Poszerzyć wąskie gardło

Na pomoc może przyjść tutaj wirtualizacja zasobów pamięci masowych oraz wszelkich łącz, zrealizowana za pomocą urządzeń VMX-5000LS firmy VirtenSys. Urządzenie to zawiera komplet specjalizowanych kart PCI Express, łączonych z urządzeniem wirtualizującym przy pomocy kabli. Zamiast umieszczać kosztowne karty HBA lub 10Gb Ethernet w każdym z serwerów, wystarczy podłączyć jedną lub kilka kart w module wirtualizacji. Każdy z serwerów, korzystających z wirtualizowanych zasobów wejścia/wyjścia, może korzystać z uwspólnionych kart HBA tak samo, jakby karta była włączona bezpośrednio do slotu PCI Express serwera. Można nawet przełożyć kartę z serwera do wirtualizatora, po odpowiedniej konfiguracji, system operacyjny serwera nie dostrzeże żadnej zmiany. W ten sposób można także udostępnić kontroler RAID SATA, tworząc wirtualizowany zasób dyskowy, udostępniony do wszystkich serwerów.

Najważniejszą z zalet wirtualizacji wejścia/wyjścia jest zmniejszenie kosztów o ok. 75% oraz uproszczenie okablowania. Zamiast wielu kabli SAN i LAN oraz odpowiednich adapterów w każdej z maszyn, serwer łączy się z modułem VMX za pomocą pojedynczego kabla PCI Express.

Najszybciej jak się da

W przypadku niektórych zastosowań, tradycyjne rozwiązania ustępują miejsca specjalizowanym konstrukcjom, które mają za zadanie dostarczyć pojedynczej maszynie tak mocnych magistral wejścia/wyjścia, jak to jest tylko możliwe. W niektórych zastosowaniach transakcyjnych, przy wirtualizacji zasobów pamięci masowych (np. za pomocą rozwiązań FalconStor) i przy masowych obliczeniach na niezbyt dużym zbiorze danych, sprawdzą się narzędzia, które dostarczą serwerom bardzo szybki obszar pamięci, wielokrotnie szybszy niż najszybsza macierz łączona za pomocą FibreChannel. Przykładem takiego pomysłu jest akceleracja przy użyciu modułów SSD połączonych magistralą PCI Express (x4 i x8) za pomocą dedykowanych kart. Tego typu moduły produkuje Violin Memory. Występują one w dwóch wersjach, wykorzystujących pamięć Flash i RAM DDR. Wersja DRAM dobrze sprawdzi się przy pracy jako wysokowydajna pamięć podręczna, do indeksów i metadanych, tymczasem Flash nadaje się do akceleracji często wykorzystywanych danych i jako najszybszy dostępny zasób pamięci. Dostępna pojemność urządzenia osiąga 504 GB (DRAM) i 4 TB (Flash), wydajność przekracza 3 mln IOPS (DRAM). W wersji Flash, wydajność osiąga 300 tys. IOPS przy odczycie i 200 tys. IOPS przy zapisie, opóźnienia przy zapisie blokowym (zarówno 128K, jak i 4K) mieszczą się w zakresie 70-300 ms. Wydajność modułów SSD tysiąckrotnie przekracza osiągi dysków mechanicznych.


TOP 200