaczony rzut, inaczej przekrój; każda grubość linii albo przerywana kreska ma swój sens i znaczenie. Tej samej dokładności i jednoznaczności przemysł oczekuje od informatyki" - twierdzi Tomasz Romanowski. Andrzej Sobański ujmuje to jeszcze inaczej: "Wszystkie pola i tabelki muszą być wypełnione co do milimetra, moi klienci są na to bardzo wrażliwi. Ale rozumiem ich - ta dbałość wyrasta z ich środowiska, gdzie koszty każdej usterki są bardzo wysokie".

Przemysł, co dalej

Systemy informatyczne w przemyśle wyszły już z wieku dziecięcego, a nawet młodzieńczego i weszły w dojrzały. Gdyby chcieć przewidywać, w którym kierunku potoczy się ich rozwój, bez większego ryzyka pomyłki można powiedzieć - kluczem jest integracja. Poszczególne elementy rozwiązań informatycznych, stanowiące dzisiaj mniej albo bardziej zinterfejsowane "wyspy" (logistyka, produkcja, rozliczenia, księgowość, sprzedaż, CRM, analityka), zostaną zintegrowane w całościowe, "szyte na miarę" rozwiązania. Napływ kapitału i zdolnych ludzi oraz postępująca dojrzałość działów IT branży przemysłowej sprawią, że informatyka będzie się szybko rozwijać i usprawniać. Znając kulturę branży, można na pewno powiedzieć: cokolwiek informatycy w przemyśle wdrożą, będzie musiało być najwyższej jakości. Warto będzie za kilka lat przyjrzeć się ich rozwiązaniom.


TOP 200