Parę słów o integracji systemów

Re-inżynieria procesu działalności

Integracja systemów jest nierozerwalnie związana z re-inżynierią procesu działalności (business process re-engineering, czyli BPR). Według Gartner Group, BPR jest to "gruntowna analiza i kompletna przebudowa wszystkiego: sposobu prowadzenia działalności (business process), zarządzania, definicji stanowisk pracy, struktur organizacyjnych, zachowań i przekonań pracowników dla osiągnięcia radykalnej poprawy osiąganych wyników. Technologia informatyczna jest kluczowym katalizatorem tego procesu".

Większość dużych przedsiębiorstw w naturalny sposób kostnieje, działając w oparciu o metody i wzorce organizacyjne sprzed wielu lat. Dlatego praktycznie każdy duży projekt informatyczny jeśli nie zawiera znaczącego składnika BPR, jest skazany na niepowodzenie, gdyż korzyści z wprowadzenia systemu "zamrażającego" istniejącą sytuację będą nikłe. Innymi słowy, zainstalowany system, miast być katalizatorem zmian na wszystkich szczeblach organizacji, będzie jedynie automatyzował jej dotychczasowe nieefektywne sposoby działania. Oczywiście, nastąpi pewne (związane z automatyzacją) zwiększenie wydajności pracy, korzyści mogą być jednak znaczne niższe niż koszty systemu.

W polskiej rzeczywistości dodatkowym utrudnieniem jest jeszcze fakt, że dla większości firm komputeryzacja polega tylko na zakupie komputerów. Ogłasza się przetarg na dostawę sprzętu (zwany komputeryzacją) i można mieć wrażenie, że o przyszłości większości polskich firm decyduje rodzaj zainstalowanej karty graficznej. Zakupione komputery w najlepszym przypadku używane są jako edytory tekstu.

Zarządzanie procesem zmian

Nieodłącznym elementem integracji systemów są zmiany, które zachodzą w danej organizacji. Zmiany te są wywołane na skutek opisanych wyżej wzajemnych zależności między nową technologią informatyczną a reorganizacją sposobu działania firmy. Zmiany te są przeważnie bardzo głębokie, gdyż dotyczą wszystkich elementów każdej organizacji ludzkiej: procesów, ludzi i technologii. Sposób ich wdrażania musi być poddany rygorystycznej kontroli, tak by nastąpiło płynne przejście od stanu istniejącego do stanu pożądanego. Dlatego integratorzy systemów mają specjalistów zajmujących się zarządzaniem procesu zmian (change management) wywołanych przez synergię nowej technologii i reorganizacji sposobu prowadzonej działalności. Pomagają oni wprowadzić nowe metody organizacyjne, systemy jakości, komunikacji wewnątrz firmy, przeprowadzają szkolenie pracowników, pomagają w asymilacji nowej technologii i redefinicji stanowisk pracy.

Perspektywy

Ostatnio na horyzoncie pojawiły się w Polsce nowe duże projekty integracyjne - komputeryzacja (w szerokim tego słowa znaczeniu) Warty, PZU czy BPH. Można mieć nadzieję, że pozwolą one tym firmom na rewolucyjne zmiany i polepszenie ich konkurencyjności na rynku. Wciąż jest to jednak przedsmak tego co nas czeka w przyszłości. W kolejce stoją banki, z których większość nie ma zintegrowanego systemu z prawdziwego zdarzenia, największa organizacja w Polsce, czyli administracja państwowa, zakłady energetyczne, firmy telekomunikacyjne itd.

Rewolucja informatyczna jest wciąż przed nami.


TOP 200