Pierwsza w Polsce sieć METRO

Usługi i serwery

Dostęp do sieci Internet to obecnie podstawowa usługa dostępna dla abonentów e-wro. Oznacza to, że w sieci muszą działać serwery świadczące tzw. podstawowe usługi sieciowe, np. DNS, DHCP.

W ramach opłaty abonamentowej za nielimitowany dostęp do Internetu każdy z abonentów otrzymuje konto pocztowe i przestrzeń na dysku o pojemności 120 MB, np. do publikowania własnej strony WWW.

Usługi te zapewnić mają serwery Sun z systemem Solaris v.9, a oprócz tego sieć e-wro wykorzystuje w charakterze serwerów pomocniczych kilkanaście intelowskich serwerów Della, pracujących pod kontrolą Linuksa. Wszystkie wykorzystują kontrolery macierzowe SCSI i karty sieciowe Gigabit Ethernet.

W przyszłości abonenci e-wro będą mieli dostęp do wielu innych usług, głównie typu rozrywkowego (gry, wideo na żądanie) i szeroko rozumianego monitoringu (nadzór mieszkań, zdalne odczyty wodomierzy, ciepłomierzy, energii elektrycznej itp.).

Przewidziano też pakiet usług na rynek SOHO oraz usługi kolokacyjne typu host-hotelling lub tradycyjny hosting serwisów webowych.

Połączenia z siecią Internet

Sieć e-wro z założenia ma być siecią operatorską i stanowić autonomiczny system sieci Internet (a więc fragment Internetu).

W trakcie budowy kampusowych szkieletów LAN przewidziano realizację punktów styku z wieloma operatorami ISP, głównie w technologii optycznej lub z możliwością przejścia na kable światłowodowe. W rezultacie uzyskano możliwość podłączenia do Internetu z szybkością od kilkudziesięciu do kilkuset razy większą od obecnie oferowanych na rynku. Obecnie na etapie testów szkielet sieci e-wro jest fizycznie podłączony do sieci czterech krajowych operatorów Internetu, ale planuje się wykorzystanie dostępnych już możliwości i uruchamianie kolejnych takich łączy lub łączy peeringowych.

Bezpieczeństwo i niezawodność

Sieć oparta jest na zarządzalnych przełącznikach Ethernet warstwy drugiej i trzeciej. Redundancja krytycznych elementów sieci, w tym także "redundancja" operatorów ISP oraz topologia okablowania szkieletowego nawet w razie fizycznej awarii jej fragmentów, może spowodować co najwyżej awarię tylko części usług lub niedziałanie fragmentu sieci, natomiast nie spowoduje awarii całej sieci lub kampusu. Do zarządzania wszystkimi urządzeniami sieci wydzielono specjalny VLAN administracyjny, który obejmuje zarówno urządzenia aktywne, jak i zasilacze, serwery i macierze.

Rozwój projektu

Pierwsza w Polsce sieć METRO

Schemat szkieletu kampusu Popowice

Z usług internetowych już korzystają pierwsi mieszkańcy dwóch osiedli, a do końca bieżącego roku w zasięgu sieci znajdzie się około 25 tys. mieszkań. W ciągu dwóch lat zostanie położonych 6 tys. km kabli i będzie zainstalowanych 50 tys. abonenckich gniazdek ethernetowych RJ45. Przewiduje się, że z usług internetowych będzie mogła korzystać w ciągu najbliższych pięciu lat większość mieszkańców Wrocławia.

Każdy mieszkaniec znajdujący się w zasięgu sieci ciepłowniczej MPEC Wrocław, dostosowanej do przesyłania danych, uzyska możliwość bezpłatnej instalacji łącza komputerowego w swoim mieszkaniu.

Integratorem metropolitalnej sieci e-wro jest wrocławska firma DCG (Dominas Consulting Group), która od początku także doradza MPEC w zarządzaniu projektem.


TOP 200