Przegląd narzędzi do zarządzania siecią

OpalisRobot

Przegląd narzędzi do zarządzania siecią
OpalisRobot jest skomplikowanym, wizualnym narzędziem planowania. Można używać go do monitorowania krytycznych aspektów sieci i planowania operacji składowania czy innych zadań.

OpalisRobot monitoruje logi zdarzeń, logi tekstowe, pułapki (alarmy) SNMP, statystyki wydajności i pracujące programy. W tej ostatniej kategorii narzędzie wykrywa procesy lub usługi specyficzne dla użytkownika. Monitoruje także modyfikacje plików, obecność urządzeń (na podstawie pingów ICMP), pracujące serwery (webowe, FTP, DNS, NNTP, pocztowe) i dostępność baz danych.

Na podstawie zdarzenia Opalis- Robot może uruchomić odpowiedni program. Można także ustawić wysyłanie alarmów - pocztą elektroniczną, na pager i inne - po pojawieniu się błędów, które trzeba usunąć. Przy problemach, które mogą być usunięte automatycznie, OpalisRobot może uruchomić potrzebny program lub przeładować serwer.

Interfejs użytkownika jest przyjazny. Jest to wizualne środowisko typu "przeciągnij i upuść", pozwalające na ustawianie zadań wg harmonogramu i specyfikowanych zależności czy warunków. Funkcje harmonogramu obejmują kalendarz, gdzie można wskazywać dni pracy firmy i używać wyzwalaczy do uruchamiania programów komputerowych. Można dowolnie używać zdarzeń związanych z serwerem i siecią - metodą "przeciągnij i upuść" - jako warunków działania wyzwalaczy uruchamiających programy lub powiadamiających o sytuacjach błędnych. OpalisRobot znacznie ułatwia zadane lokalizowanie problemów sieci.

OpalisRobot 4.0

Producent: Opalis Software

Zalety: graficzne środowisko harmonogramowania i wykrywania problemów

Wady: brak możliwości utworzenia mapy sieci, brak funkcji rozpoznawania sieci

Zastosowania: administratorzy preferujący graficzne środowisko do ustawiania zadań monitorowania sieci

Podsumowanie

Ze względu na to, że nikt nie zna sieci lepiej niż jej użytkownicy, oni sami powinni rozstrzygnąć, które z tych narzędzi są odpowiednie. Jeżeli oczekuje się prostoty, wygodne jest gotowe urządzenie. Zdanie się na usługodawcę zewnętrznego pozwala uniknąć obciążania własnego zespołu dodatkową pracą. Z kolei przy specyficznych problemach z czasem odpowiedzi urządzeń graficzne alerty i narzędzia monitorowania umożliwiają szybsze rozwiązanie problemu. Łatwe w użyciu narzędzie do sporządzenia harmonogramów umożliwi uruchamianie programów w szczególnych momentach czy dniach, pozwalając jednocześnie na ciągłe nadzorowanie sieci.

Jak testowano

Oceniano zdolność każdego produktu do zarządzania, administrowania, uaktualniania, monitorowania, raportowania, diagnozowania, lokalizowania problemów, resetowania, rekonfigurowania i zabezpieczania urządzeń sieciowych, komputerów serwerowych i klienckich. Wszystkie testy przebiegały wirtualnie przez połączenia WAN.

Zdolność do automatycznego rozwiązywania problemów uznano za cechę pożądaną. Testowano wysyłanie alarmów SNMP i przetwarzanie przychodzących alarmów. Tworzono raporty pokazujące stan urządzeń i komputerów, trendy użytkowania sieci, naruszenia bezpieczeństwa, dostępność i informacje o wyłączeniach, informacje podstawowe o sieci i graficzne mapy sieci. Testowano także specjalne mechanizmy oferowanych produktów.

Sieć testowa składała się z sześciu domen podsieci Fast Ethernet rutowanych przez rutery Perle i Cisco. Platformy komputerowe to Windows NT/98/2000/Me/XP, Solaris 8.0 i Macintosh System 8. Relacyjna baza danych w sieci to Oracle 8i, IBM DB2 Universal Database, Sybase Adaptative Server 12.5 i Microsoft SQL Server 2000. Protokoły transportowe w sieci to: TCP/IP, IPX, AppleTalk i SNA. Analizator protokołów Agilent Advisor nasłuchiwał ruch sieciowy w celu określenia zarówno całkowitego użytkowania pasma, jak i szczegółów zawartości wiadomości.

Platformą testową był komputer Compaq ProLiant ML570 z CPU 900 MHz i 2 GB RAM oraz 135 GB dyskiem twardym - z Windows 2000 Advanced Server, dla wszystkich produktów z wyjątkiem urządzenia PacketLogic.

AdRem NetCrunch 3.0

AdRem Software udostępniła nową wersję programu NetCrunch. Wydanie 3.0 zawiera mechanizmy wykrywania urządzeń w sieci IP, prezentacji ich logicznej struktury na mapach graficznych, z jednoczesnym monitorowaniem ich działania na podstawie wskaźników wydajnościowych typowych dla danej platformy.

Nowa wersja programu pozwala na wizualizację struktury sieci w zależności od podanych kryteriów, takich jak: lokalizacja, rodzaj urządzenia, jego znaczenie lub inne. Wykrywa i prezentuje również fizyczną topologię sieci (funkcja dostępna zazwyczaj w rozwiązaniach wyższej klasy, m.in. HP OpenView czy IBM Tivoli). Wykrywanie sieci można przeprowadzać na podstawie informacji z usług katalogowych eDirectory lub Active Directory.

NetCrunch poszerzono o udoskonalone funkcje monitorowania usług i aplikacji sieciowych, pełne zarządzanie SNMP oraz zarządzanie zdarzeniami i raporty sieciowe. Program umożliwia wybór sposobu powiadamiania administratora o usterkach w sieci (e-mail, telefon komórkowy, SMS itp.), a także stopniowania alarmów i zarządzania nimi wg uprawnień administratorów (tzw. role-based notification groups). Użytkownik może tworzyć dowolne kontenery na mapie, rozmieszczając w nich określone zasoby spełniające dowolne kryteria i przypisując im wybrane reguły monitorowania i alarmów. Dostęp przez przeglądarkę internetową umożliwia zdalne zarządzanie siecią przez Internet. Więcej na stronie http://www.adrem.com.pl/


TOP 200