Praca ludzie, uczeni

Praca ludzie, uczeni

Wykres 4

Oprócz profilu osobowościowego, Thomas oferuje również tzw. profesjogram. Za tą zabawną nazwą kryje się opis stanowiska pracy, jego wymagań. Ważne, że profesjogram wyraża się na tych samych skalach, co profil osobowościowy: dominacji, komunikacji, stabilizacji i adaptacji. Dając do prasy ogłoszenie o treści "Poszukujemy kolejnej osoby do komuny artystycznych hipisów w Bieszczadach", można by je zilustrować preferowanym profesjogramem poszukiwanej osoby (wykres 3). Oto nieśmiały (niskie D), niestandardowy (niskie A) artysta (wysokie K), poszukujący przynależności grupowej i związanego z tym bezpieczeństwa (dość wysokie S).

Co się dzieje, jeśli profesjogram i profil osobowości przypisanej do określonego nim stanowiska osoby są niezgodne? Mamy wtedy podwójny kłopot, który najlepiej przedstawia wykres 4.

W tym momencie otwiera się przed nami morze fascynujących możliwości zastosowania opisywanej metody w konkretnej, codziennej praktyce projektowej.

  • Opis procedur, procesów i ról - do roli przypisane profesjogramy.
  • Stworzenie profesjogramu określonego stanowiska umożliwia niekiedy odkrycie, że wymaga ono osoby nieistniejącej, supermana, z czego wniosek, że w rzeczywistości najlepiej podzielić je między dwie uzupełniające się osoby (np. kierownik projektu - lider wsparty przez zastępcę ds. technicznych - administratora).
  • Noszenie przez uczestników projektu tabliczek ze swoim profilem pozwoliłoby uniknąć wielu nieporozumień! To brzmi jak żart, ale bywają stosowane takie rozwiązania.
  • Czemu dział biznesowy i techniczny nie mogą się ze sobą porozumieć? Spójrzmy na ich profile.
  • Udoskonalanie procesu (CMMI, TPI, inne) - jakich profilów potrzebujemy?

Przykładów jest wiele, pomysłów jeszcze więcej. Opisana tutaj autorska próba połączenia dwóch nie zawsze życzliwych sobie światów - psychologii oraz informatyki - została niedawno przedstawiona przez autora podczas "Test Management Summit" w Londynie (http://www.uktmf.com ). Osoby zainteresowane obszerniejszymi informacjami na temat metody Thomas International zapraszam także na witryny SLG Polska, Homo Creatore orazhttp://www.thomasinternational.net .

Bogdan Bereza-Jarociński jest założycielem i właścicielem Centrum Jakości Oprogramowania bbjTest (http://www.bbjtest.com ), inicjatorem i założycielem polskiej sieci SPIN (http://spin-pl.org ).


TOP 200