Protokół otwartej komunikacji

Asortyment rozwiązań UC rozwija także Siemens Enterprise. Sztandarowym produktem firmy jest platforma HiPath 8000 z dedykowanym oprogramowaniem OpenScape UC Server. HiPath 8000 jest systemem SIP IP czasu rzeczywistego, skalowalnym w zakresie od kilkuset do 100 tys. użytkowników. Oprogramowanie OpenScape UC Server zoptymalizowano pod kątem firm, w których liczba pracowników przekracza 1000, może być udostępniane w trzech wersjach. Konfiguracja Medium Edition (ME) to rozwiązanie z jednym serwerem i opcjonalnym rozwiązaniem nadmiarowym. Large Edition (LE) to konfiguracja z wieloma serwerami dla nawet 100 tys. użytkowników. Z podstawowych funkcji oprogramowania do komunikacji zunifikowanej może korzystać 100 tys. użytkowników, natomiast pełny zakres funkcji jest dostępny dla 20 tys. użytkowników. W ofercie firmy znajdują się również telefony IP z serii OpenStage.

Przytoczone przykłady rozwiązań, które łączy ze sobą protokół SIP, mają charakter poglądowy. Należy mieć na uwadze, że wykorzystanie protokołu SIP jest wszechstronne i wykorzystywane m.in. w systemach wideokonferencyjnych, centrach obsługi klienta (call/contact centers) - produktach dostępnych u czołowych producentów na równi z rozwiązaniami unified communications.

Rozwiązania open Skurce

Firmy chcące rozbudować swój system komunikacyjny i oprzeć go na protokole SIP nie muszą wybierać wyłącznie wśród produktów firmowych. Z każdym dniem przybywa aplikacji open source, które w sposób czysto programowy wypełniają rolę centrali SIP IP PBX. Funkcjonalność takiego oprogramowania jest w wielu przypadkach wystarczająca (zarządzanie numeracją, połączeniami, wsparcie dla systemów IVR, zestawianie telekonferencji i wideokonferencji, nagrywanie i monitorowanie rozmów, przekazywanie połączeń, poczta głosowa, Unified Messaging).

Protokół otwartej komunikacji

Twórca Asteriska – firma Digium – oferuje urządzenia IP PBX oparte na tym oprogramowaniu

Wbrew pozorom rozwiązania open source nie są dedykowane tylko małym firmom. Gdy weźmiemy pod uwagę konieczność zakupu serwerów, na których zainstalowane będzie oprogramowanie zarządzające oraz zatrudnienia dodatkowych pracowników, potrafiących konfigurować całą infrastrukturę, to koszt wszystkiego może być porównywalny z zakupem produktu komercyjnego. Inna sytuacja ma miejsce w przypadku rozwiązań z wyższej półki. Firmowa oferta jest zwykle dość droga, trzeba pamiętać też o dodatkowych wydatkach (licencje, moduły, aplikacje). Według analityków rynku, to właśnie przedsiębiorstwa średniej wielkości mogą stać się w przyszłości odbiorcami komunikacyjnych produktów open source. Obecnie jednak na przeszkodzie wciąż stoi brak zaufania do takich aplikacji i problemy wynikające z braku wsparcia technicznego.

Zaawansowanymi projektami open source, spełniającymi wiele funkcji centralek SIP IP PBX są: sipXecs (wspierany przez SIPfoundry) oraz Asterisk. SIPxchange Enterprise Communication Server jest wydajnym, łatwo zarządzalnym i skalowalnym IP PBXem przeznaczonym dla dużych firm chcących korzystać z otwartości standardu SIP. SIPxchange działa na dowolnych serwerach z systemem operacyjnym Linux. Warte odnotowania jest, że kod SIPxchange jest podstawą nowej serii produktów unified communications firmy Nortel (SCS 500).

Asterisk jest systemem IP PBX, obsługującym protokoły: SIP, H.323, MGCP, SCCP i IAX. Aplikacja pozwala na korzystanie m.in. z takich funkcji, jak: poczta głosowa, systemy automatycznej odpowiedzi (IVR), przekazywanie połączenia, zestawianie telekonferencji. Rozwijana jest od lat i znalazła zastosowanie zarówno w małych, jak i dużych firmach.

Wsparcie dla protokołu SIP nastąpiło w ostatnim czasie również ze strony Skype’a (wersja beta). Skype dla SIP ma umożliwić użytkownikom centrali SIP PBX korzystanie z tanich połączeń z telefonami stacjonarnymi i komórkowymi na całym świecie, a także odbieranie połączeń od innych użytkowników Skype’a bezpośrednio przez system PBX.

Zainteresowanie protokołem SIP, jako uniwersalnym standardem zestawiania sesji między urządzeniami różnych dostawców będzie rosło. Od specyfiki działalności i potrzeb danej firmy będzie zależał wybór konkretnego systemu: czy to do rozbudowania systemu telekomunikacyjnego (VoIP, UC), czy też do utworzenia sprawnie działającego i taniego w eksploatacji call/contact center.


TOP 200