Prąd ze skrzynki

Jeśli UPS nie posiada wystarczającej wydajności prądowej do odparowania materiału topikowego, zasilanie zostanie rozłączone i reszta odbiorników z tej gałęzi będzie pozbawiona prądu. Żądany czas eliminacji zwarcia jest bardzo krótki - zabezpieczenie musi zadziałać maksymalnie w czasie jednego pełnego okresu napięcia. Najlepiej, gdy to nastąpi jeszcze szybciej, na przykład w ciągu jednego półokresu, a jest to czas porównywalny do reakcji zasilaczy line interactive. Jeśli w tym czasie zabezpieczenie uda się wyzwolić (bezpieczniki elektromagnetyczne) lub przepalić (wkładki topikowe), odbiorniki dołączone do tej samej gałęzi w ogóle nie zauważą awarii.

Aby to osiągnąć, falownik zasilacza wykorzystuje posiadaną rezerwę energii, umożliwiającą dostarczenie prądu przekraczającego nominalny ponad 5-20 razy w czasie kilku okresów napięcia sieci. Przy zasilaczu dostarczającym 10-12 A, wartość skuteczna prądu zwarciowego może wynosić aż 200 A (300 A w szczycie) i tyle prądu musi dostarczyć falownik. To wystarcza do sforsowania zabezpieczenia. Jest to prostsze w przypadku bezpieczników elektromagnetycznych, trudniejsze przy topikowych, gdzie materiał wkładki musi odparować w żądanym czasie. Zazwyczaj wybiera się typowe rozwiązania, będące "złotym środkiem" - na przykład UPS 10 kVA i zabezpieczenie pojedynczego obwodu za pomocą bezpiecznika 16 A. Przy odpowiednim doborze zabezpieczeń, zasilacz taki potrafi uruchomić elektromagnetyczny bezpiecznik 32 A w czasie krótszym niż połowa okresu.

Komentarz
Polscy użytkownicy zasilaczy awaryjnych są wrażliwi na punkcie kosztów eksploatacji. Dlatego opracowaliśmy szereg technologii, które podwyższają sprawność energetyczną naszych UPS-ów. W rezultacie kwoty na rachunkach za prąd mogą zmaleć nawet o kilka tysięcy złotych rocznie. To oznacza, że kupno nowego sprzętu zwraca się w ciągu kilkunastu miesięcy.

W przypadku mniejszych sieci komputerowych i serwerów tam gdzie nie wymagane jest zasilanie urządzeniami typu on-line warto zastosować najnowsze zasilacze awaryjne serii Sinline Pro w technologii line-interactive o mocach od 2,2 kVA do 10 kVA. Zapewniają 99-procentową sprawność energetyczną, co oznacza, że zaledwie 1% pobieranej przez nie energii elektrycznej ulega bezpowrotnej utracie. To dużo lepszy wynik od uzyskiwanego przez typowe zasilacze on-line , których sprawność waha się w granicach około 90%. Bardzo ważna jest także możliwość elastycznego zwiększania mocy w przedziale od 2,2kVA do 5kVA i od 6 kVA do 10 kVA w zależności od potrzeb klienta. Warto też podkreślić że tego typu urządzenia praktycznie nie wydzielają ciepła co dodatkowo przyczynia się do ograniczenia kosztów eksplatacji . Niezwykle przydatna może okazać się ponadto opcja wydłużenia czasu pracy poprzez podłączenie dodatkowych modułów bateryjnych. Te wszystkie cechy gwarantują niskie koszty eksploatacji.

W przypadku jednak, gdy potrzebne są zasilacze awaryjne w technologii on-line, należałoby zastosować nowe UPS-y serii Superline 1/1 o sprawności energetycznej na poziomie 96%. Dodatkową ich zaletą jest zmniejszone wydzielanie ciepła w stosunku do tradyjnych UPS-ów. Dzięki wysokiej sprawności energetycznej, proces ten ma miejsce w niewielkiej tylko skali. W efekcie zmniejsza się obciążenie urządzeń klimatyzacyjnych, które odprowadzają nadmiarowe ciepło z serwerowni i innych pomieszczeń, w których pracują zasilacze awaryjne. UPS-y Superline 1/1 cechuje bardzo duży prąd zwarcia, który pozwala na uzyskanie wysokiej selektywności zabezpieczeń na liniach dystrybucji zasilania. Dodatkowo urządzenia Ever serii Superline posiada bardzo skuteczne zabezpieczenie nadprądowe które skutecznie eliminuje uszkodzenie powstałe w wyniku zwarcia w odbiorach

Nowatorskie, oszczędne technologie stosowane są również tam, gdzie potrzebne są największe UPS-y klasy on-line z wejściem i wyjściem trójfazowym przeznaczone do współpracy z urządzeniami zasilanymi z trójfazowej sieci energetycznej ~230V: serwerami, sieciami komputerowymi i systemami obróbki danych. Wówczas najlepiej sprawdzą się zasilacze awaryjne serii Powerline 3/3, które już wkrótce pojawią się się w ofercie Ever. Zasilacze serii Powerline będą występować w typoszeregu od 10 kVA do 40 kVA. Jednocześnie będą charakteryzować się bardzo wysoką sprawnością przetwarzania osiagając sprawność na poziomie 95%. Nowatorska konstrukcja elementów energoelektroniki oparta na technologii IGBT pozwoliła na zmniejszenie gabarytów urządzenia w stosunku do konkurencji, oraz znaczne ograniczenie głośności. W połączeniu z wysoką sprawnością energetyczną oraz selektywnością zwarcia na wyjściu, zapewnią nie tylko skuteczną, ale również ekonomiczną eksploatację złożonych systemów informatycznych. Urządzenia serii Powerline mogą również współpracować z agregatami prądotwórczymi w pracy tandemowej.

Mariusz Piątkiewicz Dyrektor ds. Handlu i Marketingu

Członek Zarządu


TOP 200