Polskie krzemowe doliny

Centra nowych technologii

Polskim miastom zależy, żeby przyciągnąć jak najwięcej firm zajmujących się zaawansowanymi technologiami. Skupiskami innowacyjnych biznesów i ośrodków badawczych stają się strefy oferujące przedsiębiorcom dogodne warunki podatkowe, możliwość wsparcia logistycznego i kooperacji.

W przypadku Parku Technologicznego – Miasteczka Multimedialnego w Nowym Sączu – filarem klastra kilkudziesięciu małych i średnich firm jest Wyższa Szkoła Biznesu – National Louis University. Uczelnia wspiera młodych (wiekiem albo stażem) przedsiębiorców w tworzeniu innowacyjnych, przełomowych i rewolucyjnych technologii, zwłaszcza animacji i grafiki 3D, internetu, e-learningu, technologii mobilnych oraz telekomunikacji. Magnesem przyciągającym IT do Nowego Sącza jest centrum biurowo-badawcze i możliwość otrzymania nawet 200 tys. euro dotacji.

Na południu Polski znana jest już Dolina Lotnicza, gdzie działają światowi giganci branży. Na Podkarpaciu coraz więcej jest również centrów obsługi, więc samorządowcy wierzą, że uda się tutaj przyciągnąć również firmy IT. Atutem Rzeszowa, stolicy regionu, są wykształceni młodzi ludzie – 40 tys. studentów. Żeby pozyskali umiejętności potrzebne przyszłym pracodawcom, Informatyka Podkarpacka uruchomiła program współpracy z lokalnymi uczelniami i firmami informatycznymi.

Przemysł zaawansowanych technologii chcą również przyciągnąć władze Wrocławskiego Parku Technologicznego. Małym i średnim firmom Park oferuje pomoc w rozwoju i promocji badań, a także w transferze i komercjalizacji ich wyników.

Jednak największy w Polsce park naukowo-technologiczny działa na przeciwległym krańcu kraju – w Gdyni. Docelowo będzie tu funkcjonowało 300 firm, zatrudniających kilka tysięcy pracowników. Między innymi w firmach tworzących nowoczesne technologie, zwłaszcza w dziedzinach: biotechnologii (m.in. A&A Biotechnology, BIOCRYSTAL, Biovico sp.z o.o. Cerko, Immunolab sp. z o.o., Phage Consultants, Prochimia Surfaces sp. z o.o., Spark Lab, TCI Laboratories), ochrony środowiska, informatyki, elektroniki, telekomunikacji, inżynierii, innowacji społecznych oraz nowoczesnego wzornictwa. Klaster biomedyczny powstaje również w Warszawie. Aż trzy parki technologiczne działają w Wielkopolsce. W sumie w 30 tego typu centrach skupionych jest 700 przedsiębiorstw wykorzystujących nowe technologie. Jednak żeby któraś z polskich krzemowych dolin odniosła sukces porównywalny z kalifornijską, potrzebny jest kapitał, który zostanie zainwestowany w start-upy.


TOP 200