Procesory rocznik '95

Cyrix M1

Procesor M1 firmy Cyrix zapowiedziano ponad rok temu - w lecie br. spodziewane jest wejście na rynek pierwszych partii tych układów, wytwarzanych w zakładach IBM Microelectronics. CPU M1 z podwajaniem częstotliwości jest wykonywany przy użyciu technologii 0,5 mikrometra CMOS przy zastosowaniu napięć zasilających 3,3 V przy czym układ wyprowadzeń z oprawki jest zgodny z procesorem P54C. M1 podobnie jak omawiane wyżej procesory korzysta z elementów technologii "Dynamic Execution" przy czym jest to procesor, który nie tłumaczy rozkazów x86 na polecenia RISC.

Zastosowanie nowej technologii w otoczeniu starej architektury x86 nie było sprawą prostą, a mimo to M1 (wg Cyrix) będzie szybszy od odpowiedników klasy Pentium o ok. 30%.

Procesory RISC

Procesor Alpha

Jest to bez wątpienia obecnie najszybszy i jeden z niewielu 64-bitowych procesorów, który się może pochwalić tak dużą ilością opracowanego specjalnie dla niego 64-bitowego oprogramowania. Oprogramowanie takie jest wykonywane na równoważnych platformach sprzętowych prawie dwa razy szybciej niż aplikacje 32-bitowe.

W najbliższej przyszłości Digital Equipment zamierza uruchomić linię technologiczną 0,35 mikrometra. Pierwszym produktem, który ją opuści będzie procesor EV-56 (21164 A). Układ ten (zgodny co do układu wyprowadzeń z 21164) ma pracować przy częstotliwości 400 MHz. Będzie prawdopodobnie zawierał takie ulepszenia w stosunku do dotychczasowych konstrukcji, jak podwojona cache oraz dodatkowy moduł przetwarzania liczb całkowitych.

Układ 400 MHz ukaże się na rynku prawdopodobnie pod koniec br. W tym samym czasie Digital planuje prezentację prototypowej wersji procesora 500 MHz.

Komputery PC wyposażone w szynę PCI z procesorem Alpha 400 MHz będą trzy razy szybsze od komputera z procesorem P6 133 MHz. W chwili premiery tego urządzenia komputery PC klasy PCI ze starszym procesorem 21064A (również szybszym niż P6) ukażą się na rynku w cenie prawdopodobnie niższej od 2500 USD.

PowerPC

IBM i Motorola planują w drugim kwartale br. wejść na rynek z procesorem PowerPC 603e. Zastąpi on w popularnych, tańszych rozwiązaniach oferowany obecnie procesor PowerPC 601. Kolejny układ - PowerPC 604s, pracujący przy częstotliwościach 120 lub 133 MHz będzie na pewno mocno konkurencyjny dla droższych układów z Pentium i P6. Następny w kolejności układ, który niedługo będzie dostępny w partiach pilotażowych to 64-bitowy procesor PowerPC 620. Ten cztero-potokowy, superskalarny procesor będzie pracował w komputerach klasy desktop już pod koniec br.

IBM i Motorola wspólnie przygotowują się do rozpoczęcia produkcji procesora PowerPC 630. Rozpocznie się ona prawdopodobnie w 1966 r. Nowy układ PowerPC 630 wyposażony w podwójną, szybką pamięć cache zintegrowaną z CPU będzie przetwarzał do 8 instrukcji w czasie jednego cyklu pracy. To superskalarne monstrum będzie miało właściwości porównywalne z tym, co prezentuje obecnie procesor firmy Cray - C90.

Warto dodać, że nowa wersja Windows NT 3.51 jest dostosowana do pracy na platformach Intel, MIPS, Alpha oraz PowerPC zaś na pierwszą połowę br. zapowiadane jest wejście na rynek systemu OS/2 for PowerPC.

MIPS, SPARC

Zarówno procesory MIPS jak i SPARC są wykorzystywane głównie w swych unixowych obszarach zastosowań. Procesor UltraSPARC, zgodnie z zapowiedziami, będzie - w porównaniu do P6 - miał lepsze właściwości w zakresie przetwarzania liczb zmiennoprzecinkowych (multimedia, grafika) i gorsze dla liczb całkowitych. Trzeba przy tym dodać, że pierwsze desktopy wyposażone w UltraSPARC wejdą na rynek wcześniej niż te z procesorami P6.

Procesor MIPS R 10000 można będzie porównywać tylko z szybko działającymi Alphami - układy P6 będą dla tych porównań za wolne. MIPS 10000 będzie stosowany przede wszystkim w serwerach i stacjach roboczych produkowanych przez firmy SGI i NEC, przy czym nie można wykluczyć, że procesory te znajdą swe zastosowanie także w urządzeniach klasy RISC na platformie Windows NT.


TOP 200