Polisa

Dane bezpieczne i poufne

W rozbudowanym systemie komputerowym, przy centralnym gromadzeniu danych, ich tajność i bezpieczeństwo ma duże znaczenie. System Polisa ma hierarchiczny system zabezpieczeń. Prawa dostępu mogą być przydzielane osobno dla każdej operacji, system zabezpieczeń wspiera wydziałową strukturę pracowników ubezpieczalni. Przydzielanie pracowników do wydziałów i określenie praw dostępu jest zrozumiałe intuicyjnie. Dane operacyjne gromadzone są także w module operacji dziennych, a następnie archiwizowane. Wykonanie dowolnej operacji jest więc związane z utworzeniem śladu wykonania operacji-journala oraz utworzeniem danych archiwalnych w przypadku wykonywania operacji zmiany pozaksięgowej. Journal zawiera identyfikator pracownika oraz datę i czas wykonania operacji. Uprawniony użytkownik systemu może w każdej chwili prześledzić wykonywane lub już wykonane operacje pod kątem symbolu operacji, zakresu wykonanych zmian, czy też identyfikatora pracownika.

Kartoteki bazowe

W module akwizycji Polisy znajdują się kartoteki bazowe. Kartoteka klientów to podstawowy spis danych adresowych klientów, pośredników, likwidatorów i innych pracowników firmy ubezpieczeniowej. Znajduja się w niej pełne informacje o kliencie (m.in. o "typie" klienta, jego rejonie ubezpieczenia itp.). Informacje o numerach "rypów" klientów i rejonów ubezpiezeń pobierane są z kartotek administracyjnych systemu.

W kartotece klientów przechowywana jest także informacja o statusie klienta. Jeżeli jest on zdefiniowany jako nieaktywny, to rejestrowanie polisy dla tego klienta jest zablokowane.

W kartotece pojazdów notowane są wszystkie pojazdy klienta, dla których rejestrowane są polisy, wraz ze szczegółowymi danymi ułatwiającymi jego identyfikację (marka, kolor identyfikowane są za pomocą numeru, którego definicja jest w kartotekach dministracyjnych systemu).

Kartoteka polis zawiera podstawowe informacje o polisach klientów wraz z dodatkowymi informacjami o liczbie szkód zarejestrowanych dla tych polis w ramach: wszystkich przedmiotów, liczby rat przypisanych i spłaconych, sumie ubezpieczenia dla wszystkich przedmiotów, składce przypisanej, spłaconej itp. Kartoteka ta pełni rolę nagłówka polisy dla poszczególnych przedmiotów i rat ubezpieczenia.

W kartotece przedmiotów ubezpieczenia rejestrowane są poszczególne przedmioty ubezpieczenia dla tej samej polisy. System został tak zaprojektowany, że istnieje możliwość rejestracji kilku różnych przedmiotów ubezpieczenia (z różnych grup) w ramach tej samej polisy. Przedmioty te mają identyfikator typu w postaci numeru grupy i podgrupy ubezpieczeń, dla których ustalane są stałe parametry w module administracyjnym systemu. Określają one m.in. jaka

osoba może zawierać ubezpieczenie w tej samej grupie ubezpieczeń (prawna, fizyczna lub obie), jakie taryfy i tabele ubezpieczeń występują w tej grupie.

Zdefiniowane raty dla danej polisy znajdują się w kartotece rat polisy. Są tam informacje o liczbie rat dla polisy, kwotach i datach przypisanych rat, kwotach i datach spłaconych rat, identyfikatorach pośredników pobierających raty itp. Raty generowane są automatycznie.

Polisa wyposażona jest w taryfy zgrupowane wg typów. W każdym przedmiocie polisy zapamiętywana jest lista pozycji taryf wybranych przez użytkownika. Przykładowe typy taryf, to: składka podstawowa, zniżki dodatkowe, dodatkowe instalacje ochronne, ryzyka dodatkowe.

Operacje dzienne

Rejestracja wykonanej operacji polega na utworzeniu dokumentu wewnętrznego, tzw. journala. Journal jest tworzony przez wszystkie operacje w systemie. W zależności od charakteru wykonanej operacji (zmiana pozaksięgowa, księgowanie, operacja ladowa z automatycznym księgowaniem, itp.) journal ma określoną strukturę. Jego pozycje w ramach dat wpływu są podstawą generowania rejestrów akwizycyjno-szkodowych.

Komunikacja z użytkownikiem systemu Polisa odbywa się w tzw. User Interface (UI). Wynikiem jego działania jest strumień journali. Każdy journal ma symbol operacji (który wypełnia użytkownik) zawierający kod wykonania operacji. Symbol ten jest podstawą do określania danych, jakie musi wprowadzić użytkownik w trakcie rejestracji journala oraz wpływa na sposób działania Menagera Journali (MJ). Każdemu z tych symboli dodatkowo przypisany jest ciąg mikrooperacji księgowych, które są podstawą do automatycznego generowania not księgowych.

UI obsługuje:

  • operacje lądowe

  • operacje księgowe

  • operacje pozaksięgowe

  • globalne operacje akwizycyjno-szkodowe (tzw. zbiorówki)

  • operacje kasowe

  • Manager Wartości (nalicza zdefiniowane przez użytkownika wartości).

  • Manager Not.
System Polisa zawiera także moduł likwidatury, w którym rejestrowane i realizowane są zgłoszone przez klientów ubezpieczalni szkody.

Pakiet Polisa jest obecnie testowany w dwóch prywatnych firmach ubezpieczeniowych. W planach jest przeprowadzenie kolejnego wdrożenia pilotażowego w jednej z największych ubezpieczalni w Polsce.


TOP 200