Ósmy demon FreeBSD

Równoległe budowanie portów

Mechanizm portów aplikacji jest częścią systemu operacyjnego FreeBSD odpowiedzialną za kompilację i instalację tysięcy (obecnie blisko 20 tys.) różnych aplikacji dostępnych dla użytkowników tego systemu. Program może zostać zbudowany albo z kodu źródłowego (w tradycyjny i preferowany sposób) albo przez instalację dostarczonych paczek binarnych. Infrastruktura portów aplikacji została wzbogacona o opcję równoległego budowania programów, co skróci czas pracy przy wielordzeniowym środowisku. Domyślnie podczas instalacji będą wykorzystywane wszystkie dostępne rdzenie. Chociaż opcja równoległego budowania portów jest już dostępna po aktualizacji, będzie jedną z oficjalnych zmian nowej wersji.

Menedżer logicznych woluminów gvinum 2

Gvinum jest menedżerem logicznych woluminów, zgodnym z vinum, tradycyjnym menedżerem FreeBSD. Wspiera JBOD, RAID 0, RAID oraz RAID 5. Może być użyty przez inne urządzenia i klasy GEOM. Razem z gvinum 2 opracowano nowy slicer GEOM_PART.

Bsdlabel obsługuje do 26 partycji

Obecnie bsdlabel obsługuje ponad 8 partycji, ograniczenie na 26 partycji wynika z liczby 26 małych liter alfabetu łacińskiego. Aby móc skorzystać z tego rozszerzenia, należy użyć GEOM_PART zamiast GEOM_BSD.

Eksperymentalne wsparcie Xen dom-U

Zintegrowana obsługa Xen umożliwia uruchomienie FreeBSD jako 32-bitowego gościa wewnątrz wirtualizowanego środowiska Xen dom0. Nie wspierana jest praca jako host. Celem prac deweloperów jest doprowadzenie do zgodności z usługą Amazon EC2. Wsparcie dla hypervisora Xen nadal będzie w eksperymentalnej gałęzi FreeBSD.

Jądro jedynie z Ipv6

Obecnie pojawia się możliwość przygotowania systemu jedynie ze wsparciem dla Ipv6, zamiast domyślnej konfiguracji, która zawiera obsługę zarówno Ipv4, jak i Ipv6. Zmiana ta obejmuje duże zmiany w jądrze, obejmujące zaporę sieciową, brigding, NFS i inne. Przypuszczalnie nie pojawi się ona jeszcze we FreeBSD 8.0, ale jest zaplanowana do kolejnych jego wydań.


TOP 200