Pożegnanie Clippera

W przypadku translacji do C, konieczne jest połączenie projektu ze specjalnymi bibliotekami realizującymi API Clippera. Warto dodać, że zgodność z CA-Clipper jest zachowywana także na poziomie nazw i organizacji funkcji API.

Zgodność z językiem xBase jest bardzo duża. Twórcy Harbour twierdzą, iż także producenci narzędzi do CA-Clipper będą mogli bez problemu przekompilować swoje produkty pod Harbour. Dzięki zachowaniu zgodności na poziomie nazw API, nawet w sytuacji, gdy biblioteka w C jest dostosowana np. do CA-Clipper 5.0, można ją także wykorzystać w aplikacji tworzonej przez Harbour.

Harbour jest także kompilatorem. W przypadku kompilacji powstaje w pełni przenośny plik HBR, który można uruchomić na dowolnej platformie, na której działa maszyna wirtualna TugBoat System (będąca częścią projektu Harbour). Ten sam plik zawierający skompilowaną aplikację w CA-Clipper może działać pod DOS, OS/2, Linuxem czy NT. Pliki HBR przypominają trochę DLL znane z Windows. Z kodu można dynamicznie wywoływać inne pliki HBR, tworzyć skrypty itp. Harbour ma także wbudowane wsparcie tworzenia skryptów CGI.

Nie należy oczekiwać, iż pliki EXE - powstałe w wyniku translacji xBase do C - będą automatycznie mniejsze niż analogiczne skompilowane w Clipperze. Wynika to ze sposobu kompilacji w C - zwykle linker dołącza wszystkie funkcje, bez względu na to, czy są wykorzystywane. Natomiast z pewnością kod powstały po translacji będzie znacznie szybciej działał.

Oprócz zachowania zgodności z CA-Clipper, Harbour rozbudowano o wiele rozszerzeń. Nie tylko są usuwane ograniczenia CA-Clipper związane ze środowiskiem DOS (w Harbour tablice mogą być większe niż 4096 elementów, zmienne łańcuchowe nie są ograniczone do 64 KB), ale również wprowadzane są liczne rozszerzenia do oryginalnego języka xBase. Najbardziej istotne wydaje się zastosowanie języka obiektowego. Można tworzyć klasy, wykorzystywać dziedziczenie, przeładowywać operatory. Równocześnie powstają rozszerzenia specyficzne dla różnych systemów operacyjnych. Na platformie Win32 jest rozwijany dostęp do źródeł ODBC z poziomu aplikacji Clippera. Obecnie jest to możliwe za pośrednictwem specjalnych funkcji, jednak prawdopodobnie powstanie moduł realizujący API RDD przy użyciu ODBC. Wówczas będzie możliwa migracja do dowolnej bazy, dla której istnieje sterownik ODBC.

Zarówno źródła Harbour, jak i pliki powstałe w C mogą być kompilowane jednym z następujących narzędzi: C++ Builder, DJGPP dla DOS i Windows, Macintosh C, Borland C++ od wersji 3.1, GCC dla OS/2, Win32, Linuxa czy Unixa, MS Visual C++, Watcom C/C++ od wersji 10.0

Projekt Harbour rozpoczął się w styczniu 1999 r. Obecnie jest dostępna 29 wersja niepełnej implementacji (średnio powstają 3 wersje w miesiącu). Wydaje się, że za kilka miesięcy Harbour stanie się pełnym kompilatorem xBase. Jednak nie wiadomo, czy producenci bibliotek dla Clippera będą zainteresowani sprzedawaniem produktów dostosowanych do Harbour.

Informacje o Harbour:http://www.Harbour-Project.org

Grupa dyskusyjna: http://www.onelist.com/messages/Harbour


TOP 200