Przegląd testowanych komputerów

NTT System Prezydent P II 266

Procesor Pentium II 266 MHz MMX w komputerze Prezydent P II 266 firmy NTT System umieszczono na płycie 6LTM2 tajwańskiej firmy Chaintech Computer Co. Współpracuje ona z chipsetem 440LX. Zainstalowana na płycie liczba zwór i mikroprzełączników jest bardzo ograniczona - a to dzięki technologii SeePU, która na drodze software'owej pozwala konfigurować parametry płyty dla różnych CPU (różne napięcia zasilające, częstotliwości szyny i stopień powielenia częstotliwości wewnątrz procesora).

Na czterowarstwowej płycie 6LTM2 - zaprojektowano ją w formacie mini-ATX - widoczne są układ BIOS firmy Award, układ Intela klasy chipset 82440 LX (dwa chipy, jeden obsługuje SDRAM i cache, drugi zarządza portami I/O, szyną PCI/ISA, AGP), trzy gniazda pamięciowe DIMM, dwa sloty ISA i cztery PCI. Do płyty podłączono kartę graficzną S3 Virge GX2 klasy AGP i kartę dźwiękową BTC 1857L 3D. Do karty dołączono dysk twardy o pojemności 6,4 GB i 24-krotny napęd CD-ROM. Całość uzupełnia monitor Delux- Scan firmy Hyunday.

NTT System Prezydent 266 Celeron

Komputer firmy NTT System, wyposażony w procesor Celeron 266 MHz, jest zapewne jedną z pierwszych tego typu krajowych konstrukcji na naszym rynku. Celeron jest procesorem Pentium II, któremu "amputowano" zewnętrzną pamięć cache L2 i to zdecydowało, że wydajność komputera jest o prawie 30% mniejsza od pozostałych.

Komputer wyposażono tylko w 32 MB RAM, ale dodanie kolejnych 32 MB RAM zwiększyło wydajność wykonywania aplikacji multimedialnych - według testu Intel Multimedia Benchmark - zaledwie o kilka punktów - z 322 do 330. Mimo to, w porównaniu z komputerami wyposażonymi w procesor Pentium jest to konstrukcja szybka, korzystająca ze wszystkich zalet architektury P6 (komputery z Pentium MMX 200 MHz osiągają w teście Intela 260 pkt.).

Konstruktorzy z firmy NTT System zastosowali w komputerze Prezydent 266 Celeron bardzo ciekawą płytę systemową - jest nim produkt firmy Intel MU 440EX, który zawiera wbudowane w płytę podsystemy karty dźwiękowej i karty graficznej AGP. Karta MU 440EX umożliwia korzystanie z jednej karty rozszerzeń z interfejsem ISA i dwóch z PCI. Zasoby pamięci operacyjnej są określone tylko przez dwa gniazda DIMM.

Komputer Prezydent 266 Celeron jest najtańszy z testowanych urządzeń i kierowany głównie na rynek zastosowań multimedialnych w domu lub w szkole, choć może służyć do obsługi programów wspomagających pracę biura bądź niewielkiej firmy.

Do komputera dołączono bogaty zestaw dysków CD-ROM. Są wśród nich Multimedialna Encyklopedia PWN, Słownik języka angielskiego i Słownik języka niemieckiego.

Optimus Young M'98 266II

Zwycięzca porównania - komputer Young M'98 266II - to produkt oferowany przez nowosądecką firmę Optimus SA. Jest on zbudowany na bazie płyty systemowej MS 6117 ATX LX6 firmy MicroStar. Na płycie umieszczono trzy gniazda DIMM, dwa sloty ISA, pięć PCI, gniazdo AGP i chipset 440LX. Do gniazd DIMM można włożyć moduły pamięciowe (SD RAM lub EDO RAM), z których każdy może mieścić od 8 do 256 MB. Płytę systemową można wyposażyć w 768 MB pamięci operacyjnej EDO RAM lub 384 MB SD RAM. Z płytą współpracuje BIOS firmy AMI (American Megatrends Inc.).

Do płyty dołączony jest dysk twardy Seagate 2,5 GB i 32-krotny napęd CD-ROM firmy Acer. W komplecie z komputerem Prestige oferowane są monitory OPTIView - do testowanego komputera dołączono 15" monitor OPTIView 15L z podręcznikiem obsługi w jęz. polskim. Również w tym języku opracowano Podręcznik użytkownika komputera, broszurę Pierwsze uruchomienie komputera i Instrukcja instalacji i obsługi napędu CD-ROM. Do komputera Young M'98 Optimus dołączył kupon, w którym zobowiązuje się do wymiany napędu DVD w miejsce czytnika CD-ROM w ciągu 12 miesięcy od daty nabycia urządzenia (za dopłatą wynikającą z różnicy cen obu urządzeń), oraz dodatkowe zapewnienie, że po premierze polskiej wersji Windows 98 każdy posiadacz komputera otrzyma bezpłatny upgrade do niej.

Oprócz pełnego zestawu sterowników (3 dyski CD-ROM i kilka dyskietek) w cenę komputera wliczono 4 dyski CD-ROM produkcji Microsoft (trzy z grami wykorzystującymi polecenia MMX i jeden korzystający z tzw. game pad - urządzenia wskazującego, opracowanego przez Microsoft z myślą o grach komputerowych).

Zarówno komputery Young, jak i monitory OPTIView (wytwarzane w kooperacji z Hyundai Electronics) są produktami Optimusa.

Wśród dołączonej do zestawu dokumentacji na uwagę zasługuje Podręcznik użytkownika - najlepiej opracowana publikacja z porównywanych zestawów.

Jak testowaliśmy?

Na ogólną ocenę właściwości komputerów miało wpływ kilka niezależnie od siebie ocenianych czynników. Wzięliśmy pod uwagę: budowę komputera, wydajność przetwarzania, jakość dostarczonej z komputerem dokumentacji, oferowany serwis i cenę.

Do pomiaru wydajności i szybkości przetwarzania użyliśmy dwóch niezależnych programów testujących - testu wydajności dla aplikacji multimedialnych uwzględniającego wpływ technologii MMX na wydajność komputera (Intel Media Benchmark) oraz testu, który nie uwzględnia technologii MMX, a ocenia wpływ szybkości systemu (procesora, pamięci podręcznej L2 cache, pamięci) na szybkość przetwarzania 32-bitowych aplikacji (Norton System Information Benchmark - Norton SI 32).

Takie podejście było o tyle uzasadnione, że nie wszystkie aplikacje dla Windows 95 są zgodne z technologią MMX.

Programy testujące uruchamialiśmy zawsze przy tej samej rozdzielczości i kolorystyce (800 x 600 x 256). Program Intel Media Benchmark umożliwia określenie wydajności przetwarzania wideo, obrazów, grafiki trójwymiarowej (3 D), zastosowań audio - na tej podstawie jest wyliczana wydajność ogólna systemu.

Wyniki testów są nieco zaskakujące. Mimo że każdy z komputerów wyposażonych w Pentium II skonstruowano na bazie płyty systemowej innego producenta i praktycznie każdy z nich korzysta z innej karty grafiki, karty audio, napędu CD-ROM lub dysku twardego, to otrzymane wyniki testów urządzeń z Pentium II są prawie identyczne. Różnice zmierzonych wydajności między poszczególnymi komputerami nie przekraczają 3%. Ten wyrównany poziom może świadczyć o tym, że technologia "strojenia" pracy konstrukcji komputerowych jest bliska doskonałości.

Wyjątkiem potwierdzającym tę regułę jest komputer firmy NTT z procesorem Celeron. Jest to komputer nieco innej klasy niż pozostałe. Zbudowano go na bazie zubożonej wersji procesora Pentium II (bez cache L2) i w związku z tym charakteryzuje się mniejszą wydajnością od pozostałych komputerów, ale jest najtańszy wśród wszystkich prezentowanych urządzeń.


TOP 200