Polska dostanie od Unii 36 mln pln na badania nad grafenem

Warszawski Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych otrzyma unijny grant, w ramach którego zakupi unikatową aparaturę pomiarową do badań nad grafenem.

Jak donosi IAR, warszawski Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych otrzyma unijny grant, w ramach którego zakupi unikatową aparaturę pomiarową do badań nad grafenem. Struktury europejskie przekażą instytutowi na ten cel aż 36 mln złotych. Już podpisano stosowną umowę.

Przyrząd, o którym mowa nie funkcjonuje jeszcze w żadnej innej placówce badawczej. Eksperci twierdzą, że zostanie on specjalnie skonstruowany na potrzeby ITME.

Złośliwi twierdzą natomiast, że wartość maszyny przewyższa dotychczasowe przychody ze sprzedaży grafenu i póki co bardziej opłaca się produkować narzędzia do badań niż sam grafen. Jako, że jednak Komisja Europejska badaniom nad grafenem nadała status "okrętu flagowego technologii przyszłości" i zapowiedziała, że w ciągu najbliższej dekady zamierza wydać na rozwój nowej struktury ponad miliard euro, 8,5 mln na sprzęt dla polskiego instytutu nie wydaje się więc nadszarpywać tego budżetu.

Zwłaszcza, że badania prowadzone w ITME prowadzone są na światowym poziomie, a sam instytut plasuje się w czołówce. Dzięki nowej aparaturze prace mogą znacznie przyśpieszyć. To o tyle ważne, że na ich wyniki z niecierpliwością czekają nie tylko koncerny zbrojeniowe i przemysł elektroniczny, ale także medycyna z onkologią na czele.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200