Programy antywirusowe na komórkę

Komórkowy Fort Knox

Programy antywirusowe na komórkę

Sectera Edge to wart około 3000 dolarów telefon, który spełnia najostrzejsze wymagania bezpieczeństwa służb specjalnych USA.

Telefony komórkowe, zwłaszcza lepsze modele, mogą służyć jako przenośny dysk twardy, na którym da się przechowywać dowolne pliki - dokumenty tekstowe, zdjęcia, filmy, muzykę. Jeśli komórka służy również do przechowywania poufnych danych, zdecydowanie warto je zabezpieczyć przed niepowołanym dostępem. W tym celu wystarczy skorzystać z jednego z wielu dostępnych programów szyfrujących.

Do telefonów z systemami Symbian i Windows Mobile idealnie pasuje aplikacja Best Crypto wydana przez jednego z największych producentów oprogramowania na komórki, Smartphoneware. Program umożliwia szyfrowanie zawartości całych folderów lub pojedynczych plików za pomocą algorytmów RC6 oraz MD5. Dostęp do zaszyfrowanych plików zapewnia specjalna przeglądarka po wpisaniu określonego hasła.

Z konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania zwolnieni są posiadacze komórek z logo BlackBerry. Te telefony, stosowane głównie przez biznesmenów, mają wbudowany mechanizm, który umożliwia skuteczne zaszyfrowanie danych znajdujących się na karcie SIM oraz w folderze /Blackberry/documents. Szyfrowanie oparte jest o jeden z najsilniejszych algorytmów - 256-bitowy AES (oficjalny standard w kryptografii), co praktycznie uniemożliwia nieupoważnionym odczytanie zawartości plików.

I znowu, w kwestii szyfrowania danych urządzenia iPhone oraz te wyposażone w system Google Android pozostają daleko w tyle. Jak do tej pory nie ukazała się żadna aplikacja dla tych urządzeń, która umożliwiałaby skuteczne zaszyfrowanie zawartości wybranego folderu czy nawet pojedynczych plików. Użytkownik iPhone’a może jedynie skorzystać z aplikacji Keeper Password & Data Vault, które pozwalają na bezpieczne przechowywanie haseł, numerów kart płatniczych itp. oraz My EyesOnly (go.pcworld.pl/f2213), dzięki której wybrane zdjęcia będą dostępne jedynie po wpisaniu hasła.

Komórka złodziejoodporna

Programy antywirusowe na komórkę

Navizon Lite jest darmową aplikacją, która umożliwia zdalne sprawdzenie aktualnej lokalizacji telefonu komórkowego.

Idealnym programem, który znajduje zastosowanie w przypadku kradzieży telefonu komórkowego jest Phone Guardian. Przeznaczony jest dla komórek z systemem Symbian. Daje możliwość m.in. zdalnego usunięcia wszystkich danych poprzez wysłanie odpowiedniej wiadomości SMS, a także wysłania wiadomości alarmowej na określony numer w przypadku wymiany karty SIM w telefonie, co daje możliwość poznania numeru złodzieja. Ponadto program zawiera mechanizm, który umożliwia namierzenie położenia komórki z wykorzystaniem modułu GPS lub na podstawie danych pochodzących z nadajników operatora GSM.

Na komórki z systemem Windows Mobile dostępna jest natomiast aplikacja mSafe będąca uboższym bratem Phone Guardiana. Dzięki niej użytkownik może w prosty sposób usunąć pliki z komórki oraz zablokować ją, wysyłając SMS o ustalonej wcześniej treści.

Kolejnym programem sprawdzającym się w przypadku utraty telefonu jest Navizon Lite. Można go zainstalować na większości komórek (z wyjątkiem wyposażonych w system Android). Program działa niezauważalnie w tle i pozwala poznać lokalizację telefonu (za pomocą wbudowanego modułu GPS lub na podstawie danych z nadajników operatora GSM).

Użytkownikom komórek z Androidem, Windows Mobile oraz iPhone polecamy aplikację MobiWee. Po zainstalowaniu na komórce, właściciel może zdalnie utworzyć kopię bezpieczeństwa danych, następnie pobrać ją przez Sieć i usunąć zawartość pamięci telefonu bez wiedzy złodzieja.

Jak bezpiecznie korzystać z komórki? 5 porad
  1. Używaj opcji automatycznego blokowania ekranu (która sprawia, że aby przywrócić telefon do normalnej pracy, trzeba podać PIN lub hasło). W ten sposób uniemożliwisz korzystanie z komórki, gdy nie jesteś przy niej. Dodatkowo, w przypadku kradzieży nie będzie możliwe nawiązywanie połączeń głosowych, co uchroni cię przed nabiciem astronomicznego rachunku przez złodzieja.
  2. Korzystaj z zabezpieczonych sieci bezprzewodowych. Podłączając się do nieszyfrowanych i niezabezpieczonych WLAN-ów narażasz się na możliwość prostego przechwycenia wszystkich danych, które pobierasz i wysyłasz z telefonu.
  3. Korzystaj z poczty za pomocą połączenia szyfrowanego. Transfer danych się zwiększy, ale twoje dane będą bezpieczne.
  4. Zainstaluj w telefonie program antywirusowy.
  5. Zabezpiecz się na wypadek kradzieży telefonu. W artykule wymieniliśmy programy, które pozwalają zdalnie (poprzez wysłania specjalnego SMS-a) zaszyfrować, pobrać i usunąć dane, zablokować skradziony telefon, a nawet namierzyć jego położenie.

TOP 200