Platforma HPE GreenLake z monitoringiem zużycia energii

Do HPE Services dodano nowe usługi i funkcje, aby pomóc klientom zmniejszać ślad węglowy. Rozszerzona oferta obejmuje strategię, użytkowanie i zarządzanie cyklem życia zasobów IT. HPE rozbudowuje także „Force for Good” – program zachęt finansowych dla MŚP i klientów korporacyjnych pragnących rozwijać się w sposób zrównoważony.

Gerd Altmann/ Pixabay

Zrównoważone podejście do operacji w IT pozwala na redukcję śladu węglowego. Hewlett Packard Enterprise zapowiedziało wprowadzenie nowego panelu do zarządzania zrównoważonym rozwojem na platformie edge-to-cloud HPE GreenLake oraz kompleksowe portfolio usług w zakresie zrównoważonego rozwoju. Zaprezentowana oferta obejmuje takie obszary jak technologia, usługi, finansowanie czy upcykling aktywów, a jej celem jest wsparcie organizacji, które pragną zmniejszyć ślad węglowy związany z ich aktywami IT.

Z badania Gartnera „2022 Sustainability Survey: Use Sustainability to Drive Value and Mitigate Disruption” (Sarah Watt, Kristin Moyer, Lauren Wheatley, 26 września 2022) wynika, że 86 proc. liderów biznesowych postrzega zrównoważony rozwój jako inwestycję, która chroni ich organizację przed nieprzewidzianymi zakłóceniami. Z kolei 80 proc. ankietowanych managerów stwierdziło, że zrównoważony rozwój pomógł ich organizacji zoptymalizować i obniżyć koszty, zaś 83 proc. wskazało, że ich działania w ramach programów zrównoważonego rozwoju przełożyły się bezpośrednio na wytworzenie zarówno krótko- jak i długoterminowej wartość dla ich organizacji. Organizacje różnej wielkości ogłaszają plany osiągnięcia swoich celów w zakresie zrównoważonego rozwoju, ale ich realizacja nie jest łatwa. Napotykane wyzwania to m.in. brak możliwości monitoringu efektów i odpowiednich wskaźników, brak specjalistycznej wiedzy oraz eskalujące i złożone środowisko regulacyjne.

Zobacz również:

  • Najszybszy Helios w Cyfronecie
  • HPE rozwija europejskie centrum R&D
  • Powstał prototyp energooszczędnego chipa wzorowanego na mózgu

„Osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju w hybrydowym środowisku IT może być złożone i trudne. HPE ułatwia to dzięki technologiom i usługom, które umożliwiają organizacjom przejście od etapów strategii i projektowania do poziomu działalności operacyjnej wprowadzającej pozytywne zmiany. Nasze unikalne, kompleksowe podejście pomaga klientom przekształcić lokalne, zakrojone na małą skalę inicjatywy w zakresie zrównoważonego rozwoju w holistyczne podejście obejmujące każdą domenę IT”, wyjaśnia Pradeep Kumar, wiceprezes i dyrektor generalny HPE Services.

Aby pomóc organizacjom w monitorowaniu, obserwowaniu i zmniejszaniu zużycia energii w ich zasobach IT, HPE zaoferuje niebawem - na platformie HPE GreenLake - nowy panel do zarządzania zrównoważonym rozwojem, który udostępnia kluczowe wyniki analiz zużycia energii, emisji dwutlenku węgla i kosztów energii elektrycznej zużywanej przez aktywa IT. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych narzędzi analitycznych firmy HPE w obszarach takich jak procesy obliczeniowe, pamięci masowe czy sieci, panel ten ułatwi osiąganie celów zrównoważonego rozwoju.

Nowa technologia firmy OpsRamp, którą HPE nabyło w maju 2023 r., zapewni dostęp do dodatkowych możliwości w zakresie zrównoważonego rozwoju, umożliwiając jednolite podejście do zarządzania infrastrukturą pochodzącą od różnych dostawców i zasobami aplikacji w hybrydowych i wielochmurowych środowiskach IT. Panel do zarządzania zrównoważonym rozwojem pomoże organizacjom przejść od etapu tworzenia koncepcji i planowania zrównoważonej modernizacji do wdrożenia tych rozwiązań w działalności operacyjnej.

Wśród nowych funkcji będą m.in. usługi i rozwiązania zapewniające widoczność, kontrolę i możliwości zarządzania śladem węglowym organizacji generowanym przez aktywa IT i centra danych. Nowe usługi operacyjne zapewnią klientom szeroką gamę funkcjonalności w obszarze zrównoważonego rozwoju, m.in.: dostęp do dedykowanych ekspertów, usługi upcyklingu aktywów, spersonalizowana sprawozdawczość zgodna z zasadami gospodarki zamkniętego obiegu oraz dodatkowa certyfikacja.

Odświeżono HPE Digital Learner– abonamentową usługę do nauki online, która obecnie obejmuje również kwalifikacje w zakresie zrównoważonego rozwoju dla pracowników IT. Klienci mogą teraz zaoferować swoim pracownikom dostęp do certyfikatów ITIL® 4: Sustainability in Digital and IT oraz EPI Certified Data Center Environmental Sustainability Specialist (CDESS®) uzyskiwanych bezpośrednio od HPE.

Włączenie małych i średnich przedsiębiorstw do programu „Force for Good”

Oferowany przez HPE Financial Services program zachęt finansowych Force for Good, zaprezentowany na początku tego roku, przeznaczony jest dla organizacji, które wykazują wyraźne zaangażowanie w zrównoważony rozwój. HPE rozszerza go o dodatkowe, powszechnie stosowane w branży indeksy , dzięki czemu do programu zakwalifikuje się więcej małych i średnich przedsiębiorstw. Wykorzystując ten program w połączeniu z usługami HPE Asset Upcycling Services organizacje mogą wspierać szersze inicjatywy w zakresie zrównoważonego rozwoju na wszystkich etapach cyklu życia aktywów IT, od planowania po etap wycofania z użytku.

Jak to ujęła Gerri Gold, prezes i dyrektor generalna w HPE Financial Services „HPE Financial Services pozwala wygenerować wartość ze starszych zasobów IT, co pomaga sfinansować przejście organizacji na bardziej wydajną technologię, a dzięki upcyklingowi daje starszym aktywom nowe życie, co wpisuje się w korzystny model gospodarki obiegu zamkniętego. Dziś, działając zgodnie z naszymi ambicjami w zakresie zrównoważonego rozwoju, rozszerzamy nasz program finansowania Force for Good, który nagradza organizacje za postępy w ich działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju. Mając do dyspozycji dane i wyniki analiz dostępne w panelu do zarządzania zrównoważonym rozwojem na platformie HPE GreenLake oraz wszechstronną wiedzę zespołu HPE Services, HPE ma wszystko, co niezbędne by stać się strategicznym partnerem każdej organizacji, która chce zmniejszyć swój ślad węglowy IT i poczynić postępy w zakresie zrównoważonego rozwoju”.

Nowy program charytatywny HPE Asset Upcycling Services

W ramach programu HPE Asset Upcycling Services, grupa renomowanych partnerów non-profit może otrzymać darowizny, gdy uczestniczące w programie organizacje przekazują wycofane z użytku starsze elementy infrastruktury IT, dając im drugie życie. Wśród partnerów non-profit, których można wybrać w ramach programu, są m.in. Project Drawdown – jedna z wiodących baz wiedzy dla rozwiązań klimatycznych, czy UNICEF – organizacja działająca na rzecz ochrony i opieki nad dziećmi na całym świecie.

Fidelma Russo, CTO w HPE, zaprezentuje panel do zarządzania zrównoważonym rozwojem podczas swojego wystąpienia na konferencji HPE Discover 2023, w środę 21 czerwca. Nowe funkcje będą dostępne dla szerszego grona klientów jeszcze w tym roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200