Optyczna perspektywa

Okablowanie przez chmurę

Strategię wirtualnego okablowania wyznaczają obecnie chmury obliczeniowe, które dostarczają aplikacjom zasoby IT (okablowanie, sieć, zasoby pamięciowe, moc obliczeniową) - udostępniane przez usługę, a nie bezpośrednio przez dedykowaną infrastrukturę połączeniową. Mimo podobieństwa funkcji użytkowych chmury do systemu z tradycyjnym okablowaniem, istota działania w chmurze polega na przechowywaniu i przetwarzaniu danych w zewnętrznych ośrodkach - dostępnych głównie za pośrednictwem internetu. Aplikacje oraz dane są przechowywane wtedy na serwerach znajdujących się poza siecią lokalną, a nie komputerze użytkownika.

W ciągu ostatnich 20 lat status internauty stacjonarnego zyskało prawie 2 miliardy klientów, jednak wystarczyło jedynie 5 lat, by liczba użytkowników internetu mobilnego osiągnęła poziom 1 miliarda czyli dwa razy szybciej, niż w przypadku internetu stacjonarnego. Dzięki coraz większej dostępności smartfonów i tabletów użytkownicy ci mogą być online "zawsze i wszędzie".

Elementem strategii łączeniowej w chmurze są trakty wirtualne, konsolidujące szerokopasmowy ruch stacjonarny z bezprzewodowym. W chmurze każdy użytkownik, niezależnie od własnej platformy abonenckiej (jako klient), uzyskuje dostęp do usług IT - bez świadomości o ich lokalizacji i strukturze. W swej istocie okablowanie chmury pozwala dowolnie powiększać pojemność baz danych oraz podnosić wydajność sieci korporacyjnych bądź centrów danych - bez ponoszenia kosztów strukturalnych. Natura połączeń chmurowych zezwala bowiem operatorom tworzyć przyjazną infrastrukturę łączeniową, za pomocą której istniejące medium można wykorzystać do świadczenia większej liczby usług, liczniejszej klienteli, a także rozszerzyć zasięg komunikacji przy akceptowalnie niskich kosztach.

Przetwarzanie w chmurze jest obecnie najszybciej rosnącym segmentem ruchu związanego z centrum danych. Szacuje się, że poziom przetwarzania w chmurze, stanowiący 11% ogólnego ruchu związanego z centrami przetwarzania danych, wzrośnie do 2015 r. o ponad 33%. Przetwarzanie w chmurze już wytycza kierunek rozwoju okablowania i technologii IT, w celu bardziej efektywnego dostarczania użytkownikom materiałów wideo w różnorodnej formie. Dzieje się tak w wyniku przesunięcia węzłów strategii łączeniowej bliżej użytkownika, co przyczynia się do skutecznego przestrzegania umów o poziomie usług i usprawnia zarządzanie klientami. Zwłaszcza podczas przesyłania im treści multicastowych, takich jak telewizja IP czy multimedia, a także w związku z takimi operacjami, jak: cloud-bursting, replikacja czy aktualizacja danych.

Polecamy Networld Guide 02/2012, z którego pochodzi niniejszy artykuł


TOP 200