Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Wadliwe dyski SSD w MacBook Air... Cyberprzestępcy coraz bardziej aktywni… Smartfony i tablety pracowników niebezpieczne dla firm... 150 mbps z.. diody LED… Mobilne aplikacje dla reklamodawców windują akcje Google… Internauci wybierają pirackie transmisje TV… Chiny mają swojego Jobsa… Microsoft będzie atrakcyjniejszy od Apple… Kapsch stawia na usługi IT… Polski wynalazek, bez którego nie byłoby smartfonów… 

COMPUTERWORLD

Apple ostrzega – niektóre notebooki MacBook Air mogą zawierać wadliwe SSD

Niektóre notebooki MacBook Air (kupione od czerwca 2012 r. do lipca 2013 r.) mogą mieć wadliwe dyski SSD o pojemności 64 lub 128 GB. Dotyczy to urządzeń starszej generacji, opartych na intelowskich procesorach Ivy Bridge. Użytkownicy „podejrzanych” notbooków mogą się dowiedzieć więcej ze specjalnej witryny (http://www.apple.com/support/macbookair-flashdrive/), lub w autoryzowanych serwisach. Wadliwe dyski są bezpłatnie wymieniane na nowe.

Zobacz również:

  • Dzięki temu standardowi będziemy wiedzieć, że śledzi nas jakieś obce urządzenie Bluetooth

RZECZPOSPOLITA

Gangsterzy z cyberprzestrzeni

W porównaniu z ubiegłym rokiem CERT Polska (zespół instytutu badawczego Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, NASK, który walczy z przestępczością w sieci) przeprowadził o 80 proc. więcej interwencji w sprawie najpoważniejszych przestępstw w Internecie. Cyberprzestępcy coraz częściej używają złośliwego oprogramowania by okradać czy szantażować właścicieli komputerów, tabletów i smartfonów, a w swojej działalności podszywają się już nawet pod policję.

GAZETA PRAWNA

Używanie własnych smartfonów i tabletów do pracy jest niebezpieczne. Dla firm

Firmom grozi utrata danych spowodowana wykorzystywaniem w pracy osobistych urządzeń mobilnych przez pracowników. Prywatne tablety czy laptopy łatwo mogą stać się celem hakerów, a często przechowywane są na nich bardzo ważne firmowe dane. Konieczne staje się więc korzystanie z oprogramowania, które pozwala pracownikom na przechowywanie firmowych danych w specjalnym, chronionym środowisku, wydzielonym na poziomie systemu operacyjnego urządzenia.

"Li-fi", czyli internet z żarówek

Chińscy naukowcy z Uniwersytetu Fundan twierdzą, że wykorzystując do przesyłania sygnału internetowego diody LED, można osiągnąć prędkość nawet do 150 megabitów na sekundę. System nazywa się „li-fi”, ale Chińczycy nie udowodnili na razie skuteczności jego działania.

Rekord Googla - tysiąc dolarów za jedną akcję

Firma Google opublikowała wyniki za III kwartał. Z działalności internetowej zanotowałaprzychód10,8 mld dolarów (niemal o 25 proc. większy od planowanego). Liczba płatnych kliknięć w serwisach Google wzrosła o 26 proc., do czego przyczyniła się rosnąca popularność smartfonów i tabletów. Po opublikowaniu tych wyników ceny akcji Google skoczyły do 1000 dolarów czyli o 12 proc.

WYBORCZA.BIZ

Pirackie transmisje TV w sieci. 2 na 3 na trzech internautów ogląda je nielegalnie

Na jednego legalnego widza oglądającego przekaz w systemie pay-per-view przypada średnio dwóch nielegalnych, którzy korzystają z pirackich serwisów internetowych. Nieświadomi płacą nawet oszustom za oglądanie gal bokserskich czy meczów piłkarskich.Stowarzyszenie Sygnał,do którego należy 19 członków, w tym m.in. Cyfrowy Polsat, NC+, TVN czy HBO Polska,domaga się zmian w prawie, które pozwolą skuteczniej walczyć z nielegalnym rozpowszechnianiem sygnału. Zdaniem członków stowarzyszenia, piractwu sprzyja niska społeczna świadomość szkodliwości samego procederu.

Chiński Steve Jobs" pokonał Apple'a w Chinach. Xiaomi rośnie w siłę

Zamiast garniturów nosi dżinsy i ciemne koszule, nie ukrywa też, że inspiracją dla jego działań był Steve Jobs. Lei Jun w 2010 założył firmę Xiaomi, która dziś na chińskim rynku smartfonów pobiła już Apple. Jej urządzenia, wykorzystujące to, co najlepsze u konkurencji, są nawet dwukrotnie tańsze od modeli Apple czy Samsunga. Na zarzuty, że smartfony Xiaomi nie mają niczego innowacyjnego i są jedynie tanią imitacją iPhone'ów, Lei Jun odpowiada, że w przeciwieństwie do amerykańskiego giganta ma na uwadze potrzeby wszystkich klientów, nie tylko tych zamożnych. Efekt? W 2012 roku Xiaomi sprzedała 7,16 mln smartfonów, a w pierwszym półroczu 2013 r. już 7,03 mln.

PULS BIZNESU

„Microsoft zdetronizuje Apple”

Cole Wilcox, prezes Longboard Asset Management prognozuje, że .za pięć lat Microsoft wyprzedzi Apple w rankingu najbardziej wartościowych spółek świata. Jego zdaniem, spółka ma przed sobą świetlaną przyszłość dzięki rosnącej roli w opartych na „chmurze” platformach oprogramowania dla dużego biznesu. Decydujący dla przyszłości Microsoftu może być także rozwój segmentu urządzeń „dual-boot”, czyli telefonów i tabletów, które mogą korzystać zarówno z systemu Windows, jak i Android.Microsoft ma obecnie wartość rynkową 290 mld dolarów i jest o 40 proc. tańszy niż Apple, którego wartość to prawie 460 mld dolarów.

Kapsch wyruszył na informatyczne łowy

Austriacka firma Kapsch, znana w Polsce głównie z systemu poboru opłat Via Toll za przejazd drogami, zamierza więcej uwagi poświęcić sektorowi usług IT. Roman Durka, prezes Kapsch Polska i menedżer, który wcześniej pracował m.in. w IBMPolska, Dell Poland czy Sun Microsystems Poland, twierdzi, że usługi IT generują dziś 20 proc. obrotów jego firmy, ale za kilka lat ich udział ma być znacznie większy. - Interesują nas zamówienia ze strony dużych i średnich firm, sektora publicznego i energetyki – deklaruje prezes Kapsch Polska.

Bez wynalazku Polaka nie byłoby smartfonów

Bez wynalazku Jana Czochralskiego nie byłoby smartfonów, laptopów i współczesnej elektroniki. Jego metoda wytwarzania monokryształów poprzez wyciąganie jest dziś powszechnie stosowana zwłaszcza do produkcji kryształów półprzewodnikowych, które służą do budowy tranzystorów używanych w elektronice. 23 października przypada 128. rocznica urodzin niedocenianego w ojczyźnie chemika, który dziś jest najczęściej cytowanym polskim uczonym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200