Oracle i użytkownicy

Oracle Card

Oracle Card jest zbliżony do znanego z Macintosha systemu HyperCard. Jest to bowiem narzędzie hipertekstowe, pozwalające na łączenie obiektów multimedialnych i zapewniające prosty sposób komunikacji z użytkownikiem.

Oracle Card korzysta z proponowanej przez HyperCard metafory stosu kartek (zamiast standardowego pojęcia pliku), którą można przeglądać z pomocą przycisków i prostych elementów dialogowych. Między poszczególnymi kartkami mogą istnieć powiązania hipertekstowe, z pomocą których użytkownik w prosty sposób może poruszać się między elementami związanymi ze sobą tematycznie.

Praca programisty w Oracle Card wspomagana jest przez skryptowy język Oracle Talk (odpowiednik HyperTalk w HyperCard). Tworzenie kart i stosów jest ściśle związane z bazą danych Oracle. W Oracle Card można odczytywać i modyfikować dane znajdujące się w tabelachOracle7 lub też korzystać z informacji tam zawartych, przy tworzeniu systemu powiązań między poszczególnymi kartkami. Przy pracy w środowisku MS-Windows istnieje też możliwość wymiany danych z innymi aplikacjami poprzez DDE (Dynamic Data Exchange).

Oracle Book

Oracle Book, to aplikacja przeznaczona zarówno dla projektantów, jak i użytkowników końcowych. Służy ona do tworzenia a następnie przeglądania dokumentów zawierających tekst, łącza hipertekstowe, grafikę, dźwięk a nawet animację. Dokumenty stworzone w Oracle Book świetnie zastępują standardowe podręczniki, dokumentacje i katalogi, oferując bogatsze możliwości i nie zużywając papieru.

Interfejs Oracle Book skonstruowano tak, aby przypominał korzystanie z książki. Dokumenty stworzone za pomocą tego narzędzia mają spis treści, numery rozdziałów i indeks tematyczny (spis ważniejszych haseł). Dzięki możliwościom multimedialnym, użytkownicy mają możliwość dołączania (a potem odtwarzania) efektów dźwiękowych i animacji. Elementy te reprezentowane są jako ikony, po wywołaniu których zostaje odtworzony nagrany uprzednio dźwięk lub też pojawia się okienko z animacją. Grafika może być dołączana bezpośrednio do dokumentu lub też w celu przyspieszenia przeglądania, ukazywać się w oddzielnych okienkach. Łącza hipertekstowe pozwalają zaś, na bezpośrednie poruszanie się np. ze spisu treści do wybranego rozdziału, z indeksu do odpowiedniego hasła w tekście, a także po łączach zdefiniowanych przez użytkownika (np. między fragmentami tekstu związanymi ze sobą tematycznie).

Oracle Data Browser

Oracle Data Browser służy do przeglądania danych znajdujących się w bazie danych poprzez przyjazny interfejs graficzny. Jest to narzędzie wprost niezbędne dla użytkowników nie umiejących posługiwać się językiem SQL; przeznaczone jedynie do odczytu danych i nie pozwalające na ich modyfikację.

Z pomocą Data Browser użytkownik może z łatwością tworzyć skomplikowane zapytania poprzez powiązanie warunków logicznych, dostępnych w formie ikon wyświetlanych na ekranie. Tabele mogą być łączone kluczami obcymi, co na ekranie przedstawiono w formie strzałek idących od tabelki do tabelki (podobnie jak w Microsoft Access). Data Browser pozwala także na eksportowanie wybranych danych do obcych formatów takichjak: Microsoft Excel, dBase II czy Lotus 1-2-3.

Spośród pozostałych aplikacji należących do CDE, warto jeszcze wspomnieć o Oracle Precompilers i Oracle Call Interfaces, narzędziach umożliwiających korzystanie z danych zawartych w bazie danych Oracle z poziomu języków 3 generacji.


TOP 200