Platforma e-usług

900 placówek w sieci

W ramach prowadzonego obecnie projektu połączono już m.in. 300 wydziałów księgi wieczystej w sądach rejonowych, 60 placówek KRS i 10 punktów prowadzących Rejestr Zastawów. Budowana sieć rozległa ma obsłużyć centralne bazy danych resortu sprawiedliwości i jego placówki. Nowe środowisko pozwoli też świadczyć usługi dostępu do tych rejestrów przez Internet. Na tym ostatnim projekcie koncentrują się teraz wysiłki Ministerstwa. "Po udanej komputeryzacji, przechodzimy do informatyzacji" - mówi z uśmiechem Jarosław Paszke.

Wybraliśmy technologię VPN MPLS, gdyż zależało nam na jak najszybszym wdrożeniu sieci rozległej z uwagi na konieczność przyspieszenia procesu pozyskiwania informacji i ułatwienia dostępu do rejestrów państwowych dla firm i obywateli.

Jarosław Paszke, dyrektor Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych Ministerstwa Sprawiedliwości

Exatel i Telekomunikacja Kolejowa zakończyły niedawno łączenie wszystkich sądów z resortem sprawiedliwości (ok. 370 punktów). Comarch podłącza do sieci WAN sądy i prokuratury apelacyjne, Centralny Zarząd Służby Więziennej, punkty informacyjne KRK i ośrodki dla nieletnich (ok. 200 punktów). Dzięki temu np. przebywające w ośrodkach dzieci będą mogły skorzystać z kafejki internetowej. Sam ośrodek otrzyma zaś dostęp do centralnej bazy danych i systemów resortu. Z kolei siecią zbudowaną przez TP, zostają dołączone zakłady karne (dodatkowe 200 punktów). Więzienia będą mogły m.in. korzystać z usług telepresence i centralnej bazy skazanych.

Platforma e-usług

Struktura logiczna sieci rejestrowej transmisji danych Ministerstwa Sprawiedliwości

Łącznie, na koniec roku sieć rozległa Ministerstwa Sprawiedliwości będzie składać się z 900 punktów. Wszystkie zostaną połączone w oparciu o sieci VPN. Jest to usługa transmisji danych dedykowana do połączenia oddalonych od siebie sieci lokalnych w logiczną sieć WAN. Usługa wykorzystuje też zalety protokołu IP. W miejsce dotychczas stosowanych rozwiązań - opartych na dzierżawie kanałów cyfrowych lub łączeniu lokalizacji na bazie usług Frame Relay czy ATM - usługa VPN wspierana jest przez technologię MPLS.

"Wybraliśmy VPN MPLS, gdyż zależało nam na jak najszybszym wdrożeniu sieci rozległej z uwagi na konieczność przyspieszenia procesu pozyskiwania informacji i ułatwienia dostępu do rejestrów państwowych oraz obniżenia kosztów zarówno firm, jak i polskich obywateli" - mówi Jarosław Paszke. Technologia ta umożliwia bowiem zbudowanie jednej sieci do obsługi wszystkich rodzajów danych przesyłanych wewnątrz resortu sprawiedliwości z zachowaniem gwarantowanej jakości ich transmisji. Można też monitorować takie jej parametry, jak opóźnienie pakietów czy procent ich utraty, a ich poziom zagwarantować w umowie SLA z dostawcą. Dodatkowo usługa VPN MPLS w pełni odseparowuje ruch w sieci WAN ministerstwa od ruchu w tzw. sieci publicznej. Sieci VPN MPLS posiadają porównywalny poziom bezpieczeństwa do Frame Relay i ATM, umożliwiając jednocześnie efektywniejsze wykorzystanie dostępnej przepustowości łączy.

Scentralizowane zasoby

Po zakończeniu budowy sieci WAN, w Ministerstwie Sprawiedliwości wdrożony zostanie jednolity system zarządzania nią. Dodatkowo centralna baza danych prokuratury zostanie przeniesiona do nowej serwerowni resortu. Dzięki temu prokuratura będzie miała do niej szybszy i bezpieczniejszy dostęp. Tam też znajdzie się moduł dostępu do bazy PESEL.

W tej chwili resort ma dwa centra danych. Nowe, mieszczące się przy ul. Czerniakowskiej, to łącznie kilka nowocześnie wyposażonych serwerowni. Obecnie znajdują się tu serwery, na których pracują środowiska przedprodukcyjne, testowe i na potrzeby szkoleń. Latem zaś do tego centrum zostanie przeniesiona główna maszyna Ministerstwa. Dzięki środkom unijnym resort sprawiedliwości dokonał niedawno migracji do dwóch nowych komputerów mainframe IBM z10. Zastąpiły one stare, wysłużone modele 890 i z9. Nowe serwery mają moc 2000 MIPS i 600 MIPS, odpowiednio w centrum podstawowym i zapasowym.


TOP 200