PRINCE2 i Agile PM: razem lub osobno

Agile PM

Podzbiór DSDM Atern opisujący projekt z perspektywy kierownika projektu został zebrany w podręcznik „Agile Project Management version 1.1.” i jest podstawą certyfikacji do poziomu Foundation lub Practitioner.

W podręczniku znajdują się takie elementy konstrukcyjne, jak:

  • filozofia – założenie, że „każdy projekt musi być dopasowany do jasno określonych celów strategicznych i koncentrować się na wczesnym dostarczeniu prawdziwych korzyści biznesowi”.
  • 8 pryncypiów podkreślających, jakie nastawienie musi mieć i utrzymać zespół by dostarczać (produkty i korzyści) w sposób ciągły.
  • Procesy określające kroki realizowane w projekcie w celu wytworzenia odpowiednich produktów i przekazania ich do użytkowania.
  • Ludzie – opisuje role i ich odpowiedzialności z uwzględnieniem biznesu, odpowiedzialnych za zarządzanie, oraz dostawcy.
  • Około 20 produktów określających aspekty zarządcze, biznesowe, oraz techniczne projektu.
  • Praktyki – techniki, które mogą zostać zastosowane w projekcie, np.: priorytetyzacja MoSCoW, warsztaty, timeboxing itd.

Okazuje się, że sporo aspektów projektu zostało dobrze zdefiniowanych, co może się wydawać zaskakujące dla osoby spodziewającej się po metodyce zwinnej zupełnej swobody działania.

Jeżeli technologia wytworzenia produktu jest znana i dokładnie wiadomo, jak produkt ma wyglądać i jakie cechy posiadać, wtedy lepszym wyborem wydaje się podejście tradycyjne, czyli PRINCE2. Jest także dobrym wyborem, jeśli terminu ukończenia przedsięwzięcia nie określają czynniki zewnętrzne. Z tego względu PRINCE2 nie mógł być zastosowany np. w trakcie przygotowań do EURO 2012 w Polsce.

Z drugiej strony, jeżeli wymagania mogą być określone na początku projektu tylko w zarysie, a potem doprecyzowane przez wytworzeniem produktu, to dobrym rozwiązaniem wydaje się Agile. Kiedy termin projektu jest nieprzekraczalny, a budżet nie może zostać powiększony, to dzięki redukowaniu wymagań i koncentracji na tych, które są najważniejsze, można zmieścić się w ograniczeniach.

Jak połączyć PRINCE2 i Agile PM

Agile wydaje się ostatnio panaceum na problemy związane ze stosowaniem sformalizowanych metod, w tym PRINCE2. Okazuje się jednak, że można nie tylko stosować te metody zamiennie. Porównanie obu pozwala wyciągnąć wniosek, że Agile nie jest tylko alternatywą dla PRINCE2, ale może stać się jego dobrym uzupełnieniem. Właśnie w możliwości łączenia obu metodyk upatruje się dużych korzyści, co stoi w sprzeczności z koncepcją: jedno albo drugie.

Wiele firm i instytucji dzięki takiemu połączeniu nie musi porzucać wdrożonego w organizacji PRINCE2, by nagle stosować modne ostatnio Agile. Te organizacje mogą nadal pozostać przy PRINCE2, dodając elementy DSDM Atern, by uzyskać korzyści typowe dla podejścia Agile, takie jak dostarczanie produktów w nieprzekraczalnym budżecie, jakości i czasie.

Korzyścią ze stosowania PRINCE2 z kolei jest to, że metoda zarządzania projektem wydaje się zrozumiała nie tylko dla osób zaangażowanych w wytworzenie produktów, ale dla tych, którzy w organizacji decydują o inwestycjach w zarządzanie projektami.

Tomasz Nędzi, prezesem firmy Skills sp. z o.o., która od 2004 r. szkoli, doradza, prowadzi coaching z zakresu zarzadzania projektami, programami i ryzykiem. Firma jest akredytowana z PRINCE2, AgilePM, M_o_R oraz P3O.

Bibliografia:

Agile Project Management Handbook Version 1.1 TSO 2012.

PRINCE2™ – Skuteczne zarządzanie projektami, TSO 2010

Agile Project Management: Running PRINCE2™ projects with DSDM™ Atern™, TSO 2007.

Pięć porad, jak sprawnie połączyć PRINCE2 z Agile PM
  • PRINCE2 opisuje sposób zarządzania projektem, nie definiując, w jaki sposób produkty specjalistyczne będą wytwarzane, a Agile PM dobrze sobie z tym radzi. Połączenie obu metod zapewni większą kontrolę nad zarządzaniem projektem, umożliwiając dostarczenie produktów w określonym wcześniej czasie i po ustalonych kosztach.
  • PRINCE2 opisuje role w projekcie, jednak najniżej opisaną rolą w strukturze jest kierownik zespołu. Zakłada się, że sposób zdefiniowania struktury zespołu jest odpowiedzialnością dostawcy. W Agile PM definiuje się role związane z wytworzeniem produktów specjalistycznych po stronie biznesu i dostawcy.
  • Procesy obu z metodyk uzupełniają się nawzajem, a Agile PM definiuje również to, co dzieje się w procesie zarządzanie dostarczaniem produktów w PRINCE2.
  • Techniki wymieniane w podręczniku PRINCE2 mogą zostać uzupełnione o zdefiniowane w Agile PM, które odzwierciedlają filozofię Agile, takie jak: warsztaty, priorytetyzacja, modelowanie, timeboxing.
  • Produkty definiowane w PRINCE2 to wyłącznie produkty zarządcze, a produkty specjalistyczne nie są definiowane w standardzie, jednak i tutaj z pomocą przychodzi Agile PM, definiując produkty z perspektywy biznesu, zarządzania i technicznej.

Na podstawie: „Agile Project Management: Running PRINCE2 projects with DSDM Atern”


TOP 200