Powstał pierwszy robot do utylizowania smartfonów

Apple zaprojektował i zbudował urządzenie do utylizowania smartfonów iPhone i odzyskiwania wchodzących w ich skład materiałów oraz elementów. Robot Liam automatycznie rozkłada mobilne urządzenie iPhone na części demontując z niego podzespoły i oddzielając materiały, które mogą posłużyć do budowania kolejnych smartfonów.

Robot potrafi np. odzyskiwać z utylizowanego urządzenia takie materiały, jak kobalt, złoto, srebro, platyna i wolfram. Ten ostatni materiał (wolfram) jest bardzo twardy i drogi. Po odzysku może być ponownie wykorzystany np. do produkowania narzędzi tnących czy skrawających metal.

Apple twierdzi, że jest to pierwszy tego typu robot na świecie. Wyraża przy tym przekonanie, że w jego ślady pójdą inne firmy produkujące smartfony, gdyż ilość utylizowanych urządzeń tego typu lawinowo rośnie i takie rozwiązanie jest działaniem chroniącym środowisko naturalne.

Zobacz również:

Roboty typu Liam będą też przynosić producetom smartfonów realne zyski, gdyż pozwolą wydawać mniej pieniędzy na zakup drogich surowców używanych do produkcji urządzeń.