Powstaje superkomputer zawierający procesory Power, ARM i x86

W Barcelona Supercomputing Center powstanie superkomputer, który będzie zawierać układy CPU bazujące na trzech różnych architekturach: x86, Power9 i ARM. Świadczy to tym, że te od zawsze rywalizujące ze sobą technologie można zintegrować w ramach jednego dużego systemu obliczeniowego.

Mowa o superkomputerze MareNostrum 4, który będzie się składać z trzech klastrów. Pierwszy będzie zawierać intelowskie układy CPU, drugi układy CPU produkowane przez IBM, a trzeci układy CPU bazujące na architekturze ARM. Superkomputer będzie w stanie przetwarzać dane z szybkością 13,7 petaflopsów. Biorąc pod uwagę fakt, że najszybszy superkomputer na świecie przetwarza dane sześć razy szybciej (mowa o chińskim systemie Sunway TaihuLight), nie jest porażająca prędkość. Jest to jednak na pewno znaczący eksperyment techniczny.

To pierwszy tego typu superkomputer na świecie i specjaliści zadają sobie pytanie, czy programistom uda się stworzyć oprogramowanie, które będzie w stanie zintegrować wszystkie klastry w taki sposób, aby obsługiwały płynnie zlecone im do wykonania aplikacje.

Zobacz również:

Istnieją już rozwiązania (takie jak interfejsy Gen-Z czy OpenCAPI), które pozwalają instalować i integrować ze sobą w jednym centrum danych serwery bazujące na różnych procesorach. Jednak nikt nie próbował do tej pory zbudować takiego superkomputera jak MareNostrum 4, który jestwyzwaniem dla informatyków projektujących oprogramowanie zarządzające taką hybrydą.