Programowanie na małym ekranie

W Windows CE .Net Compact Framework jest jedną z bibliotek instalowanych na docelowej platformie (tak jak ATL czy MFC). Na razie nie wiadomo czy .Net CF będzie dostępny na Windows CE 3.0 czy będzie tylko częścią nowego systemu operacyjnego CE .Net.

Obecnie jest dostępny pakiet Smart Device Extensions (SDE) for Visual Studio .Net. W kolejnej wersji Visual Studio (Everett) ma się pojawić pełny .Net Compact Framework.

Wygląd ten sam, ale trochę inny

Niemal każde urządzenie PDA dysponuje pewną formą przeglądarki internetowej. W związku z tym wydawałoby się, że w wielu przypadkach najłatwiej stworzyć aplikację biznesową, w której klientem będzie przeglądarka. Ewentualnie konieczne będzie napisanie pewnego komponentu do tymczasowego przechowania danych po stronie klienta - zwykle w tym celu jest wykorzystywany XML.

W rzeczywistości nie jest to jednak proste, gdyż niemal każda przeglądarka przenośna inaczej wyświetla strony. Trudno byłoby stworzyć stronę, która zawsze wyświetlałaby się poprawnie. Autor aplikacji chce wykorzystać pełne możliwości danej platformy. Z tego powodu monochromatyczny WML niekoniecznie jest dobrym wyborem dla platformy Pocket PC czy telefonu komórkowego z wyświetlaczem kolorowym.

Początkowo duże nadzieje wiązano z językiem XML i odpowiednimi skryptami transformacyjnymi XSL(T). Szybko jednak okazało się, że nie jest to najlepszy pomysł. Albo trzeba było tworzyć bardzo rozbudowane, warunkowe transformacje, albo mieć tyle plików XSL(T), ile jest typów uwzględnianych urządzeń.

Obecnie najczęściej są stosowane pewnego rodzaju dynamiczne konwertery, przekształcające strony WML/cHTML. Może to być specjalna biblioteka (np. dla PHP, JSP), konwerter offline lub specjalny komponent współpracujący z serwerem WWW. Na przykład serwer BEA WebLogic może wykorzystywać Nokia WAP Server, co umożliwia łatwe udostępnianie zasobów HTML na urządzeniach z WAP. Podobny mechanizm jest dostępny w serwerach: iPlanet i IIS działającym w połączeniu z Mobile Information Server.

Ciekawe podejście zastosowano w ASP.Net (dokładniej w ASP.Net Mobile Toolkit). Po pierwsze, podczas rozpoznawania docelowej przeglądarki są analizowane możliwości danej platformy, np. czy obsługuje JavaScript. Następnie, dysponując typem przeglądarki i jej podstawową charakterystyką (JavaScript może być wyłączona), specjalne kontrolki działające po stronie serwera generują kod, który dokładnie odwzoruje na wybranym urządzeniu to, co zaprojektował webmaster. W ten sposób projektant może dowolnie układać elementy na stronie, a motor ASP.Net z Mobile Controls zajmie się konwersją na docelowe urządzenie, tworząc WML czy odpowiednio okrojony kod HTML.

W przyszłym tygodniu: o bazach danych dla systemów przenośnych.


TOP 200