Popyt na wspomaganie

W Stanach Zjednoczonych ukazała się w tym roku wersja 8.0 systemu Great Plains, która zgodnie z założeniami idzie w kierunku ściślejszej integracji z pakietem Microsoft Office. Wyrazem tego jest nowy interfejs, podobny do tego znanego z programu Outlook 2003. Poza tym jest wiele drobnych zmian. Oto niektóre z nich. System został zintegrowany z programem MapPoint - wpisanie adresu pozwala wyświetlić lokalizację na mapie. Microsoft przygotował także kilka komponentów Web Parts umożliwiających dostęp do podstawowych danych na temat magazynu i sprzedaży za pośrednictwem portalu SharePoint Services systemu Windows Server 2003.

Raporty FRx wzbogacono o możliwość automatycznego generowania tabel przestawnych dla programu Excel. Raporty można też opublikować automatycznie w formacie Word lub PowerPoint. Warto odnotować, że jeden z kanadyjskich partnerów Microsoftu stworzył ostatnio biblioteki komponentów dla Visual Studio .Net, dzięki którym nową funkcjonalność Great Plains można łatwo tworzyć samodzielnie, pisząc moduły w C#.

IBS - System ASW

IBS wprowadził ostatnio do sprzedaży IBS Integrator 3.0 - kolejną wersję serwera integracyjnego przejętego w 2003 r. wraz z firmą Accima Technologies. Został on w pełni zintegrowany z systemem ASW i umożliwia zarządzanie jego komunikacją ze światem zewnętrznym. W system wbudowano gotowe interfejsy do XML, ODBC, JDBC, Oracle, SQL Server, DB2, a także Lotus Domino i serwerów faksowych. Uzupełnieniem IBS Integrator jest Business Connector Framework - nakładka na system ASW komunikująca się nie tyle z tabelami, ile z logiką i obiektami biznesowymi poprzez interfejsy API.

W dziedzinie analizy danych IBS współpracował wcześniej z norweską firmą Infomanager, później z Microstrategy i Business Objects. Współpraca ta, z różnych powodów, została zerwana, tymczasem klienci, nawet ci średni, zaczęli powszechnie wymagać funkcjonalności analitycznej. IBS stworzył więc własny moduł analityczny - jego zalążki istnieją od około roku, jednak dopiero ostatnio zaczął nabierać kształtów narzędzia rzeczywiście użytecznego. IBS wzbogaca go obecnie o kolejne gotowe raporty dostosowane do specyficznych potrzeb firm dystrybucyjnych.

Nowością ASW jest moduł e-billing odpowiedzialny za generowanie elektronicznych faktur w różnych formatach (TXT, XML, EDIFACT itp.). Dla każdego klienta można określić, czy funkcja ta ma być włączona czy nie, a jeśli tak, to w jakim formacie mają być przesyłane faktury. W innym formacie faktury mogą trafiać do różnych jednostek tej samej firmy. W module sprzedaży pojawił się moduł, którego zadaniem jest wspieranie działań marketingowych dostawców. Przykładowo, rejestruje on, ile jakiego towaru sprzedano w jakim czasie czy też do jakiej grupy docelowej - osiąganie założonych celów może być podstawą uzyskiwania upustów itp.

W planach IBS na 2005 r. (wersja 5.6) jest rozbudowa funkcjonalności związanej z rabatami. Znacznie ważniejszą nowością będzie jednak nowy graficzny interfejs użytkownika "Darwin". Nazwa ma sugerować, że będzie go można łatwo dostosować do lokalnych potrzeb. Obecnie ASW oferuje interfejs terminala 5250 lub interfejs znakowy z elementami quasi-graficznymi (jak "późny" DOS). Nowy klient ASW będzie "gruby", ale przystosowany do pracy w sieci WAN. W polskiej wersji ASW pojawi się wkrótce Amelia 2.0 - nowa wersja modułu do pobierania i automatycznego rozliczania wyciągów bankowych. Będący obecnie w fazie testów zapewnia (według IBS Polska) 90% skuteczności rozliczania automatycznego.

IFS - IFS Applications

Nowością w polskiej wersji systemu IFS Applications jest opracowany przez polski oddział IFS moduł Wyposażenie Pracownika. Aplikacja ta pozwala na kontrolowanie, śledzenie i planowanie wydawanego pracownikom ubrania roboczego, narzędzi i innego wyposażenia. Dla każdego pracownika lub ich grupy można określić wyposażenie standardowe - wynikające z opisu stanowiska - oraz niestandardowe. Lista elementów wyposażenia jest pobierana z modułu magazynowego IFS Applications. Program integruje się ponadto z modułem kadrowym - kontrola okresu zatrudnienia, stanowisko, cechy fizyczne pracownika (rozmiar ubrania, butów itp.). IFS wprowadził także oddzielny moduł zawierający kalendarze i harmonogramy wydań, informacje na temat cykliczności, a także historię wydań.

Kolejny nowy moduł to Obsługa Zobowiązań Pracowniczych. Obejmuje on zarządzanie wszelkimi rodzajami potrąceń obowiązkowych, jak np. alimenty czy zobowiązania komornicze, odpisy na kasy zapomogowo-pożyczkowe z obsługą spłat pożyczek w ratach, czy zmianami okresów spłaty i informacjami o żyrantach itp. Równolegle pojawiło się sporo drobnych, ale użytecznych funkcji automatyzujących powtarzalne procesy lub ich części (w całym obszarze kadrowo-płacowym). Można sprawić, by podwyżkę wynegocjowaną dla określonej grupy zawodowej wprowadzić do systemu nie dla każdego pracownika osobno, lecz dla całej kategorii zawodowej czy pracowników określonego działu za jednym razem. Mechanizmy automatyzacyjne mają formę kreatorów zadań.

W ostatnim czasie system IFS Applications przechodzi zmiany technologiczne, zwłaszcza w części odpowiedzialnej za integrację z systemami innych producentów. Broker komunikacyjny - oparty dotychczas na implementacji architektury CORBA - zastąpiono technologią J2EE, co pozwala umieszczać go na dowolnym współczesnym serwerze aplikacji Java. Niedawno pojawiły się także interfejsy API umożliwiające transakcyjną wymianę danych z aplikacjami .Net. Odświeżono również mobilne aplikacje klienckie. IFS oparł je na bazie danych IBM DB2.


TOP 200