Pogadać przez Internet

Proste oprogramowanie pozwala prowadzić konwersację w Internecie bez pośrednictwa serwera.

Proste oprogramowanie pozwala prowadzić konwersację w Internecie bez pośrednictwa serwera.

Znane od początków istnienia Unixa polecenie talk dawało dwóm użytkownikom systemu możliwość prowadzenia konwersacji online. Ekran terminala dzielił się na dwie równe części - każda z nich należała do jednego użytkownika, który za pomocą klawiatury mógł wprowadzać kolejne polecenia. Obecnie dostępne jest oprogramowanie, oferujące pod systemem MS Windows możliwość prowadzenia konwersacji przez większą liczbę uczestników. Od znanego z Internetu systemu IRC (Internet Relay Chat) różni go przede wszystkim brak konieczności posługiwania się pośrednictwem serwera.

Przykładem takiego programu jest Ding 1.0 (na razie w wersji beta). Firma można go wykorzystać w Internecie do natychmiastowego połączenia z telepracownikami. Konwersacja przy użyciu Dinga przebiega w typowy sposób. Wpisane słowa natychmiast pojawiają się ekranach innych komputerów. System typu "każdy z każdym" - oparty na języku Java - umożliwia komunikację bezpośrednią między wieloma osobami bez używania pośredniczących w porozumiewaniu się serwerów.

Ding udostępnia również funkcję natychmiastowego powiadamiania. Po napisaniu wiadomości w okienku i wysłaniu jej, Ding powiadamia odbiorcę o jej dotarciu. Użytkownicy mogą korzystać z programu Ding poprzez zarejestrowanie się do publicznej "łącznicy" (switchboard). Zostaje im wtedy przydzielony niepowtarzalny adres zwany WhoDP (w przyszłości firmy korzystające z Ding mają mieć możliwość stworzenia własnej łącznicy intranetowej.) Funkcja wyszukiwania Leight- weight Directory Access Protocol (LDAP) pakietu Ding pozwala sprawdzić, czy współpracownicy mają identyfikatory Ding.

Zestawienie listy współpracowników umożliwia stwierdzenie, czy określone osoby pracują online i jaki mają status. Możliwe jest również użycie sygnalizatora "zajęte" podczas pracy online W polu pod nazwiskiem można też wpisać krótką informację, określającą pracę danej osoby.

Przesyłanie plików jest łatwe. Wystarczy wybrać plik i nacisnąć przycisk send (wyślij). Odbiorca jest powiadamiany o przesłaniu pliku i może go otworzyć przy użyciu odpowiedniego programu. Jednak program nie ma wbudowanych modułów do przeglądania plików.

Program Ding działa szybko, a przesyłane informacje są zabezpieczone przed podsłuchaniem w podstawowy sposób. Na razie oprogramowanie nie działa na platformach Macintosh i Unix (zapowiedź pracy w przyszłych wersjach) - ograniczając możliwości prowadzenia konwersacji w środowiskach wieloplatformowych. Program może również wymagać dokonania pewnych zmian w barierze firewall.

Konkurencyjnym rozwiązaniem jest program AtChat 1.1 firmy Abbott. Oba mają porównywalną architekturę. W AtChat informacje nie są przesyłane przez serwery centralne, działa więc on szybko i wydajnie. Trzeba jedynie znać adres poczty elektronicznej lub numer IP osoby, z którą chcemy rozmawiać. Oprogramowanie wykorzystuje te dane do odszukania rozmówcy w Internecie lub intranecie, ustanawiając własne bezpośrednie połączenie.

W odróżnieniu od programu Ding, AtChat nie wymaga dokonywania zmian w zabezpieczeniu typu firewall. AtChat nie udostępnia możliwości powiadamiania o statusie użytkownika ani funkcji "zajęte". Natomiast oferuje wiele funkcji służących do wydajnego komunikowania, np. ustalanie listy osób, z którymi zamierzamy rozmawiać. Tak jak w większości podobnych aplikacji, interfejs jest podzielony na kilka okien, służących do sprawdzania przychodzących wiadomości i odesłaniu odpowiedzi.

AtChat nie obsługuje telekonferencji ani poczty głosowej - mimo że umożliwia użytkownikom kontrolowanie przebiegu konwersacji. Istnieje możliwość wyłączania określonych użytkowników i dopuszczania tylko zaproszonych osób. Co więcej, AtChat 1.1 pozwala na wysyłanie plików podczas konwersacji. Jeśli program jest uruchomiony w tle, powiadamia również o zaproszeniu do przyłączenia się do sesji.

AtChat jest łatwiejszy w konfigurowaniu i obsłudze niż Ding.

Na podstawie InfoWorld z 27.10.1997 r. tłum. BTInfo - M. Witkowski

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200