Polska na 12 miejscu rankingu polityk rządowych mających wpływ na rozwój technologii cloud computingu

Według najnowszego badania BSA śledzącego zmiany zachodzące na świecie w politykach mających wpływ na rozwój technologii cloud computingu Polska zajęła 12 miejsce wśród 24 krajów. To spadek o jedną pozycję w porównaniu do ubiegłego roku. W czołówce rankingu uplasowały się Japonia, Australia i USA.

BSA Global Cloud Computing Scorecard 2013 to druga edycja rankingu oceniającego stan prawny w 24 krajach w 7 zasadniczych obszarach mających krytyczne znaczenie dla rozwoju globalnie zintegrowanego rynku technologii cloud computingu, takich jak: ochrona danych, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, cyberprzestępczość, własność intelektualna, interoperacyjność technologiczna i harmonizacja prawa, wolny handel oraz infrastruktura IT. Badanie zawiera kluczowe wnioski dotyczące polskiego systemu prawnego oraz wskazuje obszary, w których sugerowane jest podjęcie działań mających na celu zapobieżenie dalszemu spadkowi Polski w rankingu.

"Szkoda, że Polska spadła w rankingu o jedno miejsce. To niby nieduża zmiana, ale jednak niedobra tendencja, zważywszy na ogólną dynamikę rozwoju cloud computingu i jego znaczenia w kontekście zarówno technologicznym, jak i ekonomicznym. Polityka każdego kraju ma wpływ na rynek globalny. Polska powinna skoncentrować się na poprawie w zakresie dwóch zasadniczych obszarów: egzekwowania prawa oraz rozwoju infrastruktury umożliwiającej większą dostępność szerokopasmowego Internetu" − komentuje Bartłomiej Witucki, koordynator BSA.

Zobacz również:

  • Akcje Intel spadają - winna rosnąca konkurencja w AI
  • Takiej dominacji smartfonów Apple jeszcze nie było

Badanie pokazało, że pomimo, iż Polska posiada jeden z najwszechstronniejszych systemów prawnych chroniących własność intelektualną, to nadal istnieją pewne luki w egzekwowaniu przepisów. W Polsce widoczna jest też poprawa jeśli chodzi o poziom dostępności szerokopasmowego Internetu, chociaż nadal wskaźnik ten pozostaje nieco poniżej poziomu średniej europejskiej. Niewielkie wzrosty punktacji uzyskanej przez Polskę w obszarach ochrony danych i infrastruktury nie nadążyły jednak za zmianami zachodzącymi w innych krajach, przez co Polska spadła z miejsca 11 na 12. Tym niemniej, raport wspomina również, iż Polska posiada nowoczesne przepisy regulujące kwestie ochrony prywatności, podpisu elektronicznego, handlu elektronicznego i cyberprzestępczości. Przepisy te stanowią dobrą platformę dla budowania zaufania do rozwiązań oferowanych przez technologię cloud computingu i gospodarki cyfrowej.

Jak wynika z badania największy wzrost zanotował zajmujący piąte miejsce Singapur, który awansował aż o pięć pozycji w wyniku przyjęcia nowych przepisów dotyczących ochrony prywatności, zwiększających zaufanie ze strony użytkowników, a jednocześnie promujących innowacyjność w biznesie. Na pierwszej pozycji rankingu pozostała Japonia, posiadająca wszechstronny wachlarz przepisów wspierających handel cyfrowy. Drugie miejsce nadal zajmuje Australia, a na trzecim w tym roku znalazły się Stany Zjednoczone spychając Niemcy na czwartą pozycję.

$"W globalnym krajobrazie polityki dotyczącej cloud computingu istnieją wyspowe obszary, w których trwa postęp. Wzajemnie niedopasowane przepisy dotyczące ochrony prywatności i bezpieczeństwa utrudniają przepływ danych przez granice, a zbyt wiele państw "wykraja" obszary globalnej chmury obliczeniowej na własny użytek. Powoduje to szkody gospodarcze na skalę, która pozbawia korzyści wszystkie zainteresowane strony" − mówi Robert Holleyman z BSA.

Pełny ranking obejmujący 24 kraje ze szczegółowymi wynikami dla Polski oraz plan polityki opracowany przez BSA są dostępne na stronie www.bsa.org/cloudscorecard

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200