Pakt CFO i CIO

Pozytywne nastawienie

Dyrektorzy finansowi przyjaźnie odnoszą się do koncepcji cloud computing; model systematycznych opłat liczonych jako koszt operacyjny pozwala dłużej zachować gotówkę na koncie (o ile, oczywiście, model ten może być skalowany i opłaty za wykorzystanie aplikacji są proporcjonalne do stopnia jej wykorzystania). Jednorazowy wydatek na zakup systemu jest nakładem kapitałowym, który musi zostać uwzględniony w bilansie przedsiębiorstwa po stronie aktywów. Mechanizm jest tu podobny jak w przypadku outsourcingu i często głównie z tego powodu wiele firm decyduje się na cloud computing.

W badaniu przeprowadzonym wśród prawie 500 amerykańskich dyrektorów działów finansowych przez Duke University i amerykański magazyn CFO okazało się, że w prawie połowie firm przynajmniej część przetwarzania prowadzona jest już w chmurze. Ponad 3/4 dyrektorów finansowych jest zdania, że w ciągu trzech do pięciu lat ich firmy będą w znacznej mierze zależne od przetwarzania w chmurze.

Ten kryzys z pewnością po raz kolejny zmniejszył gotowość do dokonywania inwestycji o długim i mało przejrzystym zwrocie. W cenie są dziś inwestycje w IT, których okres zwrotu nie przekracza sześciu miesięcy, a najwyżej roku. Oczywiście, pewne systemy są nieodzowne dla prowadzenia działalności i wdrożenie nie każdego systemu można uzasadnić jego bezwzględną opłacalnością - czasem warunki narzuca konkurencja i przyzwyczajenia klientów. Uznaje się dziś jednak, że projekty IT, w których przypadku termin zwrotu przekracza trzy lata, obarczone są zbyt dużym ryzykiem. Jeśli jednak dyrektor działu IT jest głęboko przekonany, że jego projekt jest ściśle związany z długofalowymi celami przedsiębiorstwa, nie powinien skreślać go na starcie. Zawsze jest szansa, że ten właśnie projekt zostanie potraktowany wyjątkowo. Z pewnością jednak wszystkie projekty muszą spełniać jeden z dwóch istotnych warunków: być ze swej natury strategiczne lub umożliwiać widoczne zwiększenie efektywności działania. Po raz kolejny wraca motyw technologii informatycznej zastępującej ludzi, umożliwiającej odchudzenie organizacji i zwiększenie produktywności pracowników, którzy uznani zostali za najbardziej wartościowych.

Na podstawie: Mary K. Pratt: What CFOs want from IT - Computerworld.

Co martwi dyrektora finansowego?

- słaby popyt na produkty firmy,

- zmieniające się regulacje i niepewne zamierzenia rządu,

- presja konkurentów na ceny,

- sytuacja na rynku pieniądza,

- utrzymanie marż,

- koszty benefitów dla pracowników,

- trudność prognozowania wyników,

- przyciągnięcie i utrzymanie wykwalifikowanych pracowników.

Źródło: badanie Duke University i magazynu CFO, grudzień 2010


TOP 200